Mua kiinnostas koska Matkustajakoti purettiin? Millainen oli ym. Muistanko väärin,että oli 90l alussa. Olen s. -84. Jukkajoutsi.com sivuilla paljon vanhanajan kuvia.
Pieksämäen vanhoja rakennuksia
Poika1984
1018666
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 101
Vanhimmat
kotia tarkoitat; toinen oli myllykadulla (nykyisen Lipsasen kulman paikalla) vai Matkustakoti Keskusta joka oli Keskuskadulla kentän puolella kun mennään kohti vesitornia, nykyisin sen paikalla tyhjä tontti.
Myllykadun tarkoitin,tuo toinen keskuskadun talo,niin en tiennytkään olleen matkustajakoti,lapsena muistan vain nähneeni sen juoppotalona? molempien toimintavuodet ja lakkaamisajankohta kiinnostaa.
Toimiko Pelastusarmeija keskuskadulla ja tässä mukavia kuvia http://www.pieksamakiseura.fi/kotiseutuarkisto/valokuvat/tori Antakaas olla,kun tuo on virallisesti Pieksämäkeen liittyvä.
Keskuskadulla kentän puolella kun mennään kohti vesitornia, nykyisin sen paikalla tyhjä tontti. Pitäisi Rakentaa Nuorisokeskus
Myllykadul kyl juoppoja asu enemmän kun Keskuskadun talossa,Myllykadul kävi kaikki VR n juoppoasentajat.
Jari pikkupoikain ahdistelija asu myllykadulla ent m.kotis
Fortuna,milloin loppui? Entä t market Keidas? Mikä ruokakauppa oli häyrisentiellä,torin vastapäätä? Olin pikkutenava.
Keskuskadun Matkustajakoti oli ainakin 1992 alkoholistien asuinmajana,en muista koska puskutraktorit matalaksi laittoi. Ruokakauppoja tai fortunaa en jaksa muistaa,fortunaa ei tainnut 90-luvun puolella olla,oliko koko kauppa montaakaan vuotta olemassa?
Häyrisentiellä toria vastapäätä oli Jormakan kauppa.
Oli ne aikoja,
se paloi ei purettu.
Joo rotta oli koko tyyppi. Onko elossa?
Runkkaili pikkupojille wc paperirullahylsyyn,oli laittanut turkista sinne sisään.
Häyrisentiellä toria vastapäätä oli Jormakan kauppa. Oli Vanha Tarmo Lähikauppias Kyläkauppa Ei ole elää olemassa
Ruokakauppaa piti siskokset, mutta nimeä en muista, vanha kun olen.
Niin oli ja 1982 haettiin olutta mopoilla.ikää 15v
Se palo Keskuskadun Matkustaja koti
Jormakan kaupasta 15v kaverin kanssa haettiin 140 koffia ,Tunturi sport mopoilla ja Kangaskadun kämpille juomaan porukalla.R.I.p aji
lyhyen ajan muistaakseni vuosina 1985-1986, perustettiin kun Sokos-tavaratalo muuttui s-market Veturiksi ja vaatteet eivät kuuluneet siinä laajuudessa valikoimaan, Fortuna taisi kaatua helkutin kalliiseen vuokrakuluihin (oli silloisen säästöpankin tiloissa), tosin omistaja oli Suur-Savo. Keidas toimi kaxin tiloissa 2 kerroksessa, lopumisaikaa en muista mutta oli varmaankin 80-luvun loppua.
Pieksän hovi oli siisti mesta. Samoin vanha linja-autoasema (siis jo linja-autoasemana, ei pelkästään ravintolana).
Oi, mulla on vieläkin tallessa Fortunasta ostettu Lorealin avaamaton Phytokur-ampulli. Rasvoittuville teinihiuksille!
Vihreä purettu työväenopiston talo urheilukentän lähellä. Siinä oli asuntojakin, ystävä asui. Ala-astekin oli siellä vuoden evakossa Keskuskoulun remontin takia. Kellarissa livahteli rottia, aavemainen paikka.
Centrum 70-80 -luvulla nykyisen Lidlin paikalla. Muuttui Tennaksi pariksi vuodeksi. Oli T-kaupan sekatavarataloja.
Savontiellä tietysti Kiilan kioski, josta ostettiin aina luukulta muutama merkkari 10 penniä/kpl. Lähellä oli Säästö-Rysä, perinteinen maitokauppa. Talo on vieläkin pystyssä.
