Olen ollut pitkään työttömänä ollakseni lasten kanssa kotona. Nyt työkkäri tarjosi minulle korkeinta palkkatuettuatyötä, olin haastattelussa kuten käskivät ja nyt todennäköisesti kyseinen yhdistys haluaa palkata minut, vaikka itse en työstä kiinnostunut olekaan. Onko minun pakko ottaa työ vastaan? Mitä karensseja kieltäytymisestä seuraa?
Haastatteluun mennnessäni en edes tiennyt mitä palkkatuettutyö on, enkä oikein vieläkään. 5 tuntia päivässä 1006 euron kuukausipalkalla sisältäen lomarahat ei oikein houkuta, kun käteen ei jää kuin vähän enempi kuin nyt eikä soviteltua työmarkkinatukea ilmeisesti voi saada palkkatuetussa työssä.
Eikö tämänkaltaisen työn vastaanottamisesta olisi pitänyt työkkärissä sopia? Työllistymissuunnitelmassani ei kyllä puhuta palkkatuetusta työstä, sehän on ihan ilmaista työvoimaa työnantajalle. Paljon järkevämpää on ilmeisesti mennä myymään lehtiä ja hakea soviteltua työmarkkinatukea lisäksi niin saa edes vähän enemmän käteen.
ONKO PAKKO VASTAANOTTAA PALKKATUETTUTYÖ
21
1121
Vastaukset
- Tsemppiä sulle
Kaivat kaikki lakikoukerot ylös, vaadit kiellon orjatyön muodoille (myös palkkatukityö) nauhoita kaikki, älä allekirjoita tyhmänä mitään. Ota saikkumasennusta ja mee psykologille, sieltä vaan monta kuukautta saikkua jos karenssi pamahtaa. Saku Timosen blogia kannattaa seurata. Pitäiskö ihan ite lähtee mukaan työttömien aktivointisuunnitelmaan räyhäämään? :D
- wetrwer
Palkkaa ei määrää mitkää työkkärit, vaan sinä ja työnantaja voitte sopia yhdessä palkasta. Sehän niit ottaaki kaaliin jos työnantaja ja työntekijä pääsee yhteisymmärrykseen mukavasta palkasta, johon tulee palkkatuet päälle.
- fgghgf
Sitä masennus saikkua ei tänän päivänä ihan tuosta vaan oteta. Siitä on annettu jonkinsortin ohjeistus lääkäreille.
- Arpapeliä se on
wetrwer kirjoitti:
Palkkaa ei määrää mitkää työkkärit, vaan sinä ja työnantaja voitte sopia yhdessä palkasta. Sehän niit ottaaki kaaliin jos työnantaja ja työntekijä pääsee yhteisymmärrykseen mukavasta palkasta, johon tulee palkkatuet päälle.
Riippuu paikasta ja riippuu paljon muustakin. Esim täällä on ihan "yleinen käytäntö", että TE-keskuksen ämmä latelee papereihin, minkälaisella orjapalkalla ja tuntimäärällä ne orjatyöt on tehtävä. 3-6kk kerrallaan ja sitten pihalle... tuon pätkän jälkeen TE-keskuksen ämmä sitten kirjaa orjan tietoihion "ollut palkkatukipaikalla" ja siinä kaikki. On muuten todellakin työllistymistä tukevia merkintöjä...
- wrgtgt
fgghgf kirjoitti:
Sitä masennus saikkua ei tänän päivänä ihan tuosta vaan oteta. Siitä on annettu jonkinsortin ohjeistus lääkäreille.
mulla se onnistui, kesäkuun alusta alkoi työkyvyttömyyseläke.
- Karenssi tulee..
Vaikka tämän palstan hörhöt mitä väittävät, niin jos kieltäydyt tuosta palkkatukityöstä, niin karenssi on 100-varma.
http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/01_tyottomyysturva/01_edellytykset/01_karenssi/index.jsp- ei palkkaa
Orjamarkkinoilla tulee kaikesta karenssia.Hallitus on saanut aikaan tämän ilmais työ rulianssin.Hyvä SDP
- rentouduVapaa-aikana
Menikö ylitöiks vai onko jääny kyykytysvaihde päälle?
