Mitä erityistä suojeltavaa näissä Hietasaaren ryteiköissä ja pottumaissa oikein on? Mille kivikaudelle oululainen mielenlaatu on oikein valjastettu? Oulu on jo muutenkin pahasti jäljessä muista kaupungeista ja tippunut vuosia sitten kehityksen kelkasta, jo Oulu vs. Vaasa -keskustelussa sen aikanaan täällä selostin.
Hietasaaren huvipuistohanke
11+14
165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ne pelkää, että jos huvipuisto rakennetaan, että pajupusikot ja männyt kuolevat sukupuuttoon. Ja se suurin aarre, muutama palsta jossa viljellään, ihan kuin niitä palstoaj ei muualle voisi perustaa ouluun laajempaa hyvinvointia ja iloa tuovan hankkeen tieltä. Minä minä minä-ihmiset ne niitä valittajia ovat.
Oulussa on paljon sellaisia jääräniskoja, jotka hidastaa kaikkea uutta. Ei Oulua rikastuteta sellaisten seisovassa mielentilassaan ja turistien tuomista lisäeuroista on turha haaveilla.