Päiväkodissa oppisopimuksella lähihoitajaksi?

hoplaaaa

Hei, suunnittelisin että menisin oppisopimuksella johonkin päiväkotiin, jotta saisin lähihoitajan pätevyyden. Lähinnä nyt Oulusta kyselisin, mutta toki muualtakin Suomesta olen kiinnostunut kuulemaan kokemuksia tms.

Olen ollut työkkärin kautta nyt yhteensä vuoden verran harjoittelussa/työkokeilussa päiväkodeissa ja tämä työ todellakin on se oikea minulle, mutta mitään aikaisempaa koulutusta tältä alalta ei ole, mutta ei kai se edes ole välttämätöntä tässä? Eli nyt olisin kiinnostunut kuulemaan että miten tämä käytännössä toimii, entä onko edes kannattavaa lähteä lähihoitajaksi opiskelemaan päiväkodissa?

Tiedän, että minun on itse löydettävä työpaikka ja vasta sitten otettava yhteys oppisopimuskeskukseen. Onkohan muuten kovinkaan helppoa löytää Oulusta päiväkodeista oppisopimuspaikkaa? Luulisin että ei... tai ainakin niin olen kuullut. Mutta aion kuitenkin yrittää, soitan kaikki mahdolliset päiväkodit läpi sitten kun olen saanut ensin hieman lisätietoa tästä... Olisin todella kiitollinen jos jaksaisitte kertoa minulle omia kokemuksianne tai kertoa jos tiedätte jotain tärkeää informaatiota tästä!

0

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        51
        3326
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        47
        2782
      3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        141
        2573
      4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        57
        2291
      5. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        355
        2014
      6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        151
        1634
      7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        76
        1485
      8. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1308
      9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        35
        1258
      10. Miksi mediheli

        Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
        Kiuruvesi
        24
        1164
      Aihe