Saunalahden kytkyhuijaus.

Ei ikinä

Saunalahti teki kahden vuoden kytkyn myymällä puhelimen edullisesti sillä ehdolla, että liittymää pidetään 2 vuotta. Kun kyseinen aika loppui, ei puhelimella tehnyt enää mitään ellei jakanut Saunalahdella. Puhelimeen oli asetettu suojakoodi jota ei annettu asiakkaalle, eikä suostuta pyynnöistä huolimatta antamaan. Onko tällaista sattunut muillekin, vai onko kiroillen ostettu uusi puhelin? Asiakkaalle on varmasti tullut selväksi mikä on Saunalahti.

4

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!

      Mikäli puhelin on lukittu meille purkukoodilla, ja puhelin on maksettu saa tarvittavan purkukoodin kyllä asiakaspalvelun kautta tilattua.

      Mikäli puhelin kyselee suojakoodia eikä purkukoodia on tämä todennäköisesti puhelimesta itsestään säädettävä koodi johon me emme voi mitenkään vaikuttaa, vaan se kytketään päälle ja pois itse puhelimesta.

      Puhelimen mukana tulleesta ohjekirjasta pitäisi löytyä oletus-suojakoodi jolla puhelimen saa taas auki, muussa tapauksessa koodi saattaa löytyä esimerkiksi puhelimen valmistajan tukisivuilta.

      Jos koodia ei löydy mistään, saat suojauksen purettua toimittamalla laitteen huoltoon. Tässä toimenpiteessä laite yleensä palautetaan tehdasasetuksille joten muistikortit yms kannattaa ottaa talteen ennen puhelimen toimittamista huoltoon. Suojakoodin vaihtaminen / poistaminen huollon kautta on tietenkin maksullinen toimenpide.

      Janne / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi

    • Eivith

      On mukavaa huomata, että on olemassa saunalahden palstatiimi. On myös mukava huomata, kuinka ei pystytä edes vastaamaan kaikkiin aiheisiin. Hieno meno, jatkakaa samaan malliin!

    • 5+16

      palstatiimi 17.6.2013 14:33
      "Moi!"

      "Mikäli puhelin on lukittu meille purkukoodilla, ja puhelin on maksettu saa tarvittavan purkukoodin kyllä asiakaspalvelun kautta tilattua."

      Asiakaspalvelun kautta tilattua?
      Miksi se purkukoodi pitää asiakkaan teiltä tilata, eikö semmoisen
      voi lähettää tekstiviestinä heti kun se kytkysopimuksen määräaika on umpeutunut,
      tai jo vähän ennen?

    • soneran asiakas

      Sonera ainakin antoi purkukoodin asiakkaan omillesivuille heti kun päivämäärällinen aika tuli täyteen.

      Myöhemmin Sonera ei sim-lukitusta edes ei laitettu puhelimeen. Asiansa hoitavalla on ollut pitkään sama numero ja liittymäsopimus on riittävä pantti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      49
      7141
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      116
      3878
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3816
    4. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      56
      2106
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2002
    6. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      46
      1977
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      34
      1925
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1852
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      33
      1465
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1303
    Aihe