Pakkausmateriaalit vetää. Kirjepaperi ei.
StoraEnso haluaa koneen aaltopahville.
Uutta tehoa
30763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Pahvilinja uudistekniikalla pyörii sadalla hengellä.
Yli 100 joutuu vielä lähtemään...
voi ei. Pitäis saada kämppä myytyä.
Niin pitäisi.262 asuntoa nytkin kaupan jokakoti.fi,ssä. Taitaa olla myymätön paikka. Toivotaan että kaupungin uusi höpötys houkutella paluu muuttajia takaisin toimisi
Ei taida kovin moni sinne takaisin tulla, kun kerran pois on päässyt.
Alta 100 hengellä ja viikoloput kone seisoo.
ihan oikeesti, ollaan kaikki hyvillään, että edes VIHREÄ palaa. Meillä
kaikilla on varmasti parempi, kun kaikilla olisi työtä.
Alustava laskenta, mutta kapasiteettia on tulossa Pohjois-Amerikassa. Kilpailijat muuttaa ja ollaan alkupisteessä.
Veikkaan, että ei tule kun lasketaan tulevaisuus. Nämä tulee esille myöhemmin.
Räky ,räky paperimiehet,väy ,väy......
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/tulostiedote/tiedote.jsp?selected=kaikki&oid=20130601/13711314496470
http://www.finder.fi/Pakkauksia/Stora Enso Packaging Oy/LAHTI/toiminta/165843
http://www.storaenso.com/about-us/mills/finland/lahti-mill/Pages/welcome-to-lahti-mill-fi.aspx
Rullat junalla Lahteen.
Suurlomautus on tulossa. Asennukset vie aikaa. Paperituotanto loppuu. Se on selvä. Hintasyklistä on NYT hyötyä. 2015 on eri hinnat! Sillon on paljon lisäkapasitettia.
Nyt menee lujaa...
http://www.paperage.com/2013news/05_08_2013metsa_board_earnings.html
http://www.smurfitkappa.com/vHome/com/Pages/Default.aspx
Hinta laskee pian ja investointia ei tule.
Nyt ollaan nousussa ja kaikki investoivat pakkausmateriaaleihin. Neitseellinen pitkäkuitu on parasta ja lujinta.
http://www.wco-containerboard.org/organisation/members/
http://www.internationalpaper.com/us/en/products/containerboard/
Todennäköisesti hinnat laskevat nousun jälkeen.
Investointi on hyvin epätodennäköistä. Valitettavasti.
Kunhan nyt ensin ensi vuoden puolelle päästään, ei kannata liikoja julistaa tässä vaiheessa. Stora Ensolla on sellainen ajatus tällä hetkellä, mutta jos johonkin päin Suomea nouseekin aikaisemmin suurempi kartonkikone, tuskin tarvitaan Varkaudessa sen jälkeen vastaavaa. Näin sanoi eräskin valtuutettu uutisen kuultuaan, toppuutellakseen muita.
Vielä 2v sitten kartonkikoneet teki tappiota. Pohjois-Amerikassa leikkaantui kapasiteettia tehtaiden yhdistymisten kautta. 3 firmaa hallitsee 70% markkinaosuudella. Hinnat nousi ja OCC:n hinta perässä. Nyt käynnistetään pikavauhtia kartonkikoneita. Hinta lähes 800$ tonni. Ei pysy siinä kauan, kun romahtaa.
Näin se on - valitettavasti. Muutaman vuosineljänneksen jälkeen huomataan, että nyt tarvitaankin hienopaperia. Silloin aaltopahvikoneet myydään Kiinaan. Saattais Antti Ahlström ihmetellä tätä kvarttaalitaloutta, kun ei sitä meinaa ymmärtää nykypäivän eläjäkään.
Tavan varkautelainen läpyskän lukija on vähä aikaa "tyytyväinen", kun saatiin lehdestä lukea "hemmetin hienoja uutisia". Yhdessä sarakkeessa Tehomaa kertoo että vasta tehdään tutkimuksia.
Luulen että myöhemmin uutisoidaan, jotta kartonkikone ei täällä kannata ja paperi loppuu muutenkin. Ikävää.
Kunha sais kämpän myytyä ennen sitä.
Kysynnän ennakointi on vaikeaa. Hyvä esimerkki on akkutehdas. 2008 hoku, että kysyntä on moninkertainen useita vuosia eteenpäin.
2010 Pentti Välimäki oli varma! Akkutehtaan laajennus on tulossa.
Sampilaitoksen piti laajentua.. Testauskeskus ja puututkimuslaitos...
Energiapuisto, kelluvat ravintolat ja hotelli, mopoautotehdas, aurinkopaneelimuuntajatehdas, biodiesel....
Hölmöin on mopoautohanke jossa ne muutetaan 100km/h kulkeviksi kotteroiksi.
Lisäksi lukuisia hankkeita hankkeiden hankkeista.
WL. ja muiden levikki putoaa kun arvonlisävero nousee täyteen.
"hemmetin hienot uutiset" häviää.
Aaltopahvin raaka-aine on valkaisematon suursaantomassa. Mitäs Varkauden tehtailla on siihen sopivaa ?
Sitten te työttömänä askartelette työkkärin paskakurssilla pahvisia koriste-esineitä ja ne ikänsä kunnalla puuhastelleet pulleat tädit väittävät teille silmät kirkkaina että kaikki työ on arvokasta joten jatkakaa nyt niitä pahvisuikaleiden liimailua erikeeperillä ja 8e palkalla... mitä te oikein höpisette vientiteollisuudesta, viedäänhän nämä valmistamanne pahvisätökset sitten päiväkodin lapsille joten nämähän ovat vientituotteita....
Kiitos, piristit harmaata lauantai-iltaa! Kylläpä nyt osaa arvostaa naapuria eritavalla... Bua hah ah aha .. Pitäis huomenna kysäistä vaihtuuko niillä aihe viikoittain, vai tehäänkö samaa pahvisätösmallia jatkuvasti (onko siellä joku volyymituote...). Bua haah ah ah a
Kylläpä nauratti, toivottavasti kuului myös naapuriin...
http://www.metso.com/news/newsdocuments.nsf/Web3NewsDoc/79AF76E2DCB56F17C22578AB002E0848?OpenDocument&ch=ChMetsoWebFin&id=79AF76E2DCB56F17C22578AB002E0848.UbzSUZy1sf4
Uudistus tehtiin vuodessa ja nyt takoo ennätyksiä.
http://www.tekniikkatalous.fi/metsa/ksml aanekosken kartonkikone takoo ennatyksia/a859849
Uudessa vähemmän työtä ja huoltoja on helpotettu. Tässä vanhoja käytäntöjä.
http://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/15294/Matti Toyry Opinnaytetyo raportti.pdf?sequence=1
Kaikki käytetyt kartonkikoneet revitään käsistä. Nyt kukaan ei halua paperilinjoja. Niitä on useita varastoituna odottamassa ostajaa..
Kartonki on vetänyt jo yli vuoden.
http://www.paperage.com/issues/jan_feb2012/01_2012issue_PaperAge.pdf
http://www.pulpapernews.com/2013/01/metsos-first-opticoncept-m-boardmaking-line
Vetää se kartonki. Mutta juna meni jo.
Kartonki vetää ja on halpaa ajoa. Uusiokuitua ja vähän tärkkelystä sekaan. Ei tarvita kiillotusta ja valkaisukemikaaleja. Massa on edullista. Helppoa ajoa ja kone käynnistyy nopeasti.
Linjoilla hommat voidaan hoitaa sadalla miehellä. Asennukset pystytään hoitamaan kuukauden seisokilla.
Sellutehtaan kapasiteetti ei riitä.
Riippuu mistä sellutehtaasta tuodaan.
Riittää ja massasuhde on liikesalaisuus. Normit ylitetään kirkkaasti.
Varkauden kartonkikone. Tämä suljettiin 2008. Kone on modernisoitu ja tuotantolinjaa uusittu. Imatralla suljettiin vastaavasti kartonkikone 2009.Varkaudessa kartonkikoneen purkaminen alkanut lähes samaan aikaan storaenson ilmoitettua tutkivansa PK3 muutamista kartonkikoneeksi. Miksi tuotantoa ei voinut alkaa käyntivalmiila koneella Varkaudessa. Ilmeisesti rauhoitelaan paikallisia ennen lopullista ratkaisua.
No se vanha, kapea ja hidas masina teki hylsykartonkia. Siksi
pinaattikeitto