Mihin meidän kissapienokainen kuoli

jaguaarii

Reilu viikko sitten kissamme pitkäkarvainen maatiaiskissa synnytti poikapennun.Kaikki tuntui olevan ihan kunnossa kunnes kolmen päivän kuluttua pentu kuoli yhtäkkiä.Eläinlääkärikään ei keksinyt mihin terveen oloinen pentu menehtyi.Jäljelle jäi suru ja paljon kysymyksiä.

5

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avattu?

      Vaihtoehtoja on useita. Jos ei ole tiedossa vanhempien veriryhmiä voi kuolema johtua veriryhmien yhteensopimattouudesta eli anemiasta. Kitalakihalkio voi aiheuttaa kuoleman, koska pentu ei saa imettyä maitoa kunnolla ja maito voi mennä nenän kautta keuhkoihin. Keuhkojen kehittymättömyys voi olla syynä sekä erilaiset syntymän jälkeen saadut tartunnat. Niitä voi tulla joko emolta suoraan tai ulkoa esim. napanuoran kautta ja raju yleistulehdus johtaa kuolemaan. Mitään varmaa ei voi tietää ellei laita kuollutta pentua avattavaksi ja tutkittavaksi.

      Punnitsitko pentua kahdesti päivässä jotta voit varmistua siitä, että pentu on saanut maitoa? Se on ihan perusjuttu jolla voi seurata tilannetta ja suositellaan ensimmäisten viikkojen ajan tekemään kaksi kertaa päivässä samaan aikaan jotta tulokset olisivat vertailukelpoisia. Painon tulisi nousta väh. 10 g/päivä, jos ei nouse on jotakin silloin vialla.

      Mutta jälkikäteen on turha miettiä, selvyyttä ei voi saada ilman ruumiinavausta.

    • Lieba

      Yleensä kissa saa n. 3-4 poikasta.Jos kaikki kasvavat tasaisesti,ei ole syytä huoleen.Meillä kerran yksi pentu jäi muita pienemmäksi ja yhtenä aamuna löytyi kuolleena.Hautasimme sen ja ihmettelimme miksi sen syntymästä saakka tienoilla pyöri hyönteisen näköisiä ötököitä.Ne olivat varmaan joitain loisia.Tällaista elämä on,herra antoi,herra otti,ylistetty olkoon Herran nimi!

    • Jaguaarii

      Tämä kissamme joka sai pennun yli viikko sitten, on TAAS kiimassa. Pentu oli jotenkin vammautunut syntyessään eikä selvinnyt. Tässä kävi pari kollia ihan pihalla ja nyt ovat kaikki kateissa. Ajattelin leikkauttaa kissamme mutta nyt se ei onnistu kun on kadoksissa. Jotenkin tuntuu,että tämä kissa on vajavainen eikä saisi koskaan normaaleja pentuja. Syötin sille aikoinaan pillereitä pitemmän aikaa. Eläinlääkäri väittää ettei pillereillä ole mitään vaikutusta pentuihin tiineyden aikana.

      • jaguaarii

        Korjaan että synnytys oli 6 päivä tätä kuuta, eli onhan tästä jo melkein kaksi viikkoa


    • pillerin antaja

      Kyllä niitä pillereitä vaan käytetään paljon. Eihän sitä voi tietää varmuudella milloin kissa on paksuna. Eläinlääkäreillä on eriäviä mielipiteitä pillereistä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1012
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      907
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      839
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      751
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      734
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      731
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      723
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      676
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe