Teleskooppipampulla päähän

Onko näin

Jos iso äijänköriläs hyökkää puukko kädessä kimppuun niin eikös se ole hätävarjelutilanne, silloin saa ja pitääkin lyödä päin näköä niin monta kertaa että hyökkäys loppuu? Kun kyse on omasta hengestä ei mihinkään käteen tarvitse tähdätä?

29

3066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu1975

      Mikäli olet henkilö joka laillisesti kantaa TKP:ä olet todennäköisesti vartija ja sinulla on varmaankin myös pippurikaasu käytössä, mielummin käyttäisin sitä kuin TKP:aa
      Ja jos tilannetta ajatellaan myös niin, että olet etäisyydellä josta osut TKP:llä hyökkääjää päähän, olet silloin myös hyvin lähellä sitä etäisyyttä missä hyökkääjä ylettyy myös puukottamaan sinua. Eli ennemminkin ensimmäiseksi pyrkii saamaan osuman tähän puukkoa pitelevään käteen (siis olettaen ettei puukon kanssa päälle tuleva ole saanut mitään varsinaista puukon kanssa käytävän lähikamppailun koulutusta) joka toivottavasti aiheuttaisi puukon menetyksen hyökkääjälle. Ja tämän jälkeen vasta muut toimenpiteen sen mukaan mitä hyökkääjä tekee.

      • Anonyymi00032

        Kellään ei ole Suomessa pippurikaasua🤣🤣🤣🤣 toisekseen kaasun käyttö esim ulkona tai sisällä pitää harkita tarkkaan


    • Munkan manne

      Periaatteessa olet ehkä oikeasssa, mutta yleensä tilanne alkaa jostakin ja siitä sitten kehittyy. Pitää muistaa käskytykset ! Voimankäyttötilanteessa ei telarilla saa lyödä päähän, se pitää muistaa.
      Mutta jos tilanne on puhdas hätävarjelu, ja siis alkaa kuin salama kirkkaalta taivaalta ilman ennakkovaroitusta ;-telari on jo valmiiksi, syystä tai toisesta, käyttövalmiina ja nopeampi käyttää, niin sillä sitten. Kukin varjelee omaa henkeään parhaalla mahdollisella tavalla...
      Santtu on kyllä oikeassa, kaasu on pätevämpi väline.Itse suosin myös kaasua.

      • kiivi4

        Helposti voi voimankäyttönä osua vahingossa päähän, jos tähtää vaikkapa kohotetun käsivarren isoihin lihaksiin ja poka liikuttaa kättä. Tai niin ainakin voi asian selittää.


    • Reffa

      Hätävarjelu, kuten kaikki muukin vartijan ja järjestyksenvalvojan voimankäyttö (jopa poliisien), on kirjoitettu lakiin niin väljästi, että mitään vastausta KYLLÄ SAA LYÖDÄ tai EI VARMASTI SAA LYÖDÄ ei voida antaa. Loppujen lopuksi, vakavissa tapauksissa ainakin, asia käsitellään oikeudessa.

      Jos valvontakameran nauhaa ei ole, kaikki riippuu siitä, miten kohde ja lyöjä selittävät tilanteen ja kumpaa (hovi)oikeus sitten uskoo.

    • Pahimmanluokanväijy

      Älkää nyt vittu soikoon nuhratko minkään reisi -tai hauislihaksen kanssa sillä telarilla. Suoraan sisäreiteen vaan. Jos osuu munille nii elämä on, mitäs poka ylipäätään hoiti itsensä siihen tilanteeseen, että tarvitsee voimankäyttöä. Ja tuo on vieläpä helppoa selittää vittumaisimmallekkin syyttäjälle, että löit reisilihasta kohti, jolloin kohdehenkilö liikahti ja osui vähän väärin.

      • Pöllö12345679

        Lähetään tästä lähin sitten sillä mielin liikkeelle että ykskään lelupoliisi ees vilkaseeki väärin, ni hakataan ne sukukalleudet sinne steroidiniskaan kiinni. Ajatelkaa positiivisesti, sitten voitte mennä myymään sitä sisäänkasvanuttanne sinne kadunkulmaan, elämä on mitäs ylipäätänsä kävelit siitä tai vilkaisit.


      • santtu1975

        Muista että aloittajan lähtötilanne oli settä isokokoinen henkilö tulee puukon kanssa päälle. Eli jos olet sellaisella etäisyydellä että olet päälletulevaa henkilöä TKP:lla lyömassä sisäreiteen, niin olet myös samalla etäisyydellä jossa päälle tuleva henkilö mahdollisesti pystyy puukoittamaan sinua.
        Kyllä ensisijainen lyöntikohden puukon kanssa päälle tulevalle on juurikin tuo puukkokäsi/kämmen. Menee missä tahansa oikeusistuimessa läpi kyseiseen käteen osunut isku, vaikka vammojakin olisi tullut. Siis tämän edellytyksenä juurikin tuo puukolla uhkaaminen.


      • Ari Stev
        Pöllö12345679 kirjoitti:

        Lähetään tästä lähin sitten sillä mielin liikkeelle että ykskään lelupoliisi ees vilkaseeki väärin, ni hakataan ne sukukalleudet sinne steroidiniskaan kiinni. Ajatelkaa positiivisesti, sitten voitte mennä myymään sitä sisäänkasvanuttanne sinne kadunkulmaan, elämä on mitäs ylipäätänsä kävelit siitä tai vilkaisit.

        Tänään viimeksi joku yritti. Ensin sen oli vaikea saada henkeä, sitten otsa aukesi maahanviennissä. Sai raudat ranteisiin ja pääsi putkaan. Pöllöä odotellessa.


      • Tämä varma
        santtu1975 kirjoitti:

        Muista että aloittajan lähtötilanne oli settä isokokoinen henkilö tulee puukon kanssa päälle. Eli jos olet sellaisella etäisyydellä että olet päälletulevaa henkilöä TKP:lla lyömassä sisäreiteen, niin olet myös samalla etäisyydellä jossa päälle tuleva henkilö mahdollisesti pystyy puukoittamaan sinua.
        Kyllä ensisijainen lyöntikohden puukon kanssa päälle tulevalle on juurikin tuo puukkokäsi/kämmen. Menee missä tahansa oikeusistuimessa läpi kyseiseen käteen osunut isku, vaikka vammojakin olisi tullut. Siis tämän edellytyksenä juurikin tuo puukolla uhkaaminen.

        Vaistomaisesti ihminen lyö päähän kun toinen tulee puukon kanssa päälle.


      • Samaa mieltä
        Tämä varma kirjoitti:

        Vaistomaisesti ihminen lyö päähän kun toinen tulee puukon kanssa päälle.

        Samaa mieltä, vaistoimaisesti päähän kun oma henki kyseessä. Päähän pitää lyödä useita kertoja, varmistaa että hyökkääjä on vaaraton. Jos käräjillä siitä saa sakot tai peräti pari kuukautta ehdollista niin so what, parempi niin kuin suu täynnä multaa. Sillä että vartijakortti lähtee ei ole merkitystä, henki on sitä tärkeämpi.


      • Järjestyksenvalvoja
        Tämä varma kirjoitti:

        Vaistomaisesti ihminen lyö päähän kun toinen tulee puukon kanssa päälle.

        Päähän ei ikinä saa lyödä milläään se on joko sumute tai teiseri millä tommonen laitetaan aisoihin


      • Anonyymi00033

        Kaverilla puukko kädessä ja sä lyöt reisilihakseen🤣🤣🤣🤣🤣


    • Fakirnus

      Jos lyöt teleskooppipatukalla päähän useaan kertaan ja jos voidaan näyttää toteen, että olet lyönyt ylimääräisiä iskuja sen jälkeen, kun kohde on jo vaaraton, niin satavarma saat syytteen taposta / tapon yrityksestä, riippuen siitä, että onko kohdehenkilö elossa enää .
      Ja jos kohdehenkilö vammautuu loppuiäksi, niin siinähän makselet korvauksi koko loppuelämäsi ajan !

      Jokaisen telaria käyttävän täytyy ymmärtää., tietää ja tiedostaa, että telarilla päähän lyöminen on aina hengenvaarallista lyömisen kohteeksi joutuvalle.

      • Näin on

        Ei ole tappo eikä edes tapon yritys vaan korkeintaan törkeä pahoinpitely. Silloin pitää lyödä jo maassa makaavaa, vaaratonta.


    • toskys

      "Jokaisen telaria käyttävän täytyy ymmärtää., tietää ja tiedostaa, että telarilla päähän lyöminen on aina hengenvaarallista lyömisen kohteeksi joutuvalle."

      Totta kai. Mutta silloin jos joku tulee veitsen kanssa päälle, niin asetelma muuttuu ja oma henki on tärkein. Käytännössä lainmukainen, isoihin lihaksiin lyöminen ei välttämättä riitä pysäyttämään asenteella päälle tulevaa (tämä on monasti nähty), lisäksi lyönnit eivät muutenkaan ole kovin tehokkaita, jos et ole niitä miljoonaa toistoa lyönyt selkärankaasi. Käteen lyönti vaatii myös taitoa, helposti tulee vain huti. Lyönti päähän ilman muuta, jos tilanne sitä vaatii. Päähänlyönti on puolustautujan kannalta turvallisin ja tehokkain vaihtoehto.

    • Järjestyksenvalvoja

      Ei saa Sumute on sitä varten jos on Jv tai vartija

      • Guard 2.

