Äsken kokeilin Finnairin suvuilla hakua, Helsinki-Orlando ja paluu Miami-Helsinki. Hinnaksi tuli halvimmillaan jotain 680 euroa. Sitten laitoin samoilla päivillä Helsinki-Miami ja Miami-Helsinki niin hinta pompsahtaakin yli 800 euroon! Mikä järki tossa on kun Hki-Orlando lento lentää Helsingistä New Yorkiin, sieltä Miamiin j Miamista Orlandoon. Pystynkö ostamaan lipun Helsingistä Orlandoon ja jäädä silti Miamiin, enkä käyttäisikään viimeistä lentoa Orlandoon, koska näin se tulee huomattavasti halvemmaksi?
Finnairin lentohinnat Miamiin?
10
793
Vastaukset
- Floridaan...
Kysyn ennemminkin miksi ihmeessä haluut ostaa AY/AA lennot Floridaan? Olet perillä myöhään illalla ja paluu tapahtuu aamulla. Jos taasen valitset halvemmat esim Lufthansan lennot, olet perillä jo klo 14 ja paluulento lähtee vasta iltapäivällä/illalla. Viikko sitten Lufthansan Miamia myytiin 550 eurolla. Frankfurtissa 75 min ja 90 min vaihtoajat.
- ............
Lisäksi sekin asia, että noin yleensä Lufthansan palvelu on parempi kuin Finnairin.
- fla gator
The word is weird not wierd.
- Halvatlennothaussa
Kerkeekö frankfurtissa noilla 75min ja 90min vaihtoajoilla juoksematta jatkolennolle? Onko sielläkin se tiski, jossa pitää käydä selittämässä, että on itse pakannut matkalaukkunsa jne. kuten esim. Lontoossa?
- yw4thruet
Matkatavaroihin ei kosketa Frankfurtissa. Joudut kuitenkin menemään tiskin läpi, jossa katsotaan passisi ja kysytään omistatko viisumia vai oletko ESTA-ohjelmassa.
- FRA-MIA
FRA minimivaihtoaika on nykyään 45 min. Jos Hesan kone tulee A porteille ja jatkolento lähtee Z porteilta, siirtyminen vie 5-20 min, sisältäen passintarkastuksen. Kauimmaiset C portit on noin 20-30 min kävelymatkan päässä. C portit taitaa olla enimmäkseen käytössä Etelä Amerikan lentoihin.
- 160 lentoa/vuosi
Katoppakö jotku haluaa lentää Oneworld -yhtiöllä aina. Siksi ei Lufthansa käy.
- FRA-MIA
Hyvä pointti tuo oneworld, mutta miksi lentää kohteeseen Finnairin huonoilla (ja kalliilla) aikataululla. BA on parempi lentoaikojen suhteen. AA pääsee myös yhdellä vaihdolla Miamiin.
- Talveksi lämpöön
Finnairin lennot Miamiin 549eur, vaihto mennes heathrowlla ja takasin tulles bacelonassa, lähtö HEL 8.00 perillä MIA 16.00 Paluulento MIA 18.25 perillä HEL 15.10 Halvempikin lento (521eur) olisi ollut tarjolla mutta päivämäärä ei käynyt meille. Myös tuo finnairin tarjoama New Yorkin reitti on oiva vaihtoehto, pari päivää nykissä ja sitten vasta etelään, suosittelen.
- FRA-MIA
Antaako Finnair muka nykyään samaan hintaan stopoverin New Yorkiin? Ennen ei ainakaan ole onnistunut, vaan hinta on noussu lähelle tuhatta euroa, jolloin on kannattanut ostaa erikseen HEL-JFK-HEL ja NYC-MIA-NYC.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202373Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2381746Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3081286- 65959
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53935- 39844
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53835J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e35747Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273683Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh35681