Split ja Hvar'in saari

kesä13

Kertokaa mitä kannattaa nähdä näissä kohteissa. ?

Mitkä ovat ja - näissä Kroatian kohteissa. ?

Onko bussilla lähikaupunkeihin mahdollista vuorokauden aikana ?

Snorklaus ? Missä tällä alueella kannattaa siihen ryhtyä.?

4

1727

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • split

      täällä kans vastauksia odottava, tuo snorklaus kiinnostaa kovasti.

      Onko Hvariin mahdollinen päiväretki Splitistä?, Yritin katsella lautta aiaktauluja netistä niin tuntuu että Hvarista Splitiin ei oikein enää illemmalla ole yhteyttä

    • Akiantti

      Aikataulujen hakuohjetta pukkaa...
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10747820#comment-56051360

      Pikaisella kokeilulla ilta-8:lta vvimeinen:
      STARI GRAD (HVAR) 19.06.2013 20:00 ==> SPLIT 19.06.2013 22:00

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9027327 valottaa Splittiä ja ympäristöä.

      Kohta pitäis päättää mennäänkö ja mihin. Kummasti tuo Kroatia vaan jaksaa vetää. Nyt näyttää Dubrovnik olevan kovin kallis joka suhteessa. Viritteillä on vanhan perusmatkustuksen muuntelu (vuokra-auto, saapuminen naapurimaan kautta yms) - josko koukkaus sisämaan kautta?

      PS. euroja kannattaa vaihtaa vasta perillä pankissa näätäeläimiin (=kuna, vrt. oravan nahka Suomessa)

    • Toistekin Kroatiaan

      Käytiin viimekesäisellä Kroatian matkalla olemassa yksi päivä Hvarin saarella Hvarin kaupungissa. Se oli koko loman upein päivä, niin kaunis vanha kaupunki oli!
      Kauhean isohan se ei ole, joten suosittelelen kävelemistä ympäriinsä. Ja ehdottomasti käyntiä Venetsialaisella linnoituksella Kaupungin yläpuolella, sinne lähtee portaat ja polku keskeltä kaupunkia. Kiipeämistä on, mutta vaiva palkitaan perillä! Venesatamassa oli mukava istua katselemassa toinen toistaan upeampia ökyveneitä ja niiden puuhasteluja, kuinka kaukana omasta arjestani ne tyypit elävätkään. Aivan keskustan tuntumassa oli myös pieni uimaranta.

    • Hvar on tosi mukava saari ja Splitissä on pariksi päiväksi paljon nähtävää, myös hyvä ranta löytyy kaupungin ulkopuolelta.

      Jos autolla lähtee liikkeelle, niin suosittelen ehdottomasti Losinjin saarta. Sieltä pääsee kätevästi myös Krkn saarelle. Parhaat camping-alueet näyttivät sijaitsevan aina saarten parhaimmalla rannalla.

      Tässä vähän lisää tarinaa:
      http://my.opera.com/Taikaranta/blog/show.dml/30340772

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      2004
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1115
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      112
      1111
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      971
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      928
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      819
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      717
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      677
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      664
    10. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      662
    Aihe