Oliko Säästö-Rysä matelijapuodin tilassa? En muista sitä kuin tosi "hämärästi". Kiila kioski oli pieni koppi.
omistaja oli Suur-Savo. Keidas toimi kaxin tiloissa 2 kerroksessa, Oli Ennen Tavaratalo Säästötalo ja Pieksämäen Isompi Urheluvaatekauppa Alakerrassa
Vanha kiilan kioski mistä sai vodka,konjakki,vhisky karkkeja pötkössä.Aitoja alkoholi nameja.Ostettiin kun ikää 12v.
Siellä bändit soitti 80 luvulla ja viina virtas CHANTILLY LACE.LINTTU IMPPAS LIIMAA .
Myytkö ?
Centrumin talossa oli siinä kulmassa kapakka, nimeä en enää muista.
Kävin siellä vetämässä ensimmäisen laillisen tuopin, koulun ruokkiksella tietysti.
Vielä käki kukkuu.
JA LINTULLA KUKKUU KUKKUU nanha LIIMAN HAISTELIJA LINTTU
LINTTU VETI LIIMAA KUN MUUT NAUTTI AURORAA.PÄKSI PASKO HOUSUUN JA SANO taas se tuli...
Onkohan muuten nämä kaksi sankaria vielä elossa?
Onkohan muuten nämä kaksi sankaria vielä elossa?
T marketista ostettiin pigall suklaata. T market oli kaxin tavaratalossa.
tais olla 80 luvulla kun se matkustaja koti paloi keskuskadulla
Kalevalankatu 33 70 luvulla oli Pieksämäen lehti paino, ja kiinteistön osti akku ja lasi sipinen joka laajenti Välikadun puolelle 70 luvun lopulla hallin rintamamies talon tontille.
Nykyisen tokmannin tien toisella puolella toimi Esso huolto asema 70luvulla ja kalevalankadulla oi myös huolto asema.kerros talon paikalla.
kerrostalon paikalla oli gulf huoltoasema ja ainakin ikävalko oli yrittäjänä siinä
Oli ja kovia pileitä välikatu 7
Nykyisen tokmannin tien toisella puolella toimi Esso huolto asema 70luvulla ja kalevalankadulla oi myös huolto asema.kerros talon paikalla
se paloi 80 luvulla maan tasalle.olin katsomassa paloa.
PIKKU poikana oltiin LYYLIN kukka kaupassa, kukka lähettinä kaverini KARIN kanssa.kioski sijaitsi keskuskadun ja savontien liitteessä jonka ymp oli aidat.ja LYYLI asui ent mölsän kukka kaupan ylä kerrassa.
Mikä oli Karin sukunimi?
Runk-Kari
HÄRMÄN kari
AARON GRILLI OLI KESKUSKADUN VARRESSA .
mukavien muistojen ja hyvän makkaran grilli.
Ja Pepe möi ja... vei
Pyhityllä heiniölle kääntyvän tien varressa oli meijerhovi kartano mikkelin tien suuntaisesti.
Laaksotiellä toimi suuressa om koti talossa pimeä viina kauppa.nyk sen paikalla on rak liike väisäsen uusi talo.
Nousevan auringon talo SUHOSEN EKI MÖI pimeitä.
Lyylin kukka kuulostaa tutulta.
Kyllä ja siellä oltiin juoksu poikana 10v ikäsenä.
Milloinkas tähän kaupunkiin saadaan jotakin uutta ja modernia rakennusta aikaan?
Vain menneitä muistelemalla ei tehdä tulevaisuuttaa. Pysähtyneisyys ja pelkkä taaksepäin katselu on kuin kusisi housuihinsa pakkasella. Hetken se mieltä lämmittää, mutta ei auta yhtään eteenpäin.
Kangaskadulla uuden Prisman takana olisi tilaa korkealle rakentamiselle. Kannattaisi jo ihan tulevaisuuden takia alkaa miettimään uusia maamerkkejä joita myöhemmät sukupolvet voivat sitten samalla tavalla muistella. Muussa tapauksessa jo nykyisestä sukupolvesta löytyy se henkilö joka sammuttaa viimeisenä valot tältä kylältä.
Tässä esimerkkiä modernista korkeasta rakentamisesta. Tällainen 15-kerroksinen toimistotalo sopisi hyvin kangaskadun korkeiden kerrostalojen ja viljasiilojen kanssa samaan rykelmään. Modernista valoisasta ja hyvin ilmastoidusta toimistotilasta kun on kaupungissa puutetta.
http://deacademic.com/pictures/dewiki/78/Nordea_Maja_Tallinn_01_08_2011.jpg
Ongelma on se että tässä kaupungissa on enimmäkseen vain näitä vanhoja aikoja muistelevia pieruja.
