Kumpi on oikea nimi -tuhkelolle; känsä- vai käsnätuhkelo? Minä käytän käsnää, känsä tuntuu vievän ajatukset jalkasieneen. Tämä on hieman samanlainen pulma kuin kalasääksi/sääski. Olen nähnyt molempia versioita, ja -sääksi on minusta oikein. Täytynee tutkia luontosivuilta, mutta jos joku tietäisi oikeat nimet molempiin, tack!
Känsä- vai käsnä?
7
2851
Vastaukset
- Sienestäjä
muistini mukaan se sieni on käsnätuhkelo ja se lintu on kalasääksi. Ovat varmaan joillekin jotenkin vaikeita lausua nuo alkuperäiset nimet tai sekoittavat sitten noihin samalta näyttäviin sanoihin...
- Myyrä
Lintu on kalasääski tai sääksi (sääksi ilman etuliitettä kala) ainakin lintukirjojen mukaan...
- on käsnä
Kaikki yhtäkkiä löytämäni kirjat ja lähteet (7) tuntevat vain känsätuhkelon. Sääsket ja sääkset menee 1-4 sääskelle.
- Sieni-Sepe
Täytynee tyytyä eri versioihin ja enemmistön vlintoihin. Suomen kieli on niin rikas. Kiitos teille vastaajille. Tämä on hyvä ja asiallinen palsta. Hyvää sienionnea!
- sienituntija
Känsä
- suomenmieli
Käsnä tarkoittaa ihomuutosta ja se saattaa muistuttaa hyvinkin samannäköiseltä kuin ko. sieni. Väittäisin siis alunperin olleen käsnätuhkelon joka on muuntunut känsäksi,koska käsnän merkitystä ei niin laajasti tunneta.Nykyisissä sienikirjoissa näytetään puhuttavan känsästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393306Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1122202Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1412077Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121416Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241294Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 1261007