n. 6-7m korkea kirsikkapuuni menettää lehtiään vuosi vuodelta. En tiedä voiko se johtua paikasta jolla se kasvaa (melko varjoinen, sillä joka puolella on todella korkeita ja tuuheita haapoja ja koivuja (ei minun), mutta toisaalta siinä se on aina kasvanut ja voinut pari vuotta sitten ihan hyvin. Ajattelin syksyllä tehdä pientä leikkausta sillä nyt siinä kasvaa niin paljon pitkiä piiskoja ja kuolleita oksia, mutta auttaakohan se myös puun kaljuuntumiseen (nyt siinä on monesti lehtiä vain oksien päissä). Kirsikoiden tekemiseen se kyllä pistää energiansa, sillä niitä riittää. Mieluummin ottaisin kuitenkin kauniin ja tuuhean kirsikkapuun. Luuletteko että leikkaus riittää, vai pitäisikö jotain ravinteita laittaa noinkin vanhalle puulle? Jotain hoitokeinoja keväälle?
Paljon kirsikoita, kaljut oksat
3
526
Vastaukset
- Mara553
Kaada koivut pois ainakin osittain, sillä koivut kuitenkin kasvaa ja vahvistuu kirsikan kustannuksella ja vuosi vuodelta käy sille tilanne tukalammaksi.
Kirsikat kannattaa leikata sadonkorjuun yhteydessä (oiva tapa saada kirsikoita alas) siinä heinä-elokuu tienoilla. Kuivat ja kuivahkot oksat kannattaa napsia pois. Leikkauksen voi tehdä hyvinkin useammassa erässä per vuosi, jotta ei kerralla tulisi liikaa leikkauksia. Olen kuullut että kannattaa valita poutainen päivä leikkauksille.
Oksien vähälehtisyys joka on tyypillisesti sellainen, että vain latvassa kasvaa lehtiä, johtuu yleensä varjoisuudesta.- naapuri.
Naapurin puita on hankala kaataa.
- etsemmoista
Leikkaa keväällä ennen silmuvaihetta kaikki kuiventuneet oksat pois. Lisäksi poista kaikki ylimääräinen kasvusto puun juurilta ja anna sille veteen liotettua kanankakkaa keväällä. Kastele puuta säännöllisesti kesäaikaan.
Itselläni noin kymmenvuotias kirsikkapuu, jossa samankaltaisia oireita - harvat oksistot ja silti runsaasti hedelmiä. Toki tämä yksilö oli ruipelo jo ennen siirtämistään varjoisesta, kosteasta paikasta nykyiseen (edes mitään juuripaakua ei lötynyt, vaan yksi pitkä juuri), mutta tänä vuonna se näyttää viimein kotiututuneen kasvupaikkaansa - lehtien ja oksiston kasvu on huomattavaa ja runkokin on kasvanut paksuutta.
Toki koivujen ja haapojen juuristot voivat imeä ravinteet kirsikaltasi, mutta täsmälannoittaminen puun juurille voi auttaa asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852167- 431750
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!691513- 751274
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261174- 771171
- 481153
- 591061
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai38974- 37943