Tässä pähkäilen, että mitä nyt, kun lomat alkoi ja eläke alkaa lomien jälkeen.
Ensimmäinen vapauden päivä menossa ja ei tiedä miten suhtaua koko asiaan.
No, kertokaahan te jotka olette saman kokeneet, eli miten aloititte nauttia eläke päivistänne.
Itsellä ristiriitaiset ajatukset, että työkavereita tulee ikävä, mutta työtä ei, eli haikein mielin tässä kirjoittelen.
Ensimmäinen vapauden päivä menossa ja ei tiedä miten suhtaua koko asiaan.
No, kertokaahan te jotka olette saman kokeneet, eli miten aloititte nauttia eläke päivistänne.
Itsellä ristiriitaiset ajatukset, että työkavereita tulee ikävä, mutta työtä ei, eli haikein mielin tässä kirjoittelen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kysymys eikuulu minulle, kun tuo tilanne on edessä. Mutta sen olen huomannut, että miehille eläkkeellejäännistä tulee enemmän ongelmia, kun naisille.
Joillekin tulee joutavanpäiväiset pikkuasiat tärkeiksi, liittyy kai pätemisentarpeeseen.
Toisille taas tyhjä ja tarpeettoman tunne. Mutta kukin elää elämäänsä, päivä kerrallaan.
Ei se helppo tilanne tule olemaan minullekaan, mutta sen näkee sitten, jos näkee.
Pätkimisen jälkeen 57:na putkeen ja alkoholisoitumisen aloittaminen.
Ennen 6-kymppiä omasta terveydestä, tulevan ajan laadusta ja kestosta huolestuminen.
Raitistuminen ja kuntoilun aloitus.
Puolen vuoden elpymisjakson jälkeen täysipainoista elämää joka sisältää tyydyttävän parisuhteen, vakiintuneen harrastuksen ja vuosittaista matkustelua 4 - 5kk.
Itseeni tyytyväisenä katson tuota aikaa taaksepäin, tänä vuotena 7-kymppiä täyttäen.
Ps. Sekavasta työhistoriastani johtuen en entinyt kiintymään työkavereihini!
Olen kertonut tämän ennenkin joten aiemmat sepustukseni lukeneet osannevat välttää tätäkin nimimerkkiäni!
Työelämässä olin 40 vuotta ja nyt olen ollut eläkkeellä reilun vuoden.
Ensimäiset 2-3kk oli hieman outo olo kun ei tarvinnutkaan lähteä mihinkään.
Olin samassa firmassa viimeiset 27 vuotta ja vaikka viihdyinkin hyvin, ei minulla ole vähääkään ikävä töihin. Eikä ole ikävä työkavereita, ne olivat vain.... työkavereita:)
Nyt vain olen ja nautin kiireettömyydestä, en suuremmin suunnittele mitään.
Rannekelloa en ole käyttänyt yli vuoteen :)))
Ajattelukaavassa jotain vikaa. Mieti tarkemmin.
=DW=
Eipä ole vielä ajankohtaista. Ensi vuonna lomalle lähtiessä ei tarvitsisi halutessaan enää takaisin tulla, saa nähdä jätänkö siihen.
Vapaa-ajan harrastuksia riittää kyllä, vapaalla ei tule aika pitkäksi. Työstäkin alan hiljalleen saada tarpeeksi. Työkavereista tietysti pitää hiljalleen luopua mutta aina tapaa uusia ihmisiä...
Minulla on toinen eläkekuukausi menossa, enkä ole huomannut mitään eroa aikaisempaan. Viisi vuotta olen ollut työttömänä.
Kolme ja puoli vuotta varsinaisella eläkkeellä. Sitä ennen kuntoutustuella pari vuotta. Ihanaa aikaa. Vieläkin joskus herään miettimään miten ihanaa on kun saa päättää omasta ajankäytöstään. Se on ylellisyyttä jos mikä. Aika kuluu kuin siivillä vaikka ei mitään kummempia tekisi. Kaikkeen saa käyttää aikaa enemmän eikä tarvitse säntäillä. Voi vain kuljeksia ja miettiä ja möllistellä :)
Tätä en vaihtaisi mihinkään!
Suomen kieli on koti, metsä ja puutarha -ryhmä edistää myönteistä suhtautumista suomen kielen käyttämiseen, vaalimiseen, huoltamiseen. Ryhmän tavoitteena on pohtia sanojen ja ilmausten merkityksiä erilaisissa konteksteissa, keskustella kielenkäytön rekistereistä. Ryhmä arvostaa monenlaista suomea. Sinun, minun, meidän, heidän suomeansa yhteisenä kotina, metsänä ja puutarhana. Kieli on ikkuna maailmaan. Ryhmä katselee kielen maailmaa avoimin silmin ja toivoo keskustelua erityisesti metaforista niin arkikielessä kuin runoudessakin.
