Löytyisikö apua? Minulla on voimakkaan värinen huivi (pääosin silkkiä ja pellavaa, saattaa olla vähän polyesteriä tms joukossa), joka on alkanut päästää väriä. Irronnut väri kyllä irtoaa muista vaatteista tavallisessa vesipesussa, mutta kivempi olisi, jos takkeja ym ei tarvisi jatkuvasti pestä. Huivin pesuohje kieltää vesipesun, mutta tässä tilanteessa olen kyllä valmis riskeeraamaan värin haalenemisen tai huivin kutistumisen.
Mitä tehdä? Mieleentulleita vaihtoehtoja
- huuhtelu kylmällä vedellä kunnes huuhteluveteen ei irtoa väriä
- pesukoneeseen käsinpesu/sillkiohjelmalle?
Toisaalta netistä luin, että etikka voisi kiinnittää väriä silkkiin tai pellavaan, ja että värinkiinnitys tehdään korkeassa lämpötilassa - voisiko se auttaa?
Missä järjestyksessä vaihtoehtoja kannattaisi kokeilla? Kiitos kaikista vinkeistä
huivi päästää väriä
LSTM
2
398
Vastaukset
- e tikka
Etikka kiinnittää värin kuituihin. Tuo lämpötila on ongelmallisempi, jos ei tarkkaan tiedä huivin materiaalia....
- LSTM
Tosiaan, tieto on parempi kuin luulo. Löysin huivin materiaalilapun, ja se on sittenkin 57% modaali, 33% pellava ja 10% silkki. Mihin lämpötilaan tuollaista uskaltaisi laittaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422081- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461272Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50982- 41806
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637