Tästä syntyy ajan mittaan iso ongelma kun kaupunkilaisilta ja heidän ikänestori johtajilta puuttuu näkemys kaupungin kehittämisestä.
Kaupungissa on valloillaan ajatus että "meillä ei ole ollut tapana" rakentaa korkeita rakennuksia tai modernin näköisiä rakennuksia. Lopputuloksena on että investointien annetaan valua naapurikaupunkeihin ilman että edes viitsitään yrittää, kun "eihän meillä ole ennenkään ollut tapana" tehdä näin.
Ongelma on se että joidenkin mielestä kaupungin ulkonäkö muuttuu liikaa. Mutta se on kehityksen sivuvaikutus joka tapauksessa. Eli valinta on silloin tehtävä kehityksen tai taantumisen väliltä. Mukaudutaanko ajan mukana, vain päädytäänkö historian romukoppaan unohdettuna paikkana.
Tässä muuten mallia noin 15-17 kerroksisesta nykyaisesta tornitalosta.
https://i.pinimg.com/originals/78/9a/c4/789ac4451de038f9e02dfcaffd65b0eb.jpg
Esimerkin talo onkin melko erikoinen jopa tornitalojen luokassa.
Puutarha katolla on jotakin jota suomessa ei ole vielä missään toteutettu. Ylimmissä kerroksissa on myös poikkeuksellisesti iso teatterimainen aula jota voi käyttää kokoontumispaikkana. Eikä talo ole suomenkaan olosuhteissa mitenkään korkea. Jyväskylässä on useita 15-kerroksisia taloja.
http://www.platform-ad.com/kinetic-vintage-shinsegae-tower-by-olson-kundig-2/
ompahan täällä uusiakin pieruja joilta puuttu ammattitaito.taskussa ei ole muuta kuin puolueen jäsenkirja.eikäpysty muistelemaan mitään .
onhan täällä vesitorni ja viljasiilo.toinen maalattu.
tänne voi rakentaa puutarhan ravintola montun paikalle.ei tarvitse tikapuita kun menee kastelemaan puutarhaa.
Jos ei olis vanhoja peruja, ei olisi nuoriakaan pieruja!
NENONPELLOSSA OLI ENNEN KAUPPA
Anolassa oli Ennen Kauppa
Eihän siellä ole kohta ketään.
Aivan hillitön muuttotappio, Hesarissa on juttu kaupungin asuntokaupasta ja ei hyvältä näytä.
Olen itse perimässä sieltä huoneistoa tulevaisuudessa ja vituttaa jo nyt.
"Ongelma on se että joidenkin mielestä kaupungin ulkonäkö muuttuu liikaa. Mutta se on kehityksen sivuvaikutus joka tapauksessa. Eli valinta on silloin tehtävä kehityksen tai taantumisen väliltä.
Mukaudutaanko ajan mukana, vain päädytäänkö historian romukoppaan unohdettuna paikkana."
Liian hienoa puhetta tähän maalaisjunttikylään.
Ei täällä ajatella noin hienolla tasolla kaupungin kehittämistä. Valloillaan on edelleenkin ajatus kaupungin 70-80 lukujen kasvukaudesta, jolloin rakennettiin paljon uusia rakennuksia ja aivan jokaisessa kaupunginosassa.
Edelleenkin valtuuston ja hallituksen vanhat seniilit sedät ja tädit kuvittelevat että he voivat valita parhaimmat tulijat ja suunnitelmat päältä ja kivittää rumimmat pois.
Vaikka totuus on että tämän kokoisella ja taloudellisesti tässä tilassa olevalla kaupungilla ei ole varaa valita ja etenkään torpata yhtään suunnitelmaa! Silti näin tehdään joka vuosi!
Oman pesän sotkeminen ja kehityksen jarruttaminen ihan periaatteesta on paikallisilla verissä.
Kateus ja politiikka ovat tämän kaupungin tuho!
Yksi puolue ehdottaa jotakin järkevää ja kaikki muut vastustavat sitä ihan periaatteesta ettei vain joku toinen saisi enemmän kuin he.
Ja sitten myöhemmin sama toisinpäin kun on jonkun toisen puolueen/poliitikon/virkamiehen aika kannattaa jotakin järkevää.
