Yhdessä pöntöistä on jotain kummallista. Suuaukkoa on isonnettu sitten viime kesän ja siellä näkyy sisällä olevan naavaa. Naavaa roikkuu pitkä tuppo aukosta pöntön ulkopuolellekin. En ole nähnyt mikä siellä kulkee, mutta eilenkin suuaukko oli kokonaan naavasta ummessa, tänään vain korkeintaan puoliksi.
Tekeekö mikään lintu tuollaista, vai pitäisikö epäillä jotain esim. oravaa?
Sen suuaukon on voinut isontaa kyllä tikkakin. Niitä täällä liikkuu ja ovat olleet pönttöjen kimpussa ennenkin.
Suuri osa pönttöjen lentoaukoista on pellitetty, mutta osa on ilman ja melkein poikkeuksetta joku niitä kulkuaukkoja kalvaa isommaksi, ennemmin tai myöhemmin.
Mikä siellä pesii
4
253
Vastaukset
- pentti20
Todennäköisesti orava. Ei ainakaan olisi ensimmäinen kerta ja pehmusteena on usein kaikenlaista villalangasta, sekä aitasta löytyneiden täkkien ja tyynyjen sisuksista lähtien...:)
- Masse
Kyllä voisin arvata, että se on käpytikka. Naava on tietenkin niinkuin se sohva, joka on revity ulos samalla, kun porukat on pistetty. Kierrätykseen.
Asia selviää istumalla kiikarin kanssa vaklimassa. Minä paikallistin tintinpesän lahon rantasaunan senässä olevasta reiästä: on muuten aika salainen ja jännä piilo.
- Ornitonoomi
Täytyy katsoa, jos sopivasti sattuisi näyttäytymään. Ei kuitenkaan voi jatkuvasti päivystää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885091- 141751
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91463Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501147Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249302969- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7820