Sydämestä johtuva työkyvyttömyyseläke jo 2007. Nautin täysin "palkein".
Hyvät työkaverit puhelinyhteyden päässä - asikkaita en kaipaa. Nyt voin olla itse asiakas ja nauttia palvelusta.
Eläkkeen lisäksi ajoittain toisen alan osapäivätöitä. Riittää hyvin minulle - nautin "vapaudestani" ja tekemistä riittää aina, jos vain tahtoo.
Mukavia eläkepäiviä Sinulle!
Ensin olin vähän aikaa osatyökyvyttöm.eläkkeellä. En jaksanut enää sitäkään, raskas hoitotyö ja kipeä kulunut selkä, huono yhdistelmä. Nyt olen ollut jo muutaman vuoden ihan vanhuuseläkkeellä ja viihdyn oikein hyvin. Ei ole ikävä töitä eikä juuri työkavereitakaan. Jonkun heistä näen aina silloin tällöin tuolla liikkuessani.
Ihaninta on, kun saa olla vapaa tekemään mitä lystää. Minä olen semmonen veitikka, että saan aikani kulumaan tekemättä mitään :).
Hyvä ajatella, että sain tämänkin ajan vielä kokea.
Eläkeläisille mukavia eläkeaikoja!
Varoittava esimerkki.
Oman isäni sekalaisen työuran loppuvuodet olivat sairasloma-työrupeama vaihtelua sairasjaksojen pidentyessä.
Ukko pääsi 6-kymppisenä sairaseläkkeelle ( 70-luvun alkupuolella ), kitui kotona 2-vuotta ja sitten henki pois.
Välttääkseni vastaavalta kohtalolta aloin vähentelemään työssä käymistä hieman yli 5-kympin.
Me ihmiset olemme niin erilaisia. Eläkkeelle pääsyyn on vielä vuosia, valitettavasti ja toivottavasti. Mutta olen vakuuttunut, että kun se aika koittaa, ristiriitaisia ajatuksia ei tule, ikävä ei tule. Työkaverit ovat vain työkavereita, töissä olen tekemässä töitä, en kaveeraamassa.
Kai siihen vaikuttaa niin moni asia, miten "joutilaaksi" jäämisen kokee. Luonne kiinnostuksen kohteet, harrastukset, asumismuoto/-paikka, ihmissuhteet ym.
Itse odotan eläkkeelle pääsyä, jolloin vihdoin riittää aikaa myös harrastuksiin. Kunhan vain terveyttä riittäisi.
Mainitsen taas.
Olemassa ammatteja, joista ei ikinä jäädä eläkkeelle. Ja olemassa ihmisiä, jotka ei jaottele elämäänsä, minhinkään, "töihin", "harrastuksiin", "perhe-elämään", "vapaa-aikaan", tms juttuihin. Jotkut vaan elää elämää.
Siis tämän takia jauhan paljon loispummieläkeläisistä. Ihminen elää elämään, eikä ikävuodet mitään määritä. Monet tekee vaikka mitä, iäkkäinäkin. Monista ei ole elinikänään yhtään mihinkään.
Mä en jää ikinä eläkkeelle. Voi olla, että jotain loispummitukea tulee jotain satasia sitten aikanaan kuussa. Mutta, enhän mä ole tehnyt sen eteen kerrassaan mitään. Mutta, mulla aina oletuksena, tulen vielä eläissäni tekemään jotain asioita, mistä voin olla ylpeämpi, kuin loispummina makaamisesta.
Mun esikoisprinttijulkaisu tuli muuten ulos tässä kuukausi sitten, yhdessä kokoelmassa. Ei ehkä saanut rahaa, ei mainetta, ei kunniaa, mutta teki itsetunnolle todella hyvää. Sitä fiilaria ei mikään eläke pysty voittamaan.
Olemassa eri näkökohtia eläköitymiseen. Mun mielestä ajatus siitä, että jää "itse hyvin ansaituille eläkepäiville" kollistelemään yhteiskunnan pummina onsen verran syvältä perceestä, että sellaset ihmiset, jotka noin ajattelee, pitäis lähettää raketilla saturnuksen kiertoradalle.
