Ruukkukärhö sateen armoilla

huolestunut5

Hei te jotka kasvatatte kärhöjä ruukuissa kuten minä ja jos ruukkunne eivät ole sateen suojassa niin oletteko kiikuttaneet ne runsaan sateen ajaksi suojaan. Itselläni on yksi tosi iso saavi missä on yksi kärhö ja nyt huolestuttaa mitä tämä tämänhetkinen runsas sade sille tekee kun en ole suojannut millään eikä sitä kokonsa vuoksi jaksa siirtääkään kaiken aikaa. Saako kenties liikaa vettä ja kuolee?

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansakoulunopettaja

      Kaikki huone ja parveke ym. kasvit ovat yksiä paskataikinoita. Älä sellaisia kodissasi kasvata

    • reikä reikä....

      On kai ruukkusi pohjassa reikä , mistä vesi pääsee pois. Typerää istuttaa mitään reijättömään astiaan, ilman muuta kaikki kuolee, jos pitää märässä kasvaa.

      • huolestunut5

        Kyllä ruukun pohjassa on useampi reikä josta vesi pääsee pois, mutta ajattelin silti mitä kärhö tuumaa. Ei ole ainakaan vielä nuukahtanut.


    • reikä reikä

      No eipä sitten mitään huolta, jos ylimääräinen pääsee pois, eikä kasvi jää lillumaan veteen.
      Kärhöä pitäiskin kastella aika usein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8563
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4668
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4198
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3742
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3196
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2960
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2461
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2183
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2107
    Aihe