pahat repeämät

pop3

Ensimmäinen lapsi syntyi hätäsektiolla, toinen vedettiin imukupilla,piitkään synnytyksen päätteeksi.Lopputulos terve 4 kg poika ja äidillä 3 asteen repeämät.Näin 2 vuoden jälkeen voin sanoa toipuneeni hyvin..eka 3 kk oli aika hurjaa.Mietinki, että onko muilla kokemuksia..jos tulee vielä raskaaksi saanko mahdollisesti sektion.Jäi aika huono mieli viimeisestä

2

390

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niiskuneiti9

      Mulla tuli vuosi sitten kolmannen asteen repeämä myöskin imukuppisynnytyksessä, vauva oli täysin normikokoinen 3,5kg. Aika traumat jäi, ei ehkä niinkään synnytyksestä mutta tämä jälkitoipuminen on ottanut koville niin henkisesti kuin fyysisestikin. Pysyviä haittoja taitaa jäädä vaikkakin lieviä, en tunne itseäni normaaliksi vieläkään. Ekat 3kk oli täälläkin helvettiä, imetys meni puihin kipujen takia ja sain vielä kaupan päälle sitten masennuksenkin.
      Nyt olisi pikkukakkonen toiveissa mutta tuo uusi synnytys kyllä mietityttää tosi paljon. En oikein haluaisi sektiotakaan mutta en uskalla alateitse enää synnyttää. Mietin juurikin sitä että kuinkahan kovaa sitten painostetaan alatiesynnytykseen, nykyään kun on todettu 7% riski näin pahan repeämän uusimiseen.

    • saa toki

      Saat sektion. Kuka tahansa itse asiassa saa sektion, oli synnytyksiä alla tai ei. Tuolla synnytyshistorialla saat kyllä sen sektion ihan vaan, kun ilmoitat että haluat sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2435
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2017
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      102
      1256
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      49
      1022
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      94
      937
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      867
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      755
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      748
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      695
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      608
    Aihe