- Hessuti Hopo
Ota toki vastaan työ, mutta feikkaa allekirjoitus. Ota saikkua heti ekan työminuutin jälkeen masennuksesta, vältyt karensseilta. Jos väittävät että olet allekirjoittanut jotain niin käske näyttämään se lappu missä on sun allekirjoitus, jossa lukee Hessu Hopo.
- Ihan ok..
9,5euroa/h ei se mielestäni huono palkka ole..
Työtä vain viisi tuntia päivässä, siinä jää aikaa muuhunkin. Mielestäni hyvä diili. Ottaisin vastaan :)- pakumies67
Työttömyyskorvauksen tarkoitus on turvata jonkinmoinen toimeentulo ihmiselle, joka haluaa töitä, ei se ole raha jota jaellaan vaan siksi, ettei työnteko huvita.
Yhteiskunnan kannalta olisi paljon parempi, että työttömyyskorvaustakin vastaan pitäisi tehdä töitä, vaikka kadunvarsien siivousta 5h/päivä, ettei ihmisistä kasvaisi pummeja ja töissä käyvien pakkoelättejä.
Jos sulla siis on parempi työ tiedossa, ota se, mut jos ei, niin älä ole pummi, vaan mene.
Jatkon kannaltakin hyvä, ettei lapsistasi kasva tissiposkia ja sunkin työnsaanti on myöhemmin huomattavasti helpompaa, kun työnantajat näkee, että olet ollu töissäkin, etkä vuosikausia vaan lapsille lässyttämässä ja vieraantumassa työelämästä.
- konstit monet
Sinun olisi kannattanut ryssiä se haastattelu. Hätä ei ole tämän näköinen. Joudut todennäköisesti koeajalle ja vaikka et joutuisikaan, kenkää tulee kun menet kerran kännissä työpaikalle heti työsuhteen alussa.
- Vai niin....
"kenkää tulee kun menet kerran kännissä työpaikalle heti työsuhteen alussa."
Ja sinäkö luulet, ettei tuosta tempusta tulisi automaattisesti karenssi?
Jos niin luulet, niin eipä sinun päätäsi ole kovinkaan järjellä pilattu.
- Olet uhri. Rukoile
Karenssitavoitteetkin on täytyttävä, kyselin kerran näitä mailitse työkkäreiltä ni menivät hiljaiseksi. Itse varmaan menisin sun tapauksessa työsopimuksen kanssa työnantajalle,jossa osa palkasta maksetaan käteen ja niin että siittä tulee jotain 15 e/h.
- älä haki karenssia
Voi itku minkälaisia ehdotuksia ettei vaan joudu työhön. Onko slla hoitopaikat lpsille? Ellei ole ja joudut odottamaan paikkojen vapautumista se kai on ainoa syy mikset meisi töihin. Mutta kaipa haastattelussa selvitettiin minne lapset menisi. Ihan oikeesti tuo voi olla hauskempaa kuin vain olla kotona lasten kanssa saat tehdä ihan omiakin töitä välillä. Ja kyllä vaan soviteltua päivärahaa saa vaikka olisi tuettu työpaikka. Ainoa raja että jos työaika on 85% tai enemmän ei soviteltua saa. Toien asia jääkö päivärahaa yli maksettavaksi. Lasketaan näin päivära-50% palkan määrästä= soviteltu päiväraha.
- Karenssia sulle 50v
Jos jaksat tehdä kakaroitakin niin jaksat hoitaa velvollisuutesikin ja mennä tienaamaan elannon. Onhan se helppoa maata kintut leväällään himassa mutta kun ihan oikeesti JOKAISEN ihmisen tule elättää itsensä ja jälkikasvunsa. Sinulle on tarjottu työtä, mene sinne.
Kaikki ei saa töitä vaikka miten haluaisivat. - Marjampoimuri
Niin mitä? Orjatyöhön ei tarvitse ryhtyä.
Reippaasti vaan kieltydyt.
Sinähän saat vapaasti hakea vapaasti palkkakilpailtua työtä.
