Ikää 41v ja monta kuukautta jo ollut ongelmana säärien alaosan tuvotus.Silloin kun hemoglobiinini oli huono,oli turvotus vielä rajumpaa.Kohtuni poistettiin kuukausi sitten,joten hemppa ei ainakaan hetken päästä kait voi enää olla turvotuksen aiheuttaja.Turvotusta on ollut silti vaikka hemppa olisi ollut 130 luokkaa.
Jalkapöydän päälle ei turvotusta tule,mut sukat jättää suuret urat sääriin.
Onkos muilla kokemuksia vastaavasta????
Tätä on mulla nyt melkein jatkuvasti....=/
Jalkapöydän päälle ei turvotusta tule,mut sukat jättää suuret urat sääriin.
Onkos muilla kokemuksia vastaavasta????
Tätä on mulla nyt melkein jatkuvasti....=/
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voi olla nesteen kertymistä, mikä johtuu vähäisestä liikunnasta. paranee varmaan, kunhan pääset liikkumaan normaalisti. kävele ja pidä välillä jalkoja ylhäällä, niin lymfaneste pääsee kiertämään paremmin.
Kyllä mä ihan normaalisti mielestäni kuljen ja liikun sekä touhuilen.Tämä vaiva on jo tosiaan ollut kuukausia ennen kohdun poistoa.Välillä turpoaa vähemmän,välillä taas enemmän.
Sydämen vajaatoimintaako jo muka nyt? Eikös siinä alaraajoihin kerry nestettä?
Kyllä kertyy syd.vajaatoiminnassa, toki muissakin sairauksissa. Käy ihmeessä lääkärissä.
Olen tästä kyllä lääkärissä kertonut ja sain olankohautuksen. Turvotusta ei ole aina,mut vaihtelevasti ja molemmissa jaloissa tasaisesti.Jalkapöydän päällä ei ole turvotusta ollenkaan,kengät ei kiristä ja kun painaa jalkapöydän päältä,siihen ei jää kuoppaa,kuten sääreen jää.
Missä sairauksissa on säärten alaosaan kertyvää nestettä oireena?
voihan tuo olla esimerkiksi hormonitoiminnastakin johtuvaa. Kilpparihormonien esim just keltarauhashormoni, Hivenaineiden epätasapainostakin voi johtua. Esim nartium-kalium-suola-tasapaino ei ole kohdallaan ja kerryttää nestettä. Piilevaä II-tyypin diabetes... onhan noita Lääkäri on tosiaan oikea osoite. Nykyään saa tosin olla hirveän ärhäkkä, että pääsee jatkotutkimuksiin. TK-ssa monesti ei ole tarpeeksi erikoistietoutta joten siellä ei välttämättä osata monia asioita yhdistellä
Niinpä,helppoa ei ole olla vakuuttava lääkärin luona,et vaiva on todellinen.Nyt taas ei juuri turvota,sukista ei jää kun juuri ja juuri erottuva pieni jälki.Sit taas välillä kunnon kuopat.
juotko tarpeeksi, jos syöt "liikaa" suolaa ja et juo tarpeeksi voi sekin olla syynä. Suolaa on piilossa monissa ruuissa mitä ei edes aina heti älyä.