Pietarsaaressa SILMITÖNTÄ kieli-

RASISMIA:.!1#%?+

.

Hongisto: Vaikuttaako kieli potilasturvaan?

"Perussuomalaisten Reijo Hongisto esittää kirjallisen kysymyksen eduskunnalle.

Hongiston aiheena on kielen vaikutus potilasturvallisuuteen Pietarsaaren palo- ja pelastuspalvelun alueella.

Hongiston mukaan Pietarsaaren asukkaista suomenkielisiä on 37,7 prosenttia, ruotsinkielisiä 56 ja muuta kieltä äidinkielenään puhuu 6,3 prosenttia.

Pietarsaaren palo- ja pelastuspalvelun vastuualue on tarvittaessa koko keskipohjanmaan sairaanhoitopiiri.

Palo- ja pelastuslaitoksessa on 49 työntekijää, joista 42 on äidinkieleltään ruotsinkielisiä. Laitoksen kolmessa ensihoitoyksikössä on 16 työntekijää, joista vain yksi on suomenkielinen. Vuoden 2013 alussa rekrytoitiin 9 uutta työntekijää, joista yksikään ei puhu äidinkielenään suomea."

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/hongisto-vaikuttaako-kieli-potilasturvaan-1.1406907

.

12

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä sitten?

      Niin??

    • Samma på svenska

      Kysymyksessähän on tietysti surujen suojatyöpaikat.

    • Säälittäviä reppanoi

      Ei tehnyt pakkoruotsilla mitään taaskaan, mutta sillä turvattiin suojatyöpaikkoja.

    • sasitj

      Eikös nuo ole niitä seutuja joissa suomenkielisten ja ruotsinkielisten terveyserot ovat suurimmat, ainakin Hyyppän mukaan.

      Tuohan selittää täysin tilanteen, suomenkieliset eivät saa terveys- ja pelastuspalveluja, kaikki resurissit keskitetään siellä suruille.

      Ei ihme jos pankolla kölliessä niille ikää kertyy, pienimmätkin kolotukset hoidetaan. Suomenkielisten potilasturvallisuus on taasen täysin heitteillä.

    • Huhhuh!

      Tuohan on aivan sääntö suruenemmistöisissä ja RKP:n dominoimissa kunnissa!

      Kunnan työpaikat jaetaan kieliperustein. Se on valtava etu varsinkin taantuman aikana saada varma kunnan työpaikka.

      Ei tuollainen vinouma voi olla sattumaa!

      • vesurillllletöitä

        Korjausliike on tehtävä aikanaa. RKP ja sen lonkerot ovat kuin mafia, ne on kitkettävä perinjuurin.

        Ne lonkerot ulottuvat joka tasolle ja alueelle yhteiskunnassa.


    • va tyst nu

      Tämä ei kuitenkaan riitä perusteluksi sille, että koko Suomen kakarat istuu vuositolkulla ruotsintunneilla, kiitos vaan.

    • DOAlive

      Aivan idioottimaista ruotsinkielisten suosimista.
      Tervetuloa suomnekieliseen hoitoon kun hätä tulee ..osataan sitä täälläkin olla ymmärtämättä ruotsia kun hätä iskee.

    • ihme kylä

      Asunut täällä koko ikäni ja huomannut joka asiassa suomalaisia jotenkin halveksutaan,eka tulee ruotsalaiset ,pakolaiset ja sen jäleen vasta suomalaiset! =(

    • Kill Rape

      Pietarsaari ottaa vastaan myös raiskari mamuja ym.elukoita!

    • hauki

      turha narista.mie otan kaislahurreilta rahat pois ja elän herroiksi.

      • Haagert

        Ei onnnistu.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      70
      7063
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      66
      6950
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      149
      5583
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      53
      4678
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4109
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3760
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3347
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3298
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2289
    Aihe