        Eiköhän se ole kiinni myös hyökkäysen nopeudesta ja yllätyksellisyydestä,

        jos voimankäyttö välineitä ei ehdi ottaa esille, niin voi käyttää "tarvittavia

        voimakeinoja oikeudettoman hyökkäyksen torjumiseksi."

        Kunhan ei liioittele.


      • Tämä pitää
        Guard 2. kirjoitti:

        Eiköhän se ole kiinni myös hyökkäysen nopeudesta ja yllätyksellisyydestä,

        jos voimankäyttö välineitä ei ehdi ottaa esille, niin voi käyttää "tarvittavia

        voimakeinoja oikeudettoman hyökkäyksen torjumiseksi."

        Kunhan ei liioittele.

        Jopa tappavaa voimaa saa käyttää, tästä on lukuisia korkeimman oikeuden ennakkopäätöksiä.


    • Stevis

      Tilanteen eskaloituessa hätävarjelutilanteeksi, saa käyttää mitä tahansa saatavilla olevaa esinettä tai vehjettä hyökkäyksen estämiseksi, eli päähän vaan, että tuntuu. Näissä tilanteissa tosin hyvä punnita, onko oikeasti tarvetta lyödä päähän, vai olisiko esimerkiksi pitänyt osata lyödä mahaan tms. "vähemmän" vaaralliseen paikkaan. Heti kun hätävarjelutilanne on rauennut on siirryttävä tilanteessa käyttämään lain sallimia voimankäyttövälineitä (jos on oikeus kantaa) ja saada näillä aikaiseksi haluttu vaikutus, jos tarvis. Jos lyöt kerran nyrkillä ja kaveri tippuu et saa enää toista kertaa lyödä ns. punishment shot, tai sinua voidaan syyttää hätävarjelunliioittelusta.

      Kaikki tämä löytyy finlexin sivuilta.

    • papals

      "Jos lyöt kerran nyrkillä ja kaveri tippuu et saa enää toista kertaa lyödä ns. punishment shot, tai sinua voidaan syyttää hätävarjelunliioittelusta.".

      Tämä olisikin käytännöllisin vaihtoehto. Kaveri ensin levyksi, jonka jälkeen raudat päälle ja soitto poliisille. Tosin lyönti olisi tuvallisempaa suorittaa telarilla, niin ei tule oma käsi kipeäksi. Mutta jos ei kerkeä, niin sitten kyynärpäällä tai nyrkillä.

    • Poliisi 2

      Veitsen poisotto lyömällä pamppu yli rannetta puuduttaa takuulla kättä sen verran että puukko lähtee kädestä, silloi ei ol väli onko tele vai tavallinen pamppu, tosi tilanteessa on usein helpompaa lyödä ranteeseen kun päähään.

      Päähän-lyöntiä lyömä aseella kannattaa yrittää välttää viimeisen asti koska ne johtavat lähes poikkeuksetta viralta poispanoon kunnes tutkinta on käsitelty käräjillä.

      • Henki tärkein

        Kuten tuolla joku jo totesi on henkikulta tärkeämpi kuin joku vartijakortti. Ja vaikka käräjille joutuisi niin ei siitä vankilaan joutuisi. Eihän Suomessa ensikertalainen joudu oikein millään linnaan. Mitä mahdollisiin korvauksiin tulee niin sitten eletään yhteiskunnan tuilla ja pimeillä töillä. Jollekin helvetin hampuusille en kyllä ala euroakaan maksamaan, se on ihan varma.


      • Harri 45
        Henki tärkein kirjoitti:

        Kuten tuolla joku jo totesi on henkikulta tärkeämpi kuin joku vartijakortti. Ja vaikka käräjille joutuisi niin ei siitä vankilaan joutuisi. Eihän Suomessa ensikertalainen joudu oikein millään linnaan. Mitä mahdollisiin korvauksiin tulee niin sitten eletään yhteiskunnan tuilla ja pimeillä töillä. Jollekin helvetin hampuusille en kyllä ala euroakaan maksamaan, se on ihan varma.

        Vartijana ei kannata linnaan lähteäkkään. Muistan Riksussa istuessani, kun samalle osastolle joutui entinen vartija. Kaveria hakattiin säännöllisesti sairaalaosastolle, kunnes tajusi hakea rottaosastoon. Olis varmasti kuollut, jos olisi sinne jäänyt. Linnassa vartijat on vasikoita ja pedareita.


    • Kamppailulajiharrastaja

      Isoihin lihaksiin kohdistuva lyönti toimii aina jos oikeasti osaat lyödä päätä kannattaa välttää

    • Niinmpä

      Entäs jos puukon kanssa vastaan tuliskin pikkuinen mitätön rääpäle äijän körilläs, niin saako sitäkin monotaa nuppiin tai telarilla kaaliin.

    • siitävaan

      Hakkaa vaan täysiä niin rauhoittuu...

    • älä-jaksa

      jauhaa paskaa

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe