milloin juoksulenkille ??

mietiskelevä

minkä ikäisenä voisi aloittaa kunnon juoksulenkit? mun koira olis nyt n.11kk ja n.40kg ja uros. painoaha tulee vielä ja kasvu vähän kesken ni uskaltaako vielä lähteä juoksentelee ?

8

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooopa

      Eiköhän sen koirasta näe onko juokseminen sen mielestä mukavaa ja juoksutat sen verran ku se jaksaa.

    • rottis11

      Joo kyllähän ton ikäsen koiran kuntoa ja lihaksistoa kannattaa jo harjottaa muutenki ku korttelin ympäri kävelyllä, ainaki jos haluaa lihaksikkaan ja komean koiran eikä mitään pullasorsaa :)

    • lainaus1

      Koiran luusto ja lihakset tarvitsee liikuntaa kehittyäkseen eli juoksulenkkejä,hyppyjä ja kaikkea mahdollista pitää tehdä alusta alkaen. Tämä siis tietysti koiran ehdoilla järkeä käyttäen.
      Liikuttamalla en ole saanut yhtään koiraa "rikki" reilun 20 vuoden aikana, mutta tiedän useita tapauksia missä koiraa on säästelty lonkkakuvauksia varten huonoin tuloksin.

    • copypaste1

      Jo aikuisiän kynnyksellä oleva rottweiler liikkuu ravaten. Koiran normaali liikunta, ravi, vaatii väistämättä että omistajakin, jos koiraa kuljettaa hihnassa, juoksee.

      Ei todennäköisesti ole niin pitkäsääristä ihmistä joka pystyisi normaalisti liikkuvaa, ravaavaa, rottweileria kuljettamaan kävellen.

      Vapaana ollessaan rottweiler myös ravaa tasaisesti jos sillä on päämäärä. Tekee toki pyrähdyksiä, laukkaa, riippuu aina tekemisestä ja päämäärähakuisuudesta.

      Jos haluat nähdä rottweilerin ravaavan, anna sille vapaus liikkua normaalia vauhtiaan.

    • rusettirinta

      Aloittajan koira ei enää kasva kuin ehkä muutaman sm. Vuoden ikäisen pennun kasvurustot alkavat umpeutua. Liikuntaa voi antaa, ei kuitenkaan mitään pyörälenkkejä. Vapaana metsässä olisi paras. Kävelylenkillä omistaja kävelee reipasta tahtia, niin koira ravaa. Mielestäni rottis tarvitsee noin 5km lenkin taluttimessa. Täytyy muistaa, että liika liikunta saa koiran adrealiinin nousuun, mikä ei laske ihan heti. Tällöin koira ei osaa rauhoittua, vaan alkaa vaatimaan jatkuvasti tekemistä ns. virikkeitä. Ei siis ole mitään järkeä yrittää saada koira liikunnan avulla rauhalliseksi. Haistelut ja ympäristön äänet, vastaan tulevat ihmiset, ym. ulkomaailmassa on yhtä tärkää kohdata, kuin liikunta. Sitten myös lenkillä pitäisi alkaa vaatia tottelevaisuutta. Kävellessä käsketään istumaan, seuraamaan, paikalla seisomaan ym. Rottiksen pitäisi siis saada myös aivotyöskentelyä, joka rasittaa sitä yhtä paljon, kuin liikunta.

    • hobbis

      Meillä ainakin koirat rauhoittuvat ja alkavat nukkumaan myös heti rankan pyörälenkin jälkeen, että ei niillä ainakaan liikaa adrenaliinit nouse :D eikä tässä varmaan ollutkaan kyse siitä että pelkkiä juoksulenkkejä kukaan tekisi, vaan että kestääkö nuoren koiran kroppa silloin tällöin tehtävät juoksulenkit. Kestää se ja suurin osa koirista myös niistä nauttii :)

    • rusettirinta

      Aloittaja tosiaan kysyi miten pitkiä lenkkejä voi lenkittää nuorta koiraa. Vastasin tuohon laajemmin siksi, kun yleinen käsitys on, että rottis tarvitsee mahdottoman paljon liikuntaa, jotta sen pää ei hajoaisi. Tätä ajatusta vastustan, siksi otin tuon rauhoittumisen puheeksi.

      Rankan pyörälenkin koira kokee henkisesti raskaaksi. Pakonomaisesti juoksutus on koiralle luonnon vastainen. Koira yhdistää sen pakoon jostakin.

    • Tietävä

      Siinä vuoden ikäisenä voi ruveta kokeilemaan juoksua ja muutenkin pitempiä lenkkejä. Hyvillä mielin voit alotella pikku pyrähdyksillä ja katsoa miltä näyttää. Vie kuitenkin hetken ennen kuin tajuaa juoksun idean eikä pidä pelkästään leikkinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2214
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2041
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      2000
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1455
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1265
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe