Mulle annettiin typissa lappu joka pitäis allekirjoittaa. Siinä lapussa mun pitäis antaa suostumuksen luovuttaa tietoja seuraavien tahojen kanssa, työ ja elinkeinovirasto, kotikunnan sosiaali ja terveystoimi, päihdeklinikka, mielenterveyskeskus, sairaanhoitopiirin sairaalat.
Tietääkseni en ole hullu, juoppo, psykopaatti, idiootti, tyhmä, tai muu mielenvikainen.
Haluan vain jotain työtä. Olen ollut 3 vuotta työtön mutta en ole juopotellut useinkaan. En ole koskaan tehnyt rikoksia tai mitään. Olen joskus ollut työkokeilussa johon mut kusetettiin väiitämällä että sen jälkeen saan parempaa työtä.
Tietääkseni en ole hullu, juoppo, psykopaatti, idiootti, tyhmä, tai muu mielenvikainen.
Haluan vain jotain työtä. Olen ollut 3 vuotta työtön mutta en ole juopotellut useinkaan. En ole koskaan tehnyt rikoksia tai mitään. Olen joskus ollut työkokeilussa johon mut kusetettiin väiitämällä että sen jälkeen saan parempaa työtä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kusetusta tuokin jossain vaiheessa on. En suosittele allekirjoittamaan. Asia on kokonaa sinun päätettävissäsi, kieltäytymisestä ei voi rangaistusta saada. Typistä pääset/joudut kyllä pois tavalliseen työkkäriin. Tuota TYPpiä ei ole kukaan kehunut. Minulla ei ole TYPistä kokemuksia enkä aio hankkiakkaan niitä.
Itse en ainakaan suostuisi ja kuulema tosi vaikee päästä pois jos joskus haluaa tuosta laitoksesta.
Itselläkin tuonne meno elokuussa tai no Helsingin vastaavaan. Mietin kanssa että en taida tuollaista lappua allekirjoittaa ainakaan toistaiseksi..
Se on siis pakollinen jos haluaa k.o Työvoiman palvelukeskuksessa asioida?
Eli siis jos lappua ei allekirjoita niin palautuu perustyökkäriin?
No onneksi on tuota vielä tässä aika sulatella. Aion kyllä paikassa käydä kuuntelemassa mitä olis tarjolla.
Itse kävin viime syksynä TYPissä kääntymässä, sanoin heti suoraan etten ole tulossa tänne asiakkaaksi, koska en tarvitse teidän palveluita ja asiakkuus on vapaaehtoista. Mitään allekirjoitettavaa ei edes ehditty tarjota, kun tein asian heti selväksi, ettei tarvitse turhaan käyttää aikaa jaarittelemiseen. Käynti kesti n. 5 min ja nauhoitin sen salaa tietenkin kaiken varalta.
En kyllä missään tapauksessa aio allekirjoittaa sitä paperia. Minusta sillä ei ole mitään tekemistä työn saaniin kannalta eli se ei auta mua työn saannissa. Tollane paperi on minusta nöyryyttävää ja loukkaa minun ihmisoikeuksia. Mua pidetään jonain juoppona ja hulluna joka ei osaa mitään koska en saa muka töitä.
Tuosta on KHO:n päätös ettEI tarvitse allekirjoittaa!
Eli ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ ALLEKIRJOITTAKO!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11514612
Täytyy olla tarkkana ettei mene sanomaan, että ei halua mennä typpiin eikä vastaanottaa typin palveluja. Siis aivan varmasti typpiläiset pyrkivät saamaan KHO:sta sellaisen päätöksen, että allekirjoittaminenkin tulee pakolliseksi. Tuossa alussahan jo mainitaan, keille tahoille tiedot tullaan luovuttamaan. Enää puuttuu vaan mitä tietoja luovutetaan. Nuo kun kertovat, voi olla vaikea olla allekirjoittamatta.
Kanntaa lukea KHO:n päätös huolella läpi.
Pointi oli että koska TYPissä on EI-viranomaisiakin, niin omia tietojaan EI tarvitse luovuttaa!
Kuka haluaisi luovuttaa omat henk.koht. tietonsa ihan mille tahansa yksityisyritykselle?
Kuka tahansa rikollinen voisi perustaa yrityksen, joka vaatisi luovuttamaan heille kaikkien kaikki tiedot. Voihan niitä tietysti pyytää, muttei kenenkään ole pakko niitä tietoja niille antaa!