Niin kerrostalon sisäkatto on kovasti tullut ruskeaksi 22 vuoden aikana, uskaltaakohan sen maalata. Katto on sellainen epätasainen kun on kyse olohuoneesta.
Talo on ns. paikallaan valettu, silloin ei enää laudoitettu ennen valua vaan oli "teräsmuotit".
Puhuvat että se ruiskurappaus voi pudota, vaikuttaako maalin valinta asiaan.
Kerrostalon sisäkaton maalaus
11
21660
Vastaukset
- Ei todellakaan asiantuntija
Juu, voi maalata, mutta maalin pitää olla siihen soveltuvaa. Maalasin itse tuollaisen rapatun katon. Maalin sain eräältä maalarilta. En nyt vain muista, että mitä maalia se oli... Ja tietenkin aina on vaarana, että rappaus voi pudota...
- ammattilainen
ruiskutetun vetonit katon voi maalata.Jos katto on tupakoinnin tms. takia kellastunut oikea maali on tixomatt tai sadolinin perinteinen kattomaali. Kummatkin maalit ovat liuotin ohenteisia (lakkabensiini)
- uskaltaako
siis kiitoksia
- Justiina
Voiko noita mömmöjä saada tällaiseen röpelökattoon ihan telalla tai pensselillä vai tarvitaanko ruikua.
- Maikki
Tuo kuvaus kuulosti samalta mitä mulla on olo- ja makuuhuoneen katto. Siinä on joku viinipullon roiskekuvio. Inhoan koko röpelöä ja haluaisin sileän katon, mutta miten saan röpelön pois? Se on laitettu/ruiskutettu jollekin kovalle levylle, jonka yläpuolella on lasivilla.
Miten saisin pelkän röpelön pois irrottamatta levyjä????- uskaltaako
Niin minulla on kerrostalo ja katto on ruiskutettu suoraan betonin päälle. Keittiössä on liipattu sileäksi, muut huoneet epätasaisen röpelöisiä.
Jos sinulla on kerrostalon betonikatto ja se on kuten muillakin, ei taatusti kannata muuttaa.
Se on kallista eikä se kelpaa seuraavalle jos joskus myyt. Pidä se normaalina, kuten muillakin.
Mutta olisikohan sinulla, kirjoititkin jotain levyä.
Minullakin on keittiössä noin 30 cm leveää HALTEX levyä, joka on pinnoitettu paperilla. Siihen on painettu erilaisia kuvioita, tai raitoja.
Sekin kannattaa pitää sellaisena, maalata vain joskus. - ammattimaalari
40 hiomapaperia hiomalossiin ja jatkovarsi - ja ei kun hiomaan.
- uskaltaako
ammattimaalari kirjoitti:
40 hiomapaperia hiomalossiin ja jatkovarsi - ja ei kun hiomaan.
Mutta jos katto on loivastikkin kuopallinen, aaltoileva tai yleensä koko katto ei ole samaa tasoa seuraa seuraavaa.
Varsinkin kerrostalossa jossa ei ole puita varjostamassa kattoon tulee varjoja, kaikki kohtumat näkyvät aurinkoisella ilmalla.
ja harva kerrostalon katto, varsinkaan paikallaan valettu on kovinkaan suora.
- katon maalannut
Katon voi myös maalata siroplastilla joka on vesiohenteinen ja muistuttaa vähän jotain kalkkivelliä. Vesiohenteista maalia käytettäessä on vain muistettava että ei telaile kattoa liikaa sillä vesi sulattaa vanhaa pinnoitetta ja se saatta varista pois. Maalatessa huomaa kyllä nopesti kuinka monta kertaa samaa kohtaa voi telailla. Vesiohteisessa maalissä on se hyvä puoli että maalari ei pökerry huuruihin kesken maalauksen ja roiskeet on helppo siivota kostealla rätillä.
- Hiljakka
Mitä vielä, ihan helppoa se on siivota lakkabensiiniohenteisenkin roiskeet. Rättään tulee vaan lakkabensiiniä veden sijaan ja maalatessa saa hyvät vibat kun muun aikaa pitelee rättiä vaikka hampailla :) (Huomenna voi kyllä hieman kolista)
- asdoijfasogdijasodjfasd
Vesiohenteisella pitää vetää kerran suurpiireisesti ja vain kevyesti painamalla, ettei rappaus irtoa. Kun akrylaatti on kuivununut hyvin, se ei läpäise enää kosteutta rappaukseen kovin helposti, eikä katto putoa enää niskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749476Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825940Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084610Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014366Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo852036Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k781332