Esinmerkiksi juuri nyt 8.6 on valtavasti vapaita paikkoja marjatiloilla.
Mutta kun se on ehto sille työttömyyskorvaukselle = kansalaispalkalle.
Reilu 800 €/kk on riittävä kun työssäkäyvät maksavat elinkulut sossun kautta
ja saa bilettää niin paljon kuin haluaa
Metsämarjojen poiminta on verovapaata kaikille sallittua.
Hilla 12 € /kg, Mustikka 6€/kg kanttarellit 6€/l - Kokemusta löytyy
Valitettava tosiasia on se, että just ET-ämmä osoittaa sulle orjatyöpaikan, sun on mentävä sinne, vaihtoehtona on karenssi. Lasten päivähoidon puuttuminen ei ole mikään syy olla vastaanottamatta orjatyöpaikkaa.
Kannattaa olla tietoinen myös siitä, että jos työnantaja saa sinusta jotain palkkatukea TE-keskukselta, niin SULLE KERTYY TYÖSSÄOLOEHTOA VAIN 50%! Toisin sanottuna vuoden työstä kertyy työssäoloehtoa vain 6kk ja se ei riitä esim ansiosidonnaisen saamiseen.... tämä seikka yleensä pimitetään orjatöihin passitettavilta.- Marjanpoimuri
Taidat olla sosiaalitukien loukussa.
Ota se lapsi mukaan töihin. Työnantaja ei huoli sinua töihin eikä karenssia tule.
Etsi itse työpaikka ettei tarvitse niitä orjatyöpaikkoja miettiä.
Odotatko että ET-virkailija osittaa sinulle mukavan hyväpalkkaisen työn lähiseudulta ja järjestää lapsille hoitopaikan.
Vai onko sinulla äpäriä joita retuutat kainalossa eikä sinulla ole vanhempia tai sukua jotka voisivat auttaa.
Tämä partenogeneesi on nykypäivän ongelma. - Ei ilmeisesti aina?
Marjanpoimuri kirjoitti:
Taidat olla sosiaalitukien loukussa.
Ota se lapsi mukaan töihin. Työnantaja ei huoli sinua töihin eikä karenssia tule.
Etsi itse työpaikka ettei tarvitse niitä orjatyöpaikkoja miettiä.
Odotatko että ET-virkailija osittaa sinulle mukavan hyväpalkkaisen työn lähiseudulta ja järjestää lapsille hoitopaikan.
Vai onko sinulla äpäriä joita retuutat kainalossa eikä sinulla ole vanhempia tai sukua jotka voisivat auttaa.
Tämä partenogeneesi on nykypäivän ongelma.Kokemusta löytyy: Kirjoitit, että "jos työnantaja saa sinusta jotain palkkatukea TE-keskukselta, niin SULLE KERTYY TYÖSSÄOLOEHTOA VAIN 50%!"
Mitä tuo "jotain" tuossa tarkoittaa? Sain nimittäin palkkatuettua työtä ja työssäoloehto täyttyi ihan normaalisti. - Kokemusta löytyy
Ei ilmeisesti aina? kirjoitti:
Kokemusta löytyy: Kirjoitit, että "jos työnantaja saa sinusta jotain palkkatukea TE-keskukselta, niin SULLE KERTYY TYÖSSÄOLOEHTOA VAIN 50%!"
Mitä tuo "jotain" tuossa tarkoittaa? Sain nimittäin palkkatuettua työtä ja työssäoloehto täyttyi ihan normaalisti.Palkkatukea, en sen tarkemmin muista, koska nehän on työnantajan ja TE-keskuksen välisiä asioita. Työnantaja siis nostaa rahaa siitä, että se pitää sua töissä.
Tein vuoden eräässä paikassa töitä niska limassa, luulin viimein pääseväni irti Kelan työtönrahoista ja saavani ansiosidonnaista, mutta kappas vaan: työsuhteen päätyttyä mulle olikin kertynyt työssäoloehtoa vain tuo 50%, eli 6kk. Syy oli juurikin tuo palkkatuki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t907286- 353851
- 453460
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402582- 2192518
- 402393
- 1292309
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292209Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna191943- 451902