RT-asunnon 300l yösähköllä lämpiävä varaaja. 2 viikkoa poissa kotoa, kannattaako varaaja kytkeä pois päältä ? Onko siis talodellisempaa lämmittää jäähtynyttä varaajaa matkalta palattua enemmän, vaiko antaa sen olla 2 viikkoa lämpimänä (70 c yösähköllä), vai mahtaako asialla olla lainkaan merkitystä sähkönkulutuksessa, noin esim. vuositasolla ajateltuna?
Lämminvesivaraaja
Gershwin
3991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olla päällä se pari viikkoa, pudota vaikka 50:kymmeneen asteeseen sekin riittää. Vuositasolla sillä ei ole, suurtakaan merkitystä.
...jos tiputat alle 55 asteen.
Tosiaan, bakteerit pääsee jylläämään varaajaasi, jos pidät siinä liian matalaa lämpötilaa. Eli anna pauhata normaalilla meiningillä lomareissusi ajan. Ei tartte sitten takasin tullessa miettiä, mitä pikkueliöitä tulee veden mukana ulos ja kuinka kauan..
Yösähköllä lämpiävä ei sua vararikkoon vie, säästyy sähköä kuitenkin jonkinverran normaalikulutuksesta, kun ei vettä käytetä lainkaan.
Hyvää reissua!