Isännöitsijä ei koskaan vaihtanut nimeä postiluukkuun. Nyt on nimikirjaimet ja meisseli.
Onko vinkkejä nimikirjainten vaihtoon? Tapahtuu ilmeisesti asunnon sisäpuolelta? Alaruuvit auki? Onkohan muuta huomioitavaa?
Postiluukun nimen vaihtaminen, vinkkejä?
31
20027
Vastaukset
- Väsynyt isännöitsijä
Olethan ilmoittanut muutosta huoltoyhtiölle? Huoltoyhtiö vaihtaa nämä nimet, isännöitsijä on kiinnostunut vain montako muuttaa, että saa vesivastikkeet oikein. Normaalisti nimet voidaan vaihtaa menemättä huoneistoon, älä yritä kuitenkaan itse.
- teejee
Ei ainakaan meidän huoltoyhtiö vaihda nimiä!
- art7
Ilmeisesti teillä on normaalista poikkeava huoltosopimus.
Huollon tehtäviin kuuluu vaihtaa nimet ao. paikkoihin saatuaan ilmoituksen sisäänmuutosta ja se väestötietoihin tehty virallinen muutosilmoitus ei sitten saavuta taloa.
- nnnnnnnnnnnnnn
Isännöitsijä ei todellakaa vaihda nimiä oviin. Soita huoltoon!
- bob111
Juu tosiaan kuuluu huoltoyhtiölle. Usein isännöitsijätoimistosta ei ilmoiteta huoltoyhtiölle muuttajia, minkä takia kannattaa tehdä muuttoilmoitus myös huoltoon.
Nimen vaihtaminen itsekään ei kyllä ole mitenkään vaikeaa. Yleisimmissä postiluukuissa on kaksi ruuvia, jotka otetaan auki, liu'utetaan lasi/muovi edestä pois, ja asetellaan kirjaimet. Sitten lasi takaisin paikalleen ja ruuvit kiinni. - lllak
Saatanan palikat tässä ei kysytty, että kenen kuuluu vaihtaa nimi vaan miten se vaihdetaan.
- Itusneesrep
Niinpä! Ne on näitä hyvää päivää - kirvesvartta -viisastelijoita palstat pullollaan! Ovat muka niin viisaita, mutta sisälukutaito / luetun ymmärtäminen tökkii.
- Huoltoyhtiö
Myöskään meidän huollossa ei nimiä vaihdeta, ei lue sitä sopimuksessa. Vaihdamme vain jos joku osaa pyytää tarjousvaiheessa kyseistä palvelua.
Tai erikseen pyydettäessä veloitamme sen 45 eur/h työstä - yrittäjä/v
Itsellänikin yhden hengen huoltoyhtiö ja ei kuulu yleensä sopimuksiin. Ihan turha yleistaa, että huolto vaihtaa!
- Kunnonhuoltomies
Jaa, palvelu parantaa elämää. Meillon kymmenen hengen huoltoyhtiö ja kuulu soppariin tai ei, niin alatauluihin, oviin ja postilaatikoihin laitetaan nimet, Helppoa.
- laikku
No, enpä ole kuullut, että se kuuluisi isännöitsijällekään.
- g gjb khbkh hv
Tutki, ei sitä muuten osaa sanoa, niitä monenlaisia. Mun mielestä ne useimiten vaihdetaan ulkopuolelta, tutkimalla sekin selviää, jokin klipsi tai liukusysteemi. Aika outoa muuten kysellä netttipalstoilta tollasta asiaa. Oletko uusavuton?
- Raine H
Kirjoita paksulla tussilla suoraan lasiin nimesi, pääset paljon helpommalla.
- asukkiiissss
Itse tein. Asun VVO:n vuokra-asunnossa ja laitoin itse oman nimeni asunnon oveen.
Ei se nyt mitään rakettitiedettä ole.
En käyttänyt mitään valmiita kirjaimia vaan tarraan kirjoitin selkeästi ja liimasin sen
paikoilleen postiluukussa olevaan nimike-listaan.
Siinä on pysynyt vuodesta 1987.
Alakerran nimitauluun nimen lisäys kesti noin 2 vuotta,muistaakseni.
Posti kulki silti alusta lähtien oikein joten mitä väliä...
Lasiin kirjoitettuna tuskin näkyy kovin hyvin,joten en kannata.
Valkealle pohjalle vedenkestävällä tussilla niin selkein kirjaimin,että maahanmuuttajataustainenkin postinjakaja sen tajuaa ja johan toimii.
Mutta loppupeleissä kiinteistön huoltofirmanhan nuo pitäisi laittaa,ellei muuta ole erikseen sovittu. Ja vieläpä kohtuuajassa. - Voi juku
Jos ovessa on huoneiston numero. Oli se postiluukussa tai jossain muualla niin muuta ei tarvita. Ei sitä nimeä mikään laki vaadi. Posti kulkee huoneistonumeron mukaan ei nimen. Samoin viranomaiset. Varsinkaan uusio/ uusio/ uusio perheissä voi asukkailla olla niin monta sukunimeä että tarvittaisiin erillinen vihko hakemistoineen nimiä varten. Alataulullakin riittää pelkkä nimero.
