Ensi leikkuun jälkeen konee sai viedä takuu korjaukseen. Kone siellä toista viikkoa jep,jep Eikä toimi aivan vieläkään niin kuin pitäisi.
Kannattaa sijoittaa se pikkasen enemmän ja saa kunnon koneen.
Bilteman koneella ei ole kuin vuoden takuu,kun esim Jonsered leikkuriin jolla on 2-vuoden takuu ja ovat Briggs&Strattonin moottorilla. Bilteman ruohonleikkuri jollain kiinalaisella moottorilla. (näin sanoi huoltomies)
Halvalla ei saa kuin pas-kan.
Älä osta bilteman ruohonleikkuria.
30
17013
Vastaukset
- Escarcot
Ainoa asia tässä tapauksessa on, että huoltomies myöntää työstäneensä kiinan tekelettä. Ei liene lausonnon jälkeen työsuhteessa? Ainoa hyvä, mikä kiinasta tulee on riisi. Ja ranskakasta perunat. Ranskanperunat.
- Pässejä moneen junaa
No voi hyvää päivää, selvitä taustoja. Ranskalaiset perunat on kehitetty Belgiassa ja jotkin pässinpäät vain luulevat niiden tulevan Ranskasta.
Ja kuinka synti on kertoa, että kone on kiinalainen? Jos valmistaja sellaisen vehkeeseensä laittaa niin varmasti sen saa kertoakin? Eivät sitä mainosta, mutta pitää voida kertoa.
- Jonseredi
Mulla on tuo Jonseredi ja on vittuvie hengetön tuhnu. Pitänee alkaa leikkaamaan nurtsi tiheämmin, että katkeaa?
- ruohokasvaa
Niinpä, joko leikkaaminen tiheämmin,,,, tai sitten hankkii leikkuupuimurin niin ei tarvii kovin usein leikellä.
- leikkuriveikkuri
Juuri ostin tuon 50HP:n. 139€. Kasaamiseen meni puoli tuntia, lähti ensimmäisellä vedolla. Leikkaa hyvin, ei täristä liikaa ja pitää normaalin määrän meteliä. Ensi kokemukset täsmälleen samat kuin 500€ stigasta.
- voi toimiikin
Kaikki on mahdollista. Sitä vaan ei kukaan tiedä etukäteen Linhain käyttötunteja, ne vaihtelee 2 min - 500h.
- Anonyymi
Nyky Stigat tulevat myös Kiinasta, joten väite yhtä hyvästä, tai tässä tapauksessa huonosta, laadusta pitää paikkansa.
- Oeyusta
Sama homma, mutta meillä merkki on Homelite. Kiinakoneella sekin (140cc OHV). 2009 hankittu, normaalissa yksityistalouden pihakäytössä ja tänä kesänä napsahti jo käynnistysnaru poikki. Hanuraimainen korjattava. Lauenneen jousen asennus tuotti suuren tuskan, kun kädet likaantui kiinalaiseen haisevaan konerasvaan, jolla jousi oli käsitelty (ruostumisen estämiseksi?). Toki tuo käyntiin lähtee ainakin vielä toistaiseksi ekalla, kun primeria pumppaa niin kauan, että kuulee "bensan" kiertävän paluuputkea pitkin takaisin tankkiin.
- TTTEE
Kaasarin käsipumpun kalvossa halkeama 13 kk:n jälkeen (josta 9 kk varastossa); ei varaosia saatavilla eli kone romukoppaan!
- nii-että-moi
Nii mikä kone siis?
Homelite, cafemaster vai mikä? Työnnettävä, vetävä, päältäajettava? - Anonyymi
😀 sellaista se elämä on
- kysynetistä
Tarvisin tyristorin Alpina trimmeriin, Mistään en löydä tai osaa etsiä.
Olisiko kellään tietoa. Ruuvien reikien väli on 50mm. Voisin hiukan
soveltaa jos ei ihan oikeaa löydy. - Anonyymi
Nykyään tulee halvoista leikkureista katsottua vain rungon rakenne ja pyörien kiinnitys. Monta yli 500e leikkuria nähty vain muovisella liukulaakeroinnilla jotka kulahtavat jo ensimmöisen kesän jälkeen. Sitten vipottaa ja seuraavaksi hajoaa vaijeristot kun tehty samalla laadulla.
- Anonyymi
Katselet laakereita vaikka kiinnitykset on pulteilla ja muttereilla. Mitä seuraavaksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katselet laakereita vaikka kiinnitykset on pulteilla ja muttereilla. Mitä seuraavaksi?
Ei auta kiristys kun reikä on väljä. On niitä ollut lukkosokallakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei auta kiristys kun reikä on väljä. On niitä ollut lukkosokallakin.
On niitä ollut seegereilläkin. Mutta eri asia. Mitähän seuraavaksi? Väljää akkuvirtaa.
- Anonyymi
Klippo Classic on ainoa järkevä pikkuleikkuri. Kiinan ihmeitä voi ostaa, kun ottaa puolenkymmentä kerralla, niin joku niistä toimii.
- Anonyymi
Klippo on laatutuote, mutta tosi hyvät kokemukset myös Hondasta. Ei vähäisintäkään ongelmaa 10v käytön aikana.
- Anonyymi
Itsellä on vähän uudempaa mallia (2019) ollut biltema leikkuri eikä mitään pahaa sanottavaa... luultavasti ei ole sama kuin tuo aloittajan leikkuri
- Anonyymi
Yritin tilata varaosia. En saanut niitä koskaan. En suosittele.
- Anonyymi
minä vaihtoi bilteman koneen runkoon vanhan brigsin koneen ja toimii aina!
- Anonyymi
Kannattaa katsoa siellä bilteman myymälässä onko se runko sellainen joka kestää omalla nurmikentällä sen näkee kyllä päällepäinkin hyvin
- Anonyymi
Voi Hyvää Päivää !!!!!
Kyllä ne Kiinassa tehtyjä tämän päivän koneet sanoi huoltomies tai talonmies mitä tahansa, ainoa ero on se että että joittenkin tilaajien laadunvalvonta on parempi. kuten esim LIdlin laatuvaatimukset ovat.
Stiga on merkkinä melko hyvä ja ainakin joku vuosi sitten sen moottorit olivat japanilais-sveitsiläisiä, silloin ei Briggs&Stratton ollut kyennyt tekemään eurooppalaisiin päästönormeihin yltäviä moottoreita (teettämään kiinalaisilla)
Biltema on hyvin monissa tuotteissaan aivan hyvää tasoa ja valvoo laatunsa. - Anonyymi
eikö tässä bilteman leikkurissa ole kaasunsäätöä käy aina täysillä
- Anonyymi
Missäs sitten on?
- Anonyymi
Riippuu mallista. Voi olla tai ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riippuu mallista. Voi olla tai ei.
Joskus 70-luvulla oli..,,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joskus 70-luvulla oli..,,
Molempia edelleen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Molempia edelleen
Kerro nyt edes joku jossa on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro nyt edes joku jossa on.
Klippo tai Honda
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596789Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3505862Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite473197Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill292839Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901462Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os161195Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps18936Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1840- 54839
Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1807