Vauvakuume ja imetys- kuinka raskaaksi?

uuttakehiin

Elikkäs meijän vauva on 9kk. Imetän häntä muutamia kertoja päivässä. Nyt ollaan alettu pikkuhiljaa tarjoamaan korviketta rinnan sijasta, jotta uusi raskautuminen onnistuisi. Siltikin vauva käy rinnalla ehkä 5 kertaa/vrk.

Kuinka todennäköistä on tulla raskaaksi? Pitääkö imetys lopettaa kokonaan ennen kuin onnistuu? Pillerit lopetin kuukausi sitten. Menkkoja ei ole tullut synnytyksen jälkeen, koska noita pillereitä pitää syödä taukoomatta.

Kiitos vinkeistä!

8

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -+-+-+-

      Itselläni kuukautiskierto on käynnistynyt täysimetyksestäkin huolimatta, en kyllä alkaisi imetystä lopettelemaan uuden raskauden toivossa. Luulisi että yritys voi pari kuukautta odottaa, jos ei kierto vielä muuten käynnisty.

    • Imetyshän ei

      ole mikään ehkäisykeino. Aivan liian monta aborttia tehdään sen takia että äiti ei jaksaisi lapsia liian pienellä ikäerolla, ja on kuvitellut että ei voi tulla raskaaksi kun imettää.
      Itselläni alkoi täysimetyksestä huolimatta menkat kun vauva oli 4kk, jatkoin imetystä kun aloitettiin kiinteät, plussasin pari viikkoa esikoisen 1v-synttäreiden jälkeen.
      Nyt olen sitten toivotusti kahden lapsen äiti, nuorempi nyt 6vko.
      JA mietin että mitä hiivattia oikein ajattelimme miehen kanssa kun toivottiin lapsille mahdollisimman pientä ikäeroa.... Rakkaitahan nuo molemmat ovat, mutta olisi loppujen lopuksi ollut mukavaa jos olisi voinut kunnolla keskittyä esikoiseen kun on vielä kuitenkin niin pieni, ja samoin voisi keskittyä uuteen vauvaan eri tavalla jos esikoinen olisi isompi.

    • uuttakehiin

      Olen siis muutenkin jättämässä imetystä veke kun ei tahdo enää onnistua. Puremista ja leikkimistä rinnalla.

      • -+-+-+-

        Se on sitten eri asia jos joka tapauksessa aiot imetyksen lopettaa, saattaahan se raskautumista nopeuttaa, mutta välttämättä ei. Jos imetystä kuitenkin haluaisit vielä jatkaa, niin venyttele ruoka-aikoja sen verran että vauva ehtii tulla nälkäiseksi ja imetys aina ennen muuta syötävää, niin ei pure ja leiki kun syö nälkäänsä. Tuon ikäiselle riittää 4 kunnon imetystä vuorokaudessa, eli ei kannata tyrkytelläkään rintaa turhan usein.


    • uuttakehiin

      Vähän menee nyt asiasta kukkaruukkuun mutta kerrompahan nyt kuitenkin :D

      Eli 8kk neuvolassa painoa oli tullut tosi vähän lisää. Kyselin sitten että mitäs nyt sitten niin neuvoi että kiinteitä lisää rasvalisä.

      Eli aiemmin imetin aina ennen ruokaa ja sitten ei ruoka enää maistunutkaan ja näin painoakin oli tullut vähän. Tuntuu että mun maito on kun vettä. Täyttää muttei nosta painoa.

      Neuvolalääkäri sanoi, että anna vaan korviketta jos siltä tuntuu. Niin iso poika jo, eikä se korvike mikään synti ole.

      Joka tapauksessa. Päätin että imetän kun vauva sitä pyytää. Eli kun tulee ja repii paidan alas :D

      Kauhea vauvakuume silti!

      Eli mikä todennäkösyys raskautumiseen jos imettää vain muutaman kerran päivässä? Tietääkö kukaan :O

    • vittumikävaivaa

      no vitjat just siks sun ei nyt kuulu tulla paksuksi että sun kaikki huomio keskittyy tähän vauvaan mikä sulla on nyt! se on niin pieni että TARVII KAIKEN SUN HUOMION.

    • 6+1

      Ei yksilötasolla pysty antamaan mitään tarkkaa arviota, mikä on todennäköisyytesi tulla raskaaksi. Toiset äidit eivät millään saa uutta lasta alkuun, vaikka vain osittaisimettäisivät 1 krt/vrk ja toiset taas tulevat raskaaksi tiheästä täysimetyksestä huolimatta. Hormonitoiminta kun on niin hirveän yksilöllistä.

      Jatka imetystä jos siltä tuntuu, vieroita, jos se tuntuu paremmalta ratkaisulta. Me täällä Suomi24 ei voida sinun raskautumistasi ennustaa.

    • ...

      Pillereitten lopettamisen jälkeen voi mennä aikaa vuosikin, ennen uutta raskautta. Teidän tapauksessa voisi olla ihan suotavaakin, että lapsille tulisi pidempi ikäero.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1415
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1389
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1235
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      960
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      927
    Aihe