Kissa sähisee ja murisee

Käytän kissaani vlajaissa ulkona, kun koitan viedä sen sisälle ja otan sen kiinni, se yleensä sähisee ja sitten se murisee. Millä saisin tämän loppumaan? D':
Kiitos jos osaat auttaa
61507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ole pitempään pihalla, koska kissa kapinoi sisälle menoa vastaan. Tai järjestä niin että kissa saa esim ruokansa vasta lenkin jälkeen, joten sisälle tulo on hauska

Äänestä

Koitan ehdotustasi, koitan saada kissani vähän epäröimään pihalla olemista, vien sitä sateellakin pihalle.

Äänestä

Täällä sama homma. Ensimmäisinä vuosina ei olluttätä ongelmaa, mutta nykyään etenkin pidemmillä kävelyillä sähinä ja etenkin murina alkaa. Ilmeisesti haluaisi olla vapaa kulkemaan. Rappukäytävään päästyämme iskee kuitenkin hinku päästä kotiin.
Ehkäpä on parempi olla viemättä kissaa ulos ollenkaan?

Äänestä

Minun kissa vaatii että pidän sitä sylissä oikein ts. etutassut yli olkapääin ja toisella kädellä kannatan, siten kissa rauhoittuu ja ei rimpuile.

Aina kun kissani alkaa makoilemaan maassa usein tiedän että on aika lähteä kotiin.

Tuli vielä tuosta sylistä mieleen, että miksi ihmeessä jotku pitää kissaa väärin sylissä - kuin vauvaa pitäisi.
Telkkarissa asiantuntijat sanoi että kissa täytyy pitää sylissä siten että sen tassut on lähellä olkapäätä tai sen yli eikä suinkaan siten kuin se olisi ihmisvauva.

Äänestä
  • Nuori kissani on niin rento/lötkö kun sitä nostaa syliin et pokastakin kääntyy tassut taivasta kohden. Heittämällä ehkä olalle menisi mutta sitä en viitsi kokeilla :D

    Valjaat ei meidän kissua haittaa, mutta remmissä oleminen kylläkin. Pihalla vielä panikoi ja etsii piilopaikkaa. Tosi tarkkana saa olla ettei rimpuile karkuun... Kai se pikku hiljaa siitä, kun jaksaa kärsivällisesti totuttaa...?

    Äänestä

Kissasi saattaa muuttua agressiiviseksi ulkoillessa jos se haistaa toisten kissojen tai muiden eläinten hajuja. Kokemuksesta olen huomannut että kissa ei osaa erottaa toisistaan vihastumisen/pelon alkuperää ja muita kohteita vaan käyttäytyy sitten agressiivisesti ketä/mitä tahansa kohtaan kuka sattuu tiellä olemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vamma kissa kirjoitti:

Käytän kissaani vlajaissa ulkona, kun koitan viedä sen sisälle ja otan sen kiinni, se yleensä sähisee ja sitten se murisee. Millä saisin tämän loppumaan? D':
Kiitos jos osaat auttaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu