Yritetään nyt kaikki, niin tummat kun vaaleetkin pitää tätä palstaa asiallisena. Kaikki turhat herjaukset ja arvostelut puolin ja toisin jätäkää pois. Eihän tätä palstaa ole luotu riitelemistä varten vaan asiallista keskustelua varten.
Yritetään kaikki olla sovussa ja MUISTAKAA ERILLAISUUS EI OLE UHKA VAAN RIKKAUS!!!
Yritetään kaikki olla sovussa ja MUISTAKAA ERILLAISUUS EI OLE UHKA VAAN RIKKAUS!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Yritetään kaikki olla sovussa ja MUISTAKAA ERILLAISUUS EI OLE UHKA VAAN RIKKAUS!!! " kirjoitteli manne
jos näin muka on, niin silloin olen mielummin köyhä, en halua sellaista rikkautta, olen vaatimaton ja kunniallinen.
Mitä sinä tarkoitat kunniallisuudella. Olis hauska tietää. Yleensä kun toista syytetään jostain asiasta, ei huomata, että melkein samanlaienn asia jossei suurempikin on tapahtunut jo minulle tai suvulleni jossain vaiheessa. Mä en luota sinuun sitten yhtään, en piirun vertaa. Täällä on niin helppo esittää jotain, mutta sinun kirjoituksia jo lukien; en luota sinuun pätkääkään.
Jumalan rauhaa ja siunausta työllesi, kuule minulla olisi yksi kysymys? Se vain ,että minkälaisia aiheita ehkä itse, toivoisit tänne palstalle. Koska näen tämän puutteellisen tiedon visaisena? Oisko sinulla ehkä siis toiveita,ja ehdotuksia. Sentähden, että saataisiin kaikki hyvät ja arvokkaat ja kehitys-kelpoiset asiat esiin, siis valta-väestöllekin. Mutta kuitenkin tapoja kunnioittaen, ja vanhoja ihmisiä ennen-kaikkea. Koska hekin varmaan joskus lukevat näitä kirjoituksia?Toivon sinultakin kommentteja
Ystävällisin terveisin. nimi-merkki Ola
Olen seurannut kirjoituksiasi, ja ne ovat olleet mielenkiintoisia ja ovat herättäneet hyvää keskustelua.
Kysyit, mitä minä odotan tältä palstalta.
Toivon, että tämän palstan avulla pystyisimme vaikuttamaan pääväestön asenteisiin ja ennakkoluuloihin meitä kohtaan.
Haluasin, että toisimme ne hyvät asiat kulttuuristamme esille (sukurakkaus, vanhojen ihmisten kunnioitus, panoksemme sodassa jne).
Hyvistä asioista pitäisi keskustella. Toivon myös, että me kaaleena hyväksyisimme toinen toisiamme rodusta riippumatta.
Yritetään nostaa tämän palstan tasoa. Vastataan kysymyksiin asiallisesti ja olisi hyvä, että rasistisiin ja herjaaviin aiheisiin, ei puututtaisi ollenkaan, vaan poistan ne.(käyn aamusisn ja iltaisin joka päivä tämän palstan aiheita läpi).
Kaikkea hyvää ja siunausta sinulle
T: -Romaninainen-
Syksyn terveiset jälleen sinulle,kuule minua on vaivannut vähän, tämä kaaleitten suhtautuminen -todellisuuteen, että (esim )jollakin olis asiaa vaikka valta-väestölle. Niin eiköhän siihen vastaa nää ultra kaaleet ensimmäisinä? Ja jos niille taas ois kysymys? Niin ovat hiljaa tai sitten puhuvat asian vierestä. Siis toisin-sanottuna, tosi vaikea saada mitään järkevää keskustelua aikaiseksi. Monella on tapana soittaa vain yhtä levyä, tai sitten vain haukkua, kun ei muuta osata? Ei siis ihme jos ei ole päätä eikä häntää koko touhussa....olen jo väsynyt, vähän koko palstaan. Mutta anna sinä joku kommentti niin voin sitten ehkä jatkaakin? katsotaan nyt.
Syksyn iloista mieltä vain, ei lannistuta..tvo:Ola
Siunausta sinulle Ola. Ihan asiaa kyllä kirjoitit, mutta on se myöskin toisin päin. Kyllä pääväestöltäkin tulee välillä tosi rankkaa ja asiatonta tekstiä.
Oikeassa olet, palstan taso pitäisi nostaa asiallisilla keskusteluilla puolin ja toisin.
Luin viestisi, että meinaat lopettaa tälle palstalle kirjoittelemisen.
Älä anna periksi yhden mielipiteen takia. Sun juttuja oli kivaa lukea ja niitä kaivataan tällä palstalla.
Voimia sinulle!!!