Terveys tärkeä asia, yksilölle. Yhteiskunnalle ois tärkeintä, että "eläkkeelle" jäätyään sairastuu mahdollisimman nopeasti mahdollisimman vakavasti ja kuolee mahdollisimman nopeasti ja halvalla pois haitosta.
Tiedetään, moni ei pidä mun mietteistä. Mutta, jos vähänkään jotakuta alkaa mietityttämään, se on taas niitä pieniä asioita, mitä mä koitan tehdä, vaikka en olekaan eläkeläinen, eikä musta sellaista ikinä tule. Pääasia, että jotenkin tulee toimeen ja saa ajoittain tehtyä jotain yleishyödyllistäkin. Oman edun tavoittelu typerää jo tälllä iällä. Asioita pitää tehdä, kaurapuuroa saa vaikka sosiaalihuollosta. Kaikki muu on teeskentelyä.
=DW=
Jokseenkin ajattelen samoin mutta kuitenkin erilailla. Eläkkeellä voi tehä kaikenlaista toisaalta ilman palkkaa ja toisaalta - no siinä se tais ollakin se tärkein. Tietty et pysyy "terveenä", (mitä nyt jonkinverran kolotuksia).
Olis muuten kiva kuulla että miltäs tänä päivänä olo tuntuu, ainakin kesäajan ja lämmön luulisi pehmentäneen sellaiseen nautintosumaan että oksat pois!
Työleiri jatkuu, eroon et pääse, et sitten millään. Kun olet erehtynyt omakotitalon hankkimaan ja ruuasta säästäen yksin maksanut sen, saat tehdä loppuikäsi sen ylläpitotöitä kesät talvet, eroon siitä et pääse. Et sitten millään!
Väestö ikääntyy, suuret ikäluokatkin ovat jo eläkkeellä ja hakeutumassa kerrostalokolhooseihin helpomman loppumatkan toivossa. Nuoria ei ole tulossa tilalle, he rakentavat uusia työleirejä, ainakin 200 neliöisiä, itselleen. Tai viisaampina elävät vuokralla ja pelaavat asuntorahansa pörssipeleissä ja rikastuvat sillä tavalla. Ja viisaampina osaavat muutenkin nauttia elämästä.
Ympäri maailmaa haalitut nee kerit sun muut murjaanit asuvat ikänsä ilmaiseksi työtätekevän yhteiskunnan osan kustantamissa kerrostalokolhooseissa, Helsingissä kuulemma kaupungin kalleimmissa osissa. Ei hekään omakotitaloihin tule, töitähän niitten ylläpidossa on. Ja työ jos mikä on kauhistus, mitä siitä Allahkin sanoisi! Ja profeetta Muhammed, tuo pedofiili ja massamurhaaja rosvopäällikkö, ei hänkään oikeita töitä tehnyt, kertovat Pyhät Kirjat joitten siteeraamisesta Suomessa saa uskonrauhan loukkaamis- ja vihapuhesyytteen, vrt Halla-ahon tuomio. Nimittäin jos siteeraaja ei ole muualta tänne haalittu. Helpompaa on vain oleskella siivellä ja notkua missä huvittaa. Taikaseinästähän rahaa saa. Ja aina voi käydä vähän sotimassa ZWO:n riveissä vaikka Syyriassa terroristijoukoissa. Kyllä Suomen työtätekevä rahvas kaiken maksaa!
Suomen yhteiskunta rapautuu ja romahtaa jo paljon ennen kuin uskotaankaan. Vaan niinhän sen on tarkoitus romahtaakin. ZWO:lla on selvät suunnitelmat ja aivan käsikirjoituksen mukaanhan tässä mennään. Kaikki pois kansalta, pärjätkööt sitten miten pärjäävät tai vielä parempi kun eivät pärjää. Säästyypä nekin rahat oikeisiin taskuihin.
Niinkuin se fiksumpi lukija on saattanut arvatakin, eläkeläisen vapaus ei merkitse vapautta asunnon ylläpidosta vaikka askel lyhenee, voimat vähenee ja koti rapistuu. Autostakin piti aikanaan maksaa täysi autovero, ei alennettua kuten nyt uusista. Ja kun auto on vanha, sen korjaukseen menee yhä enemmän aikaa ja rahaa. Veronkin nostivat kaksin-kolminkertaiseksi tämän vuoden alusta, ettei vähempiosaiselle kansanosalle jäisi niin paljon rahaa leipään. Auto on pakko olla, muuten jää leipä kauas kauppaan. Yksin kylmästä vedestäkin saa maksaa omakotiasuja noin 15 euroa kuutiolta, onhan veden hinnalla kuulemma joku yläraja. Ei vain jäänyt mieleen, mikä virkailija sitä valvoo ja mikä se raja on.
