pahat repeämät

pop3

Ensimmäinen lapsi syntyi hätäsektiolla, toinen vedettiin imukupilla,piitkään synnytyksen päätteeksi.Lopputulos terve 4 kg poika ja äidillä 3 asteen repeämät.Näin 2 vuoden jälkeen voin sanoa toipuneeni hyvin..eka 3 kk oli aika hurjaa.Mietinki, että onko muilla kokemuksia..jos tulee vielä raskaaksi saanko mahdollisesti sektion.Jäi aika huono mieli viimeisestä

2

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niiskuneiti9

      Mulla tuli vuosi sitten kolmannen asteen repeämä myöskin imukuppisynnytyksessä, vauva oli täysin normikokoinen 3,5kg. Aika traumat jäi, ei ehkä niinkään synnytyksestä mutta tämä jälkitoipuminen on ottanut koville niin henkisesti kuin fyysisestikin. Pysyviä haittoja taitaa jäädä vaikkakin lieviä, en tunne itseäni normaaliksi vieläkään. Ekat 3kk oli täälläkin helvettiä, imetys meni puihin kipujen takia ja sain vielä kaupan päälle sitten masennuksenkin.
      Nyt olisi pikkukakkonen toiveissa mutta tuo uusi synnytys kyllä mietityttää tosi paljon. En oikein haluaisi sektiotakaan mutta en uskalla alateitse enää synnyttää. Mietin juurikin sitä että kuinkahan kovaa sitten painostetaan alatiesynnytykseen, nykyään kun on todettu 7% riski näin pahan repeämän uusimiseen.

    • saa toki

      Saat sektion. Kuka tahansa itse asiassa saa sektion, oli synnytyksiä alla tai ei. Tuolla synnytyshistorialla saat kyllä sen sektion ihan vaan, kun ilmoitat että haluat sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      87
      3291
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2878
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      194
      2860
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      219
      2444
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      130
      1873
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      201
      1763
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      46
      1715
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1249
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1085
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      196
      1066
    Aihe