Vanha uutinen mutta nyt uutta on, että asia on vihdoin selvitelty.
Mieluusti tahtoisin juridiselta puolelta rastittaa kolmannen vaihtoehdon.
http://yle.fi/uutiset/australiassa_sukupuoli_voi_nyt_olla_myos_maarittelematon/6691871?origin=rss
Mieluusti tahtoisin juridiselta puolelta rastittaa kolmannen vaihtoehdon.
http://yle.fi/uutiset/australiassa_sukupuoli_voi_nyt_olla_myos_maarittelematon/6691871?origin=rss
Vastaukset 8
Vanhimmat
Samalla julistaisit joka paikassa olevasi joku kummajainen. Rekisteröidystä parisuhteestakin halutaan eroon koska se rasti papereissa leimaa.
Kuinka niin kummajainen ja miksi siitä pitäisi mitään julistaa, jos asiakirjoissa vain on yksi jännä merkintä?
Ehkä puhtaasti transsukupuoliset voivat olla myös tuota mieltä, koska laittavat vain jompaankumpaan rastin.
Joillekin kolmas vaihtoehto voi olla hyvinkin helpottava asia.
Se merkintä voi olla suurikin helpotus ihmiselle itselleen kun ei voi laittaa rastia kumpaankaan vakioruutuun. Mutta rasti tuossa ruudussa pistää jokaisen taviksen ajatukset heti merkinnän nähtyään että tämähän on "niitä". Sama tilanne on jo olemassa uusimmilla transsukupuolisilla joilla väestötietojärjestelmässä on merkintä transsukupuolisuudesta. Mutta tuo ei näy jokaiselle tarhatädille, kaupan asiakaspalvelijalle tms. kuten rastitettava sukupuolimerkintä.
"Mutta rasti tuossa ruudussa pistää jokaisen taviksen ajatukset heti merkinnän nähtyään että tämähän on "niitä" "
Niin, eihän taviksien pientä tajuntaa saisi tuolla lailla räjäyttää.
Harvoinpa sitä henkkareita on tarvinnut enää näyttää, joten se olisi tosiaan ihmiselle itselleen merkittävä.
Eli onko nyt kysymyksessä sinun epävarmuus, koska ajattelet asiaa toisten kautta?
Nythän rekisteröity parisuhdekin pitää muuttaa avioliitoksi, ettei tavikset saa tietää jonkun olevan homo tai lesbo, jos on rekisteröidyssä parisuhteessa.
Nythän ei ole kyse henkkareista, harva henkkareita tarkastava edes tietää miten sieltä selviää sukupuoli (ellei ole kyse passista jossa se on selvästi nähtävä yksi kirjain). Nyt on kyse kaikenlaisista lomakkeista joita joutuu täyttämään monessa paikassa ja jossa kysytään sukupuolta. Tuolloin rasti ruudussa 'Määrittelemätön' kiinnittää erityistä huomiota. 'Nainen' tai 'Mies' ei kiinnitä lomakkeen käsittelijän huomiota.
Minä en tarvitse kolmatta rastipaikkaa, laitan rastin ruutuun 'Nainen' eikä siinä ole mitään epävarmuutta. Mutta joillekin se 'Määrittelemätön' on tavoittelemisen arvoinen asia ja lääketieteellisesti se on jo mahdollista.
Tuo "kolmas sukupuoli" on virkamiehille kauhistus, sehän on jo nähty viranomaisten vastustuksessa. Niin ja miten se sukupuoli voitaisiin esittää henkilötunnuksessa kun nykymallisessa tunnuksessa on vain kaksi vaihtoehtoa.
tapahtuu, että rekisteröity parisuhde muutetaan avioliitoksi?
Samoin kuin avioliitto rekisteröidyksi parisuhteeksi. Kun samaa sukupuolta olevan pariskunnan toinen puoliso muuttaa juridisen sukupuolensa toiseksi, pariskunta on eri sukupuolta ja koska Suomessa eri sukupuolta olevat eivät voi olla rekisteröidyssä parisuhteessa, maistraatti muuttaa väestötietojärjestelmään parisuhteen avioliitoksi ja se katsotaan rekisteröidyn parisuhteen jatkoksi keskeytyksettä.