Ikäraja ylemmäs

VIINA JA NUORET

Kovasti puhutaan viinaveron laskun vaikutuksista nuorten juomiseen. Minusta voisi kokeilla kaikkien alkoholijuomien ostoikärajan nostamista vaikka kahteenkymmeneen ikävuoteen ja seurailla onko toimella vaikutusta 16-17-vuotiaiden juomiseen ennenkuin veivataan veroa alas ja ylös jne. Uskoisin että se pari vuotta voisi tehdä alaikäisten viinansaannin ainakin vähän vaikeammaksi. Aina 16-17v.kaveripiiristä löytyy joku kahdeksantoistakesäinen mutta tuossa iässä jo pari lisävuotta voisi vähentää viinanhakijoiden määrää kaveripiirissä tai ainakin vaikeuttaa sitä?!? Onko tuossa ideaa?

4

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simo

      Jotenkin ne rajat on vedettävä.

    • .:auringonsilta:.

      Voisi ollakin... järkevästi päätelty!

    • Jere

      Itse ammattini puoleen tiedän vain miten nuo jutut sitten aika loppupeleissä menevät joten jos viinan saamista kirostettäisiin, alkaisi huumeiden ja niistä johtuvien ongelmien määrä moninkertaistua.

      Voi nimittäin jo nykyään sanoa että nuorimmat päihteisiin mieltyneet jotka ovat joskus jo reilusti alle 10, 11-12 vuotias on ihan "normaalia" jo jos tällä tavalla ikävästi ilmaisee, sanovat yleisesti käyttävänsä mieluummin "jotain kamaa" sen takia että sitä saa kaveripiiristä aina mutta kun ei ole täysi-ikäisiä tuttuja niin viinaa on paljon vaikeampi haalia.

      Jokainen tuntee jonkun joka taas tuntee jonkun joka myy itse tai ainakin saa hankittua. Ihan jo tuolla ala-asteikäistenkin joukossa. Tämä tilanne kuitenkin alkaa tasoittua tuossa sanotaan 14-15 vuotiaiden piirissä ja ikäasteella kun kuitenkin esim. tytöillä on vanhempia poikakavereita ja AINA kuitenkin on joku joka hakee.

      Jos ikäraja olisi esim. 2 vuotta korkeampi alkoholin saamiseksi niin siirtyisi tuo ikäluokka jälleen vuoden pari ylemmäs jotka mieluummin sitten helppouden vuoksi ottavat mieluummin aineita kuin viinaa.

      On ihan nuorten keskuudessa selviteltyä ja tutkittua tietoa ja jokainen alkaa n. 8-9 luokalla tuntea vähintään muutaman täysi-ikäisen mutta taas yli 20 vuotiaat tutut ovat vielä vähemmässä. Tästä syystä juuri yleinen päihtymysaome on mieto juoma tai korkeintaan viinin/liköörin tasoinen, eli siis sellaiset joita saa kun on 18.

      Yleisesti ne juuri näitä alle 20-vuotiaita tosin ovat jotka kirkkaitakin kantavat alkosta nuoremmille (ja itselleen) mutta se sitten olisi sama ongelma oli ikäraja mikä vain, siitä ongelmasta ei pääse mihinkään jos papereita ei tarkisteta. Tosin sitten taas 18 vuotiaat tuntevat yleisesti jo 20 vuotta täyttäneitä eli sinänsä se nyt ei merkitse mitään enää siinävaiheessa jos niin ajettelee eli kehä on aikalailla kulkenut ympäri.

      Nämä ovat ihan sellaisia asioita joita on otettu erilaisissa alkoholiasiaa koskevissa jutuissakin huomioon. Pienimmän pahan kautta joudutaan usein menemään vaikka jo sekin olisi paha asia. Nykyiset ikärajat on siis hyviksi katsottu ja oikeastaan ne ovat ihan kohdallaan jos omasta vinkkelistäni katsoo.

      • VIINA JA NUORET

        Olisiko suunta sama nuorilla alkoholista huumeisiin jos viinaveroa taas nostettaisiin? Tarkoitan että ainahan päänsekoitusaineita saa jos niitä tosissaan haluaa mutta jos hakumiestä on vaikea löytää niin moniko empivä jättää asian sikseen? Se joka tosissaan haluaa pään sekaisin niin hankkii aineet maksoi ne mitä vaan tai mistä vaan niitä saa. Silti mitä vaikeampaa niin sitä useampi jättää käyttämättä? Onko näin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe