"Toimintaroolipeli" final fantasy 15 on viimein nähnyt päivänvalon, ja Square-Enix on sitä esitellyt videon kera Sonyn lehdistötilaisuudessa.
http://www.pelaajalehti.com/uutiset/final-fantasy-15-julkistettu-playstation-4lle
Mitä itselläni tulee ensi näkemistä mieleen on sanalla sanoen karmeaa. Kaikki se mistä kulta-aikojen final fantasyt muodostuivat on enää muisto vain. Peli muistuttaa esim. taistelumekanismiltaan enemmänkin kaikenlaisia nollataulumätkintöjä kuin yhtäkään oikeaa FF:ää. Juoni ja hahmot... no, eivät kovin iskeviltä vaikuta nekään. Todennäköisesti alaspäin on menty jopa osasta 13.
Se on kulkaas pojat ja tytöt sarjan lopullisten hautajaisten aika nyt! Tähän peliin en enää rahojani työnnä! Menköön konkkaan vaikka koko Square-Enix...
FF XV julkistettu, sarjan hautajaiset alkakoon...
1
239
Vastaukset
- Palikkagrafiikka
Kyllähän nuo viimeisimmätkin on tullut pelattua, mutta silti pidän enemmän niistä vanhemmista. Uusissa on vähän liikaa äksöniä meikäläisen makuun. Minä en myöskään jostain syystä tykkää yhtään tästä elokuvamaisesta grafiikasta.
Jo lause "fantasy based on reality" nostaa niskavillat pystyyn.
Vaikka grafiikalla ei pelin kannalta ole juurikaan merkitystä, niin kyllä minä pidän eniten noista "piirretyistä" peleistä. Fantasian suurin viehätys taas ylipäätään on siinä, että sillä ei ole MITÄÄN tekemistä realismin kanssa. Jos minä haluan elämääni realismia, minä menen ovesta ulos.
Ehkä tämä peli tulee silti joskus hankittua. Kunhan nyt saa nämä vanhat pelattua kaikki ensin alta pois. Täydellä hinnalla en kuitenkaan missään tapauksessa tule ostamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181- 551179