- Antero Mustonen
Mielenkiintoista keskustelua, juttelin juuri isännöitsijän kanssa, ja hän ei vaihda oveen, muualle kyllä. Kiinnitti myös huomiota, ettei kukaan vastannut kysymykseen. Kysehän oli siitä miten homma hoidetaan teknisesti. Yritin tehdä homman eilen 23.3.1914, ja ymmärrys ei riittänyt. Tässä luukkumallissa on molemmin puolin ulkopuolella 2 ruuvia, erilaisia, joten päättelisin, että ylemmät avaamalla nimitaulu on käsillä, toiset ruuvit ovat sarana. Sisäpuolelta ei voi tehdä mitään. Tarvitaan kuitenkin minikokoisia työkaluja, hyvää valaistusta, ja ehkä hyvä näkökin auttaa. Eli tämä päättelyketju syntyi tässä ja nyt, kokeilen sitä huomenna.
- herminansie
Eilen oli kylläkin 23.3.2014. Kannattaa kääntää kello aikaan palikka.
- väärä-osoite
Ei kuulu isännöistsijän toimenkuvaan vaihdella nimiä postiluukkuihin. Huoltoyhtiön sen tekee.
- ihmetyttää
saako edellisen asukkaan nimi jäädä roikkumaan vaikka on jo uusi asukas, jos nimeä ei vaihdeta
- Sssd
Saa jäädä ja yleensä jääkin, jollei nimeä vaihdeta ja nimenvaihto kuuluu huoltoyhtiölle eikä isännöitsijälle. Asukkaan toki tulee itse ilmoittaa muutostaan huoltoyhtiölle ja pyytää sieltä nimenvaihtoa. Sellainen vielä tiedoksi että talonkirjaa asukkaista pitää huoltoyhtiö eikä isännöitsijätoimisto.
Talonkirjaa tosiaan pitää huoltoyhtiö, joten sen pitää sitten täyttää kaikki henkilöiden rekistöröintiin vaadittavat pykälät. Mikään laki ei toisaalta vaadi ilmoittamaan asukkaiden henkilöllisyyttä, vain asukkaiden lukumäärän, eli talonkirjan suhteen ei kannata stressata.
- INTERNET-EI-UNOHDA
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Talonkirjaa tosiaan pitää huoltoyhtiö, joten sen pitää sitten täyttää kaikki henkilöiden rekistöröintiin vaadittavat pykälät. Mikään laki ei toisaalta vaadi ilmoittamaan asukkaiden henkilöllisyyttä, vain asukkaiden lukumäärän, eli talonkirjan suhteen ei kannata stressata.
TALONKIRJOJA EI OLE OLLUT KOLMEENKYMMENEEN VUOTEEN MIKÄÄN LAKI EI NIITÄ VAADI KENENKÄÄN EI TARVITSE TIETÄÄ MISSÄ MINÄ ASUN MINULLA ON YKSITYISYYS HUOLTOYHTIÖ LASKUTTAA VESIMAKSUN JA TEKEE OVENAVAUKSEN KLO 04.30 YÖLLÄ VÄESTÖREKISTERIN MUKAAN NÄIN SE ON MINÄ TIEDÄN JA LAKI TIETÄÄ EIKÄ INTERNET UNOHDA
- Kekkonen69
Jotkut julkisemmat ihmiset eivät halua nimeään oveen.
- vapausvalita
Sillon voi vaikka hankkia postiluukkuun ihan minkävaan tekstin, törmäsin tähän vähän aikaa sitten: X3shop.fi Hauska vaihtoehto jos on kyllästyny oman nimen ulkoasuun:)
- jopos
Meillä talonmies vaihtaa nimet ulos soittokelloon, alarappuun ja oveen. Isännöitsijän pitää vain ilmoittaa talkkarille.
- Anonyymi
Huoneiston oveen nimnenlaitto kuuluu pääsääntöisesti asukkaalle,ellei muuta ole sovittu.Luukun ulkopuolisella osalla alalaidoilla ruuvit, irrota ne sa pukkaa metalliset laitaläpät sisälle.Sitten voit liuttaa lasin pois varovaisesti,älä riko. esillä kuminen tyyny johon pitäisi keskelle uraan asettaa kirkaimet. No vanhemmiten kumi kovettuu ja kirjainten asettelu hankalaa, itse olen ähertänyt vuokralaisille paikalleen ruuvimeisselin avulla.Olen miettinyt auttaisiko vähän rasvaa pyyhkäisemällä jos menisi paremmin paikalleen,täytyypä kokeilla. Ei kyllä ole helppo homma,siksi monet jättävät tekemättä. tsemppiä 74v
- Anonyymi
Nimien vaihtotyö ei kuulu isännöitsijälle, sen hoitaa useimmiten huoltoyhtiö.
- Anonyymi
Ovatko nimikilvet pakollisia vakituisessa asunnossa?
- Anonyymi
"Ovatko nimikilvet pakollisia vakituisessa asunnossa?"
Eivät ole, ainoastaan huoneiston numero.
- Anonyymi
Kaksi henkilöä vastasi kysymykseen, muut puhuivat ouuta heinää tai suoranasta "paskaa".
Asia lienee jo selvinnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941729
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2391493- 891346
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651015Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9874- 46842
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35819