Minulle on tulossa ulosotto yrittäjyyden takia. Pystyssä on noin 220000 euroa. Nyt ajattelenkin siirtää koko omaisuuteni (okt, mökki molemmat velattomia, osakkeita kahdeksaan yhtiöön missä olen osakkaana, vene ja auto myytiin jo ja jemmattiin rahat) johonkin veroparatiisissa sijaitsevan bulvaanin taakse. Näitähän on vaikka mitä. Nyt on kuitenkin sopiva aika toimia kun asiat näyttää hyvältä eikä sitten kun velkoomustuomio on jo luvassa. Mitä sanotte? Pääseekö ulosotto käsiksi omaisuuteen jos se on nimellisesti ulkomaalaisissa käsissä?
Omaisuus bulvaanin takana
8
560
Vastaukset
- Keinotekoinen...
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705
Luku 4, pykälä 14.
Lueppa tuo ensin, ennen kuin alat omaisuuttasi piilottelemaan.- konkurssiTuristi
Höpö höpö. Viisaat tekee niin koska riski jäädä kiinni on MINIMAALINEN !!!!!!!!
Riski suhteessa hyötyyn Muy bueno
- ap.
En varmasti lue ulosottolakia. Mitä siellä on? Aika moni tekee tätä että laittaa omaisuuden puolison tai muun lähiomaisen taakse.
- ffddssa
ei mihinkään puolisolle, vaan käteiseksi ja raha jemman. auton kun siirrät muijan nimiin, niin riski on iso että lähtee. käteisellä ostat uuden kaverin nimiin suoraan, niin turvassa on.
- aassddf
riski on suuri. varsinkin jos itse jäät vielä asumaan ko. omakotitaloon. paras myydä kaikki ja rahat turvaan. niillä rahoilla sitten uutta, mutta ei tiety omiin nimiin.
- ap.
Siinä on nimenomaan se että haluan jäädä taloon asumaan.
- MAP
Mökin, auton ja veneen myynnistä saaduilla rahoilahan maksaa pois noin pienet velat, vai?
- mnbvcdfghjkoiuyt
Eipä onnistu tuollainen omaisuuden keinotekoinen piilottelu- lisäbonuksena tullee vielä tuomio päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5922058- 1021030
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18977Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4837Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101835Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749- 70747
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74678- 65563