moottoripyörä kypärä hakusessa

Olisko Lahdessa kellään ylimääräistä kypärää josta voisit luopua ja antaa sen 13v pojalle,että pääsis mamman skootterin kyytiin puh 0451418618

11

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iuytyhjklö.

      Kypärä on henkilökohtainen varuste, siinä kuin hammasharjakin, ei toisen vanhaa viitsis käyttää. Toimivia kypäriä löytyy muutamalla kympillä, voi valita sopivankin.

    • moristi

      Kypärän on oltava ehdottomasti sopiva!!! Ei se voi olla mikä vaan, vanha löytö. Ja että vielä lapselle!!!!! HERÄÄ!!!

    • Wurth1

      Sinun on valittava lapselle sopivan kokoinen kypärä. Kypärä on henkilökohtainen varuste joka muotoutuu käyttäjänsä pään mittoihin käytön myötä. Edellyttää kuitenkin jo osto hetkelläkin että kypärä on oikeaa kokoa eikä liian iso. Osta suosiolla lapsellesi kaupasta uusi kypärä, ei ole pakko olla kallis mutta kypärän tulisi olla käyttämätön, eikä käytetty. käytetyssä kypärässä on se riski että ei suojaa kunnolla toista ihmistä koska käytetty kypärä on mukautunut ensimmäisen käyttäjänsä pään muotoihin. Toisen ihmisen päähän kypärä ei välttämättä enää mukaudu.
      http://www.youtube.com/watch?v=KytJa4i96v4

      Liian isolla kypärällä ajaminen on suunnilleen sama juttu kuin kokonaan ilman kypärää ajaminen.

      • höpö höpö---

        Käytetty kypärä toimii aivan hyvin..


    • hohhoijaa

      Aika vastuuton äiti jos oikeesti meinaa lapselleen toisen vanhaa kypärää...älä missään nimessä tee niin vaan mene kauppaan ja osta kypärä.
      Halpa henkivakuutus.

      • Nyt oli kyllä

        harvinaisen hyvä postaus aloittajalta! Ps. kelpaako nyt valvojallekin?


      • vähän järkeä

        Hengenmenolla ei asian kanssa ole mitään tekemistä


    • mp vuodesta 75

      Jokainen uusikin kypärä on jo ensimmäisen käyttökerran aikana käytetty kypärä. Ihmettelen vastaajien kantaa. Aika moni käyttäjä näyttää ostavan käytettyjä kypäriä erilaisten myyntisivustojen mukaan.

      Itselläni on myös käytetty kypärä. Koska en ole vielä kertaakaan onnistunut saamaan uutena ostamaani kypärää säilymään uutena.

      Ymmärrän kyllä vastaajien pointin. Taitaa olla niin, että vastaajat näkevät äidin sovittelevan poikansa M-kokoiseen päähän XXL-kokoista 70-luvun Oheita.

      Mitäs jos se mahdollisesti saatu kypärä on vuoden vanha oikean kokoinen HJC?

      • käytetty on käytetty

        Onko niissä sinun käytetyissä kypärissä jonkun muun lika ja hilse, kun haluat niin korostaa sitä käytettyä? Yleensä ns. käytetyissä on.


    • Käytetty mp ????

      Hammasharja, kalsarit, sukat, kypärä... voihan ne tietenkin pestä ennen uutta käyttäjää jos eritteitä ja pöpöja pelkää, mutta uusia saa ihan edullisesti, löytyy myös kalliitakin malleja.

      Jollei haittaa reijät sukissa eikä kalsareissa ja repsottavat harjakset hammasharjassa sekä jokunen kolhu kypärässsä...

    • Höpö höpö...

      ABS-muovisen kypärän suositeltu käyttöikä on 5 vuotta ja lasikuituisen käytännössä rajaton. Toppaukset painuvat kasaan alkuvaiheessa käytännössä sen hien ja pashan vaikutuksesta. Tuollaisen alle 5 v. kypärän voi upottaa pesuliuokseen ja pestä sekä huuhdella pehmikkeet. Tällöin pehmikkeet palautuvat lähes ennalleen ja näin sopeutuu uuteen pään muotoon. Pesu TOIMII ja on kokeiltu omalla ja useammalla kaverin kypärällä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7770
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5587
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4851
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4773
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      74
      3527
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2818
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2497
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2448
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2392
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2264
    Aihe