Onko 65000€ vuositulot opettajalle sopiva korvaus työstä?
Opettajien tulot
19
712
Vastaukset
- Olisihan tuo
En pistäisi vastaan. Nyt nippa nappa 50 000.
- ??????
Häh. MInä teen aineenopettajana ihan vain 35 000 vuodessa. Missä vika?
- aineenopettaja
Sama ongelma.
- aineenope
aineenopettaja kirjoitti:
Sama ongelma.
taitaa olla samaa luokkaa 2800e/kk... olen ilmeisesti väärässä koulussa töissä?
- -kauppaopettaja-
Opettajan tulot riippuvat työmarkkinoista, olipa kysymyksessä kansakoulun opettaja tai vaikkapa opettaja korkeakoulusta.
Nimittäin korkeakouluissa, ja etenkin ammattikorkeakouluissa on palkkauksella ollut merkitystä siihen, millaista henkilökuntaa on saatu hankittua. Erityisesti AMK-opettajilla on yleensä pitkä kokemus, alaansa liittyvä syvällinen asiantuntemus (yleensä, ei kaikki) sekä akateeminen tausta. Niinpä työmarkkinoilla on kilpaiua tällaisista henkilöistä, jolloin palkkauksen on oltava siinä kuosissa että se joten kuten voisi vastata työmarkkinoilla tulevaan kilpailuun. Sekään ei ole halpaa tuottavuudesta puhumattakaan, että leikattaisiin kolmannes tai vaikkapa puolet palkkoja, koska rekrytointikustannukset ja heikentynyt opettaja-aines vähentäisi opettajista saatavia hyötyjä.
Peruskoulut, toisen asteen koulut ja korkeakoulut ovat työmarkkinoilla yksi toimija muiden joukossa, joka kohtaa kilpailua työntekijöistä. Tarjontaa on enemmän perusopettajilla kuin korkeakoulujen opettajilla, joista jälkimmäisten tapauksissa kilpailua syntyy näistä tekijöistä myös yrityksissä ja julkisella sektorilla. Uskoisin tämän vaikuttavan palkkaukseen muodostukseen. Tehtäväänsä pätevistä henkilöistä on tarjontaa perusopetuksen puolella enemmän kuin korkeakouluissa, vaikka näennäisesti tehtävät voivat näyttää samankaltaisilta.- hohhoijaa
Ammattikouluissa opettaa käytännössä yhtä sun toista käsienpyörittäjää, joilla ei olemitäön tietoa ja taitoa opettaa. Tehdään keskustellen ryhmätöitä ja muuta täysin turhaa "muka hienoa ja opettavaista" seurapiirileikkiä. Välillä tuntuu, tuleekohan jotkut opet töijin suoraan metsästä tietämättä edes mikä on päivän aihe? Siskonkaimankumminveli kun sattuu olemaan hyvä tyyppi niin se vetää sitten tuon kurssin...
- HR-opettajat
Onpa -kauppaopettaja- markkinauskoinen. Ei tällä hetkellä ole mitään pulaa opettajista, etenkään korkeasti koulutetuista.
Opettajat ammattikorkeakouluissa ovat varsin usein saaneet paikkansa suhteilla, jolloin paremmat hakijat on sivuutettu.- hohhoijaa
totta joka sana, kuten yllä kirjoitin!
- tuota noin
hohhoijaa kirjoitti:
totta joka sana, kuten yllä kirjoitin!
Totta, totta
- amk-ope
" Onpa -kauppaopettaja- markkinauskoinen. Ei tällä hetkellä ole mitään pulaa opettajista, etenkään korkeasti koulutetuista."
Niinpä ei tällä hetkellä, mutta AMK-järjestelmää luotaessa on ollut tilanne, jossa pätevää väkeä ei ole ollut saatavilla. Työnantajalle on edullisempaa pitää kilpailukykyistä (olen eri mieltä palkan kilpailukykyisyydestä) kuin se että on jatkuvan vaihtuvuuden takia rekrytointi päällä ja tuottavuus heikkenee vaihtuvan henkilöstön myötä.
En tiedä suhteista, ehkä pienillä paikkakunnilla mutta eikös se jokainen pesti siellä mene siten. Rekrytointiin osallistuu useita ihmisiä, jotka minimoivat henkilösuhteisiin perustuvaa riskiä, joten en toisaalta ymmärrä kommenttiasi. Kuullostaa jotenkin katkeroituneelta. - sfbsbsb
No, mul on 13:n työvuoden jälkeen tulot hieman alle 40 000, et TODELLAKIN olisi. Joku 50 donaakin ois jo jotain....
- paskanjauhaja666
paskaa puhut! neljä sukulaista opettajina (niin yläaste, ala-aste kuin lukio) ja tienaavat about 30tuusaa/v.
- italalla123123
Jos lasket tuosta tuntipalkan vaikka verrattuna normaali-työ-aikaan 37,5 h / viikko & 60 000 e / v vs 30 000 e / v & 15 h / viikko => tuntipalkka kyllä opettajalla kohdallaan.
Ei niitä "kokeiden tarkistuksia" tai muuta ei-opetustyötä lasketa viikkotyöaikaan, ei tuolla 60 ke liksallakaan oikeasti tuo 37,5 h riitä, lähempänä 50-60 h ilman ylityökorvauksia. - 6jhb5vgfcr
italalla123123 kirjoitti:
Jos lasket tuosta tuntipalkan vaikka verrattuna normaali-työ-aikaan 37,5 h / viikko & 60 000 e / v vs 30 000 e / v & 15 h / viikko => tuntipalkka kyllä opettajalla kohdallaan.
Ei niitä "kokeiden tarkistuksia" tai muuta ei-opetustyötä lasketa viikkotyöaikaan, ei tuolla 60 ke liksallakaan oikeasti tuo 37,5 h riitä, lähempänä 50-60 h ilman ylityökorvauksia.Kellään opella ei viikkotyöaika ole vain 15h
- uolevi-levi
Perusopetuksen puolella liksat eivät ole niin hyvät kuin ylemmillä tasoilla. Kuka tahansa pystyy vetämään niitä juttuja!
- jos miettii näin
Toisaalta taas peruskouluja on enemmän kuin ammattikorkeita ja yliopistoja. Ammattikorkeistahan tullaan muutenkin leikkaamaan väkeä ulos tulevaisuudessa.
- mukaOpe
Yläkoulu ja saan 130 000e. Olen silti laiha ;(
- lihava(hko) ope
Olen lihava opettaja siksi, koska syön halvinta mössöä ja masennukseen suklaata ja muuta mättöä. Meidän työpaikalla hoikat opettajat ovat usein joko nuoria tai sitten uraohjuksia. Viime palkasta jäi 100 euroa tilille asuntolainanlyhennyksen, vastikkeen ja luottokorttivelkojen jälkeen. Elän käytännössä luotolla. Elinkustannukset kuten työmatkakulut ja elintarvikkeet ovat kallistuneet Suomessa todella paljon. Minun pitäisi harrastaa sivubisneksenä jotain yrittämistä tai sivutyötä, mutta olen vapaa-aikana niin väsynyt (koska olen lihava, huonokuntoinen ja masentunut, etten jaksa lisähommia. Näitä tekevätkin ne hyvätuloiset ja hyvännäköiset ja trendikkäät opettajat.
- suoranainenläskiope
Olen niin lihava ope, kun palkalla ostelen tryffeleitä ja käsintehtyä suklaata oman kokin turvin, etten pääse edes ovesta ulos ja palkka senkus vain juoksee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167150- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021947En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708