Airbag valo on palanut jo jonkinaikaa ja syyksi tietokoneohjelma näyttää sivuturvatyynyn "lähettimen" vikaa. Merkkiliikkeestä sanottiin, että pitää uusia koko turvatyyny eli kallista on. Olisko kellään konstia valon sammuttamiseen?
airbag valon sammuttaminen
5
9279
Vastaukset
- mekaanikko
ratkaisu: riko lamppu, maalaa se mustaksi tai muu vastaava ratkaisu
- A4 2.5Tdi
Minulla oli sama ongelma. VAG.com:illa todettiin, että kuljettajan sivuturvatyynyssä oli ongelma. Lamppu sammui ja syttyi palaamaan muutaman päivän jälkeen.
Kaverilta kuulin, että kannattaa suihkuttaa puhdistussprayta etuistuimen alla olevaan liittimeen. Tämän jälkeen taas VAG:comilla sammutettiin lamppua ja ongelma häipyi. Itse olen ajanut 2 kk sen jälkeen ja lamppu ei ole syttynyt palaamaan.
- A4-98
Vai sanoo se mekaanikko, että pitäs koko tyyny vaihtaa...näinköhän..Omassa autossa alkoi myös valo palamaan ja vein sitten ihan merkkiliikkeeseen. Tietsikka totes, että sivuturvatyyny ei ole toiminnassa. Korjaaja sanoi, että tosi harvoin on tyynyjä vaihdettu, yleensä on liittimissä vika. Kuskin penkki ylös, liittimien putsaus ja piuhat taas kiinni. Vika hävis..vikamuisti nollattiin ja taas toimii. Joskus joutuu ehkä vaihtaa liittimiä, maksavat varmaan muutaman euron.
Voi toki olla, että sun autossa on eri vika, mutta olehan nyt tarkkana, etteivät turhaan tyynyä vaihda ja laskuta sikana. - Kari
Sama vaiva on vaivannut myös PSA:n tuotteita. Korjauskin on sama, tarkastetaan penkin alla olevat liittimet. Tiedä vaikka tulisivat samalta alihankkijalta.
- Automaatti
Kuten tuossa jo pari on sanonut, niin todennäköisesti vika on liittimen huonossa kontaktissa. Ko. turvatyynyyn menee tasan yksi piuha, jossa on yksi liitin. Minulla oli A6:ssa sama vika, ja Stockmann Vantaan huollossa oltiin vakavasti sitä mieltä että turvatyyny ja sitä myöten koko kojelauta pitää vaihtaa hintaan 3000€. Kun hommia ei osata niin pitää vaihtaa puolet autosta, jos vaikka sillä korjaantuisi. Herttoniemessä oltiin ajantasalla ja liittimen pinnat puhdistamalla ongelma ratkesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413878Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3513011Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt111915Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23781- 67769