Reilu viikko sitten kissamme pitkäkarvainen maatiaiskissa synnytti poikapennun.Kaikki tuntui olevan ihan kunnossa kunnes kolmen päivän kuluttua pentu kuoli yhtäkkiä.Eläinlääkärikään ei keksinyt mihin terveen oloinen pentu menehtyi.Jäljelle jäi suru ja paljon kysymyksiä.
Mihin meidän kissapienokainen kuoli
5
237
Vastaukset
- avattu?
Vaihtoehtoja on useita. Jos ei ole tiedossa vanhempien veriryhmiä voi kuolema johtua veriryhmien yhteensopimattouudesta eli anemiasta. Kitalakihalkio voi aiheuttaa kuoleman, koska pentu ei saa imettyä maitoa kunnolla ja maito voi mennä nenän kautta keuhkoihin. Keuhkojen kehittymättömyys voi olla syynä sekä erilaiset syntymän jälkeen saadut tartunnat. Niitä voi tulla joko emolta suoraan tai ulkoa esim. napanuoran kautta ja raju yleistulehdus johtaa kuolemaan. Mitään varmaa ei voi tietää ellei laita kuollutta pentua avattavaksi ja tutkittavaksi.
Punnitsitko pentua kahdesti päivässä jotta voit varmistua siitä, että pentu on saanut maitoa? Se on ihan perusjuttu jolla voi seurata tilannetta ja suositellaan ensimmäisten viikkojen ajan tekemään kaksi kertaa päivässä samaan aikaan jotta tulokset olisivat vertailukelpoisia. Painon tulisi nousta väh. 10 g/päivä, jos ei nouse on jotakin silloin vialla.
Mutta jälkikäteen on turha miettiä, selvyyttä ei voi saada ilman ruumiinavausta. - Lieba
Yleensä kissa saa n. 3-4 poikasta.Jos kaikki kasvavat tasaisesti,ei ole syytä huoleen.Meillä kerran yksi pentu jäi muita pienemmäksi ja yhtenä aamuna löytyi kuolleena.Hautasimme sen ja ihmettelimme miksi sen syntymästä saakka tienoilla pyöri hyönteisen näköisiä ötököitä.Ne olivat varmaan joitain loisia.Tällaista elämä on,herra antoi,herra otti,ylistetty olkoon Herran nimi!
- Jaguaarii
Tämä kissamme joka sai pennun yli viikko sitten, on TAAS kiimassa. Pentu oli jotenkin vammautunut syntyessään eikä selvinnyt. Tässä kävi pari kollia ihan pihalla ja nyt ovat kaikki kateissa. Ajattelin leikkauttaa kissamme mutta nyt se ei onnistu kun on kadoksissa. Jotenkin tuntuu,että tämä kissa on vajavainen eikä saisi koskaan normaaleja pentuja. Syötin sille aikoinaan pillereitä pitemmän aikaa. Eläinlääkäri väittää ettei pillereillä ole mitään vaikutusta pentuihin tiineyden aikana.
- jaguaarii
Korjaan että synnytys oli 6 päivä tätä kuuta, eli onhan tästä jo melkein kaksi viikkoa
- pillerin antaja
Kyllä niitä pillereitä vaan käytetään paljon. Eihän sitä voi tietää varmuudella milloin kissa on paksuna. Eläinlääkäreillä on eriäviä mielipiteitä pillereistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1233867
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232932Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1122471- 462031
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2451650Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt441585- 321547
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201376- 281370
- 951201