Niin että tervetuloa vain eläkeläisten joukkoon nauttimaan Suomen ihanuudesta pitkän työssä raatamisen jälkeen! Vaan älkää viitsikö sairastua vaan kuolkaa äkkiä pois. Jää enemmän niille, joilla jo muutenkin on!
Eipä mene hyvin sulla, omaksi onnekseni näen oman elämäni aivan erilaisena. Varmaankin sun kannattaisi lähteä maailmalle kokeilemaan josko siellä olisi asiasi paremmin, kun kotomaata noin paskana paikkana pidät.
Osta sinä se minun työleiriomakotitalo pois, niin heti noudatan neuvoasi ja lähden.
Talon saa aina myytyä jos hinta on sopiva.
Ikinä et siitä samaa saa kuin mitä maksoit
Minä olen kyllä aina saanut enemmän kuin mitä olen maksanut, joskus aika paljonkin. Autojen kanssa sanomasi pitää paikkansa, muttei talojen ja asunto-osakkeiden.
Talo ollut vuoden myynnissä. Yksi katsoja käynyt ja ihastunutkin. Ei vain ollut rahaa eikä pankki anna lainaa.
Kuinka halvalla se talo sitten pitäisi myydä, kun ei ostajaehdokkaalla ole mitään?
Asunto-osakkeet olen joutunut myymään puolella ostohinnasta. Missä meni pieleen, kun en meinannut saada edes sitä?
Miksi 50 palstalla on niin paljon vanhempia ihmisiä, jo monta vuotta eläkkeellä olleita? Ketä sitten on 60 palstalla?
Sitä minäkin olen ihmetellyt. Pian 59-vuotiaana olen vielä täysillä työelämässä, uskoakseni vielä yli neljä vuotta. Tällä palstalla eivät näy työasiat tai sen tapaiset kiinnostavan. Väärä palsta minulle, kai.
Täällä on joskus mielenkiintoisempia aiheita kuin 60 palstalla. Siinä minun syyni. Toki voin pysyä poissakin jos niin on parempi.
eli 60 palstan kasikymppisten jutut ei ole kiinnostavia, I agree.
Ei ole ikävä töihin , ei.
Sairastuin yllättäen syöpään ja sanin näin aluksi vuoden sairasloman.Senkin jälkeen sitten katsotaan kuntoutetaanko vielä töihin.
Kaikkein hauskinta hommassa on että nautin täysin siemauksin.
Käyn saamassa sytostaatteja, tapaan uusia ihmisiä, hoito on 10 ja saan olla omissa oloissani kun niin haluan.
En koskaan tajunnutkaan että työmaalla oli niin myrkyllinen ilmapiiri, että syöpäkin on parempi vaihtoehto!
Jos näin jatkuisi, olisi se enemmän kuin 10 jänistä!
Toivottavasti en vaimolleni vastaa, kun syöpä sairas on hänkin.
Onhan se noinkin, jos työssä olo piinaa, mutta läheltä seuranneena en usko monenkaan haluavan sitä tautia itselleen, vaikka työ olisi tervanjuontia ja pitäisi valita kahden väliltä-
Ensinnäkin, hyvää eläkeaikaa sinulle. Sanovat että eläkeläisillä on kova kiirus aina, mene ja tiedä sitten :)
Itselleni eläke ei vielä pitkiin aikoihin ole ajankohtainen asia jos terveyttä riittää, mutta viime aikoina olen useinkin ajatellut, etten raatsisi työntekoa lopettaa. Nuorempana kyllä haaveilin eläkeaikojen tuomasta vapaudesta. Nyt kypsemmällä iällä olen huomannut että työni antaa niin paljon sisältöä elämääni että jatkan niin kauan kun jaksan. Yksityisyrittäjänä toimiessa se onkin helppoa.
Kiitos toivotuksista ja siltähän tämä välillä tuntuu, ettei aika riitä kaikkeen.
No,alkutaipaleilla ollaan ja ehkä tähän vapauteen sopeutuu ajan kanssa,
Kiitos kaikille yhteisesti osanotosta:)
No, kesä on mennyt mukavasti ja touhua on riittänyt, eli eiköhän se tästä nämä eläke vuodet ala sujumaan, vaikka oudolta vielä tuntuu ajatus vapaudesta, kun lähes 40v on tullut työelämässä oltua.