Onko kellään kokemusta restonomien työllistymisestä ulkomailla? Millaisissa työtehtävissä olette olleet ja mitä kautta hakeneet? Valmistuin jokin aika sitten restonomiksi, ja sen jälkeen olen tehnyt kaikenlaista koulutusta enemmän tai vähemmän vastaavaa työtä Suomessa. Vähän tuntuu, että hukkaan meni 3,5 vuotta, kun tuntuu, että nykyään moneen matkailualankin paikkaan vaaditaan tradenomin (!?!) tutkinto, restonomi sen sijaan pääsee tekemään samoja töitä toisen asteen matkailualan tutkinnon suorittaneiden kanssa, tosin oman kokemuksen mukaan vielä pienemmällä palkalla... Matkaoppaaksikaan ei restonomin papereilla "suoraan" pääse, vaan täytyy käydä jokin opaskurssi päälle.
Restonomitutkinnon jälkeen ulkomaille töihin
2
1618
Vastaukset
- mees2
Nyt täytyy jakaa omia kokemuksia. Restonomin koulutus itsessään oli tosiaan enemmän kun ajan tuhlausta ellei pääse johonkin järkevästi otettavaan paikkaan keräämään kokemusta. Itse lähdin ulkomaille suorittamaan ylemmän AMKn mutta nykyään niitä voi suorittaa Suomessa. Mutta pääset myös AMK tutkinnolla hakemaan yliopiston maisteri koulutuksiin. Suosittelen lämpimästi.
Itse olin ulkomailla töissä opiskeluiden jälkeen englannin opettajana sitä varten suoritin ylimääräisen kurssin.
Kaikki kaverini Euroopassa ovat töissä matkailualalla hyvissä viroissa mutta ovat suorittaneet ylemmän AMKn myös ja työn hakemiseen meni aikaa ja tietysti aina puhuvat paikallista kieltä.
Australiassa voisitkin saada pelkällä restonomin tutkinnolla töitä, mutta maahan pääseminen saattaa tuottaa ongelmia. Uskoisin tilanteen olevan samoin USAssa. - mees2
Pitää vielä sanoa että maailmalla esim. Euroopassa ja Australiassa investoidaan ihan eri tavoin matkailun kehittämiseen kuin Suomessa ja siellä on paljon enemmän töitä. Näihin paikkoihin otetaan myös nuoria. Suomessa kun katsoo niin matkailun oikeisiin töihin ei pääse ennenkuin joku kirjaimellisesti kupsahtaa riveissä ja toiseksi sinne otetaan vain KTM tai yliopistolaisia maisterin papereilla.
Eli kehottaisin opiskelemaan ylemmän korkeakoulututkinnon AMK tai yliopisto ja kaupallisemman tutkinnon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5314448Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183561Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842312Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762179Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.871517- 1571383
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1041346Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641291- 651234
- 841144