Ja näin on selkeästi kaupungin katukuvassa näkyvä vuosikymmeniä kestävä pysähtyneisyyden kierre valmis.
silloin rakennettiin kun sai naaralta halvalla valkoisia tiiliä.nyt tiilet ovat kalliita.eikä arkkitehti saa korruptio rahoja tiilitehtaasta.
Kannatta asettua ehdolle seuraaviin kuntavaaleihin
Rotta jari pyöri aseman lähellä matkailijakodissa. Liekö elossa enää?
Nosto. Pidetään yllä.
Kääriäiset piti Keskuskadun matkakotia, karu oli kyl loppu niitten tytöllä.
Jaksatko kertoa mitä kävi? Ei toki pakko ole.
Sivumennen minä pidin Pieksämäellä 2016 oman taidenäyttelyn josta taisivat ihmiset pitää . Sen vetonaula oli leijonataulu joka nykyään on psykiatrian poliklinikalla.
Niin on ja se palo kuin talo
Olisi kyllä kiva saada valokuvia vanhoista rakennuksista:)
Kirkkomäen Risteyksessä oli Ennen Kahvila ja Spar Kyläkauppa
R kioskin alapuolella oli Heikkilän Leipomo.
Viki leipoi jätkiä lättyyn. Rintsi tyhjensi miesten jauhopusseja. Nuorin veli leipoi psydeelisiä sieniä.
Niin oli yläristin pubin takana vanha rakennus josta sai ostettua lihapiirakoita v1972 maksoi 26penniä.
Pieksämäen kaupungissa oli sotilasalueen vv. 1964-1984 (Pirttimäen viestasema)
Minulla oli oma asunto osake Keskuskadulla 1992-2023 . Sen sain myytyä ..
Hyvä että sait.
Kaakinmäen Nesteen kulmilla oli Kaipiaisen kioski 60luvulta 70 luvun jonnekkin.Ja toinen oli Vanhan aseman takana josta ostettiin nuorena Tahinlammelle mennessä limsat ja karamellit.Voi niitä muistoja PENNIN NALLET
Mitä matkustajakotia piti Martti ja Helvi. ?
Aseman luona
Yläristillä oli matkustajakoti joka paloi 80 luvulla.Kentän kulmilla.
PIEKSÄMÄEN TOKMANNI OLI ENNEN KONTIONPUISTOSSA ENTISESSÄ LIIKETALOSSA LÄHELLÄ KAAKINMÄEN NESTE Huoltamoa
KONTIONPUISTON TOKMANNI LOPETETAAN TOKMANNI MUUTTI SIIRTYI KONTIONPUISTOSTA PIEKSÄMÄEN UUSIIN TILOIHIN LÄHELLÄ HUVILANKADUN RISTEYSTÄ
Entiset Kalevakadun K-Market loppui Tokmanni Laajentti Kalevankadun K-Marketin Ruokakaupan Lopetetun Tiloja
Pieksämäellä OLI ENNEN Varastovalinta oli Kontiopuiston Tokmannin Vierssä Toisessa Liikerakennuksessa
Siinä oli myös ennen Tokmannia K Supermarket. Sitten siinä oli Tokmannin jälkeen Kunnonkeskus. Nyt siinä on kirpputori Feria. Ja joskus oli pizzeria siinä K-Kaupan vieressä.
K-SUPERMARKET TAHITI OLI ENNEN CITTARIN PIEKSÄMÄEN TULOA LOPPUI K-Supermarket Tahiti Toiminnassa Pieksämäellä Kukkaronniemenkatu 3
Mistä Joutsin kuvia saisi tilattua?
Kaakinmäen Nesteen kulmilla oli Kaipiaisen kioski 60luvulta 70 luvun jonnekkin.Ja toinen oli Vanhan aseman takana josta ostettiin nuorena Tahinlammelle mennessä limsat ja karamellit.Voi niitä muistoja PENNIN NALLET
Minäkin muistan pennin nallet. Vaahtosammuttimen kokoisena aina ostin,kun joltain kolikon sain.
Onko tahinlampi vielä entisensä? Nuorena poikana hyppäsin sieltä ylinmältä tasolta.
Tahinlampi on hieno uimala nykyisin.
Uusittu hyppytorni. On uusi.
Pitääpä käydä tsekkaa.
Olisi kiva käydä katselemassa.
Minua kiinnostaisi Partaharjun ratavartijan mökki. En muista tarkkaa sijaintia.