Miksi Stora Enso pitäisi hengityskoneessa nykyisen kokoista toimintaa
Varkaudessa yhtään pitempään kuin käytännön järjestelyt vaativat alas-
ajon osalta?
Varkaudessa yhtään pitempään kuin käytännön järjestelyt vaativat alas-
ajon osalta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Timo Suhosen youtube heitto pötylle 29.05 poppaukosta touteutumassako?
viittiskö Timo heittää vielä pari paikkaa? Halukkaita kyllä olisi...
Se on raha kun ratkaisee ja se raha on muualla kuin Suomessa. Meillä
on lähinnä rahan puutetta. Omistajat sanelevat tulevaisuuden. Näin se
vaan on. Demokleen miekka roikkuu hiukan pitempään. Pienet saavat
tyytyä suurempien tekemiin päätöksiin.
http://www.youtube.com/watch?v=GJDRtIw-gc0
Täytyy vain ruveta ajattalemaan että mitä Varkaudessa voitaisiin tehdä niin että muut siitä jotakin maksaisivat ! Paperi on hyvä esim. että miten hommat / työt toimii - mutta nyt pitäisi kehittää jotakin muuta mistä ulkolaiset maksaisivat selvää rahaa !
Autotehdas ( Uusikaupunki ) taikka jokin olutpanimo ( Iisalmi ) vaisi tuoda taas eloa kapunkiin ja ammattimiehet saisivat kunnot ansioit menetetystä vapaajasta !
Mitäs siinä meuhkaat. Autotehdas meillä on, eli mopoautotehdas.
Siitä vaan panimoa pystyttämään. Ei ole yhtään kilpailtu ala, ei.
Yleensä panimot syntyy siitä että paikallisilla on kesäisin kova jano !
Vai luulitko että Olvi olisi syntynyt muuten ylä Savoon ?
Jos paikalliset juo niin silloin Laitilan kaltaiset panimot ovat mahdollisia missäpäin Suomea tahansa !
Kalja se juopot tiellä pitää.
Sonkajärvessä ollaan keksitty Eukonkanto kilpailu joten herää kysymys että milloin tälläinen idea on syntynyt ?
Onko jo aamupäivällä vai vasta saunan jälkeen - ja panee miettimään että millainen porukka on kuullut ensin asiasta ?
Paljonko saa rahaa EUn tukirahoista ?
Ei ole yhtään kilpailtu ala, eihän? Esitettiin jopa autotehdasta tuossa. Miksi pitää tehdä kaikki niin vaikean kautta. Kerro minulle se automerkki, joka tällä hetkellä myy ennätystulosta siten, että Varkauteen kannattaa perustaa uusi autotehdas. Huomautan vielä, että Euroopan isot automerkit: Pudotusta kaksinumeroinen luku edellisvuoteen myynnissä. Siinäkö se on markkinarako? Ollaan vuoden 1993 tasolla myynnissä, eli alle miljoona autoa vuodessa.
Oluttehtailla ei mene sen kummallisemmin. Olvi tekee voittoa, niin joku toinen joutuu hidastamaan tahtia. Paikallinen pienpanimo voi toimia, mutta Olvin kokoinen tuotantolaitos...
Hyvä hiilivoimala
Katsoitko miten Virossa ollaan panostettu sähköllä toimiviin autoihin ja niiden latausverkkoihin ?
TV1 uutisissa oli jokin aikan sitten ja ja paikallinen taksi yrittäjä maksoi 11euroa tunti - joten mieti edes hieman että miten virolaiset ovat edellä jo Suomea ko tekniikan kehittämisessä.
Jos Suomessa ei keksitä jotakin uutta niin silloin voidaan vain ihmetellä että miksei kukaan sanonut jo hyvissä ajoin että tällä tavoin kaikki teolliset työpaikat valuvat maihin missä uskalletaan tarttua härkää sarvista ja alkaa tyhjältä pöydältä.
Hyvä "Sähköllä töihin". Olet oikeassa, mutta samalla niin väärässä. Suomessa asutaan edelleen aika harvakseltaan. Jos pitää tehdä pitkä reissu, niin pelkkä akku ei riitä, vaan pitää olla hybridi, vähintään. Paikallisliikenteessä se toimii kesällä, mutta sitten talvella -20 asteessa ei enää toimi...hybridi ja mahdollisesti vielä polttoainelämmitin.
Tuollaiset projektit tehdään yhteiskunnan varoilla, ei ainoastaan yhden pienen kaupungin, niinkuin meillä yritetään toistuvasti tehdä.
Suomessa keksitään vaikka mitä uutta, mutta rahat valuu ulkomaille. Valtio mahdollisti mm. kaivosteollisuuden ulosliputuksen ja mikä on nyt tilanne?
Malmia on ja lisää löydetään valtion tutkimuksissa ja hyöty ulkomaille. Että sellaista.
Monet asiat ovat täysin sähköautoilla jo Virossakin saavutettavissa ! Siis akut riittää kaupunkiajoon sekä monen tunnin ja kunnan tavaroiden kuljettamisiin.
Jos esim. postinkannon ottaa esille niin kaikilla postipiirillä on selvät rajat ja siten on laskettavissa että miten monta km pitää päästä päivän aikana.
Siis tavaroiden kuljettamiseen tarvitaan sähköautoja ja vaikka Varkaudessa asuun vain 24.000 ihmistä niin monella muulla paikkakunnalla asuu enemmän kuin mitä täällä.
Esim eikö PALI auto olisi hyvä jos olisi sähköllä kulkeva ?
Nappikauppaa ja töitä muutamalle yksilölle ovat sähköauto/akku puuhastelut, jos näillä olisi tarkoitus saada Varkaus takaisin nousuun.
Varkaudesta on kadonnut niin paljon työpaikkoja viimeisen 15-20 vuoden aikana, että millään realistisilla keinoilla korvaavia ei saada tilalle ainakaan seuraavaan 30 vuoteen. Hyvin todennäköisesti ei enää ikinä.
Työttömyysprosentti tulee säilymään 20% tuntumassa vielä pitkään ja sitä hillitsee ainoastaan asukasluvun voimakas väheneminen. Kaupunki tulee taantumaan 15 000 asukkaan kirkonkyläksi seuraavan 20 vuoden aikana
Varkaudessa asuu tällä hetkellä oikeasti alle 21 000 ihmistä kun 2005 liittyneet kangaslampelaiset vähennetään laskuista, ei 24 000.
Katsokaapa ULKOLINJA 20.06.2013 TV 1 klo 22.05 AREENASTA.
STORA ENSO mainostaa itseään todella näkyvästi ja kuuluvasti monien
kuluneiden vuosien ajalta takautuvasti. Tavallisen kansalaisen asialla.
EI tää kylä hiljanne,,