Nuorempi uros jatkuvasti nylkyttää ja lutkuttaa vanhempaa urosta

turhaantunut

1,5 v seropi uroksemme käytös on nyt viimeisen viikon aikana mennyt ihan mahdottomaksi noin 5 vuotiasta seropi urostamme kohtaan. Vanhempi koira on kastroitu alkuvuodesta, mutta tätä käytöstä oli jo aikaisemmin, joten en usko tämän olevan kastroinnista johtuvaa.

Nuorempi siis kokoajan lutkuttaa tätä vanhempaa, nuolee korvat/rinnan, vehkeet KAIKKI! Lisäksi nylkyttää jatkuvasti ihan pakonomaisesti ja selvