Samppavuori

Naaantali

Kannattaako käydä kyseisellä vuorella?? onko upeat maisemat?? Miten pitkä matka p-paikalta on vuorelle?? Meneekö muitakin polkuja??

4

122

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cuiccelo

      Maisemien puolesta kannattaa todellakin käydä. Muusta en osaa sanoa kun en muista.

    • paikan päällä

      Olen käynyt muutaman kerran ja maisemat ovat kyllä todella hienot. Kaukosten järven pysäköinti alueelta matkaa kertyy vjaaa kilometri ja Pontikkalan p-paikalta reilu 2km. Polkuja maastossa kyllä kulkee eli poluilta ei pysty eksymään. Näkötornin ohella kannattaa myös vierailla läheisellä kalliokirkolla joka siaitsee Kaukosten järven puoleisella alangolla.

    • Naaantali

      Eniron kartasta näkyy kaksi polkua menevän vuorelle. Toinen lähtee Pontikkalantieltä. Siinä kohtaa on varmaan sitten se p-paikka josta on matkaa se kaksi kilometriä huipulle?
      Mutta toinen, se lyhyempi polku näyttää lähtevän jostain keskeltä ei mitään. Lähimmät tiet näyttäisivät olevan Järventie ja Maulan mökkipolku.
      Missä se Kaukoisten järven p-paikka oikein on? Vai viekö se järvelle päin menevä polku juuri sinne kalliokirkolle?

    • siis siis

      Muistin väärinpäin nuo matkat eli Pontikkalan p-paikalta se noin 1km ja Kaukkoisten järven pysäköinti alueelta noin 2km. Järven p-alue on Maulan mökkipolun päässä ja Pontikkalan p-alue on siinä Samppainpellon luona. Järvelle päin menevä polun haara vie Kalliokirkolle. Eniron kartassa näkyvät vain Pontikkala-Samppavuori polku ja Samppavuori-Kalliokirkko polku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      5979
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      3995
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      3993
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3733
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2527
    7. 33
      2249
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2234
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      447
      1838
    Aihe