HV ylitys

Liiottelija

Vanha vene myytin pois ja uuden hankinta edessä.Mietin että paljonko vakuutusyhtiöt antaavat myöten hv ylityksissä että suostuvat vakuuttamaan vielä.Onko joku % sääntö vai neuvottelukysymys? Esim Buster L ja suositus max 50hv.Useissa keskusteluissa olen kuullut sanottavan että vaatisi 60hv ja eräässä puhuttiin että "parhaimillaan" 70 hvlla.Kyseinen kone jonka ajattelin asentaa painaa samat 107kg 50 , 60 ja 70hv versiona.Olen ollut Buster L:än kyydissä 50 heppasella ja tuntuu että vaatisi ja kestäisi enemmän.Big Busterhan otti 60hv perälaudalleen.Kerran jouduin myyjältä ottamaan kirjallisen todistuksen siitä että vene kestää haluamani moottorin muutta siitä on jo 25 vuotta ja silloin onnistui.Omasta mielestäni vain 30-50hv L:lle tuntuu aika varovaiselta suositekselta!

5

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viiksivaha

      kirjoittaa siihen 50 hv moottoriin ja veneeseen seuraavanlaisia. tekstejä
      – 70 heppaa
      – racing
      – too fast 4 U
      Muista myös ralliraidat, kamun datsunissa on sellaset kanssa.

    • hydratech

      50 hv kuljettaa L:ää yli 30 solmun nopeudella, mutta olet kyllä oikeassa - vene kestäisi suuremmankin konetehon ajo-ominaisuuksien puolesta ja tietyiltä osin rakenteensakin puolesta.

      Olen kokeillut 60 hv nelariyammulla L:ää ja hienosti menee. Vakuutusyhtiöltä kannattaa kuitenkin varmistaa että käykö se heille. Ja valmistajalta myös, jos takuuaika on vielä meneillään.

      • Bobby

        sallitaan yleensä ainakin valmistajan runkotakuun puitteissa. Vakuutusjutuista en tiedä muuta kuin sen, että paino ei vaikuta, vain teho (kummallista mielestäni).


    • tietoa

      Hyväksyvät 20% suuremman koneen ja suuremmankin tietyissä tapauksissa kun sopii asian vakuutusyhtiön kanssa.

      • Liiottelija

        Vakuutusyhtiö Pohjolan kotisivuilla lukee aivan selvällä suomenkielellä että eivät vakuuta jos moottoriteho ylittää 30% valmistajan suosituksen.Olen Pohjolan asiakas joten hyvä näin.Muitten yhtiöitten % ei näin pikaisesti hakemalla löytynyt.
        Kiitoksia vastauksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      34
      11291
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      60
      9098
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5445
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3754
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3680
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3599
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3338
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      60
      2698
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      72
      2420
    10. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      14
      2073
    Aihe