R-vika

14v tyttö

Ite oon 14v tyttö ja menen ysille kun koulu alkaa. haluasin kovasti oppia ärrän koska vitosella mä kävin porssa puheterapialla kerran kuukaudessa mutta ei oolut sillon motivaatiota koska olin hyäksynyt asain että tulen aina olemaan R-vikainen, mutta nykyään kun ajattelee kaikku muut oppi ärrän tosi nopeasti kun olin pieni mut ite en yhä osaa sitä joten voisko joku neuvoa mua millain tän ärrä opittua kesässä.(tarkotus olis et olisin vähän enemmän itsevarmempi ennen lukiota)

4

332

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • I feel you

      Olen laiska ja kopioin tähän aiemmin kirjoittamani neuvon:

      Nyt kun opettelet niin kannattaa ottaa huomioon kielen rentous. Siinä minua auttoi tämä video niin typerältä kuin vaikuttaakin.
      http://www.youtube.com/watch?v=P9mMvuRGKY8
      . Siinä etenkin tuo huulilla päräyttely helpotti ainakin minua. En onnistunut silloin enkä nytkään tuottamaan 2. kohdan ääntä mutta ainakin ärrä onnistuu... Muista myös kielen paikka! Tuossa videossa on ainakin minulle virheellinen paikka, minulla se onnistuu hampaita vasten mutta siinä on se riski että se alkaa töksähtelemään eli kieli menee hampaiden ohi ja täry ei muodostu. Tämä ei siis estä oppimista todellakaan mutta saattaa jonkin aikaa tuottaa vaikeuksia.

      Terapeutilla huomasimme että minulla on jonkin sorkin tiukka kielijänne, mutta ei ilmeisesti niin tiukka että sille pitäisi tehdä jotain. Nyt siis harjoittelen ärrää hieman edempänä ja enköhän tästä sen opi.

      Kannattaa kokeilla useita paikkoja joissa koittaa täryn luomista. Liikuta kieltä eteen taakse vasemmalle ja oikealle. Kyllä se jossain kohdassa syntyy kunhan kieli on rentona.

      Paikka on oikea jos pystyt sanomaan sen kuiskaamalla ja melko heikolla puhalluksella.

      Tsemppiä sinulle ja toivotaan että sinä(kin) opit : )

      • vanhanakin oppii :)

        Kiitos tästä linkistä!
        Ensi kertaa nyt viisikymppisenä saan täryn aikaan. Parikymmentä vuotta sitten sain terapeutilta opastusta, mutta se auttoi vain hieman. Tuon YouTube harjoituksen ensimmäinen vaihe olikin jo tuttu, kakkosta en saanut sujumaan mutta nyt r tärisee jo sanoissakin. Pitkään pärinään en ole vielä edennyt, mutta kaipa sekin tästä :)


    • kokemuksen ääni

      Kannattaa myös tarkistaa hampaansa, etteivät ne jollain tavalla estä kieltä menemästä etuhampaiden taakse ja pärisemästä. Kielijännettä voi venyttää harjoittelemalla.

    • 14v tyttö

      Ittellä kyllä on ihan hirveä ylipurenta joka on n. 8mm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1544
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1259
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      477
      1088
    4. 63
      965
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      952
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      701
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      107
      694
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      692
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      466
      636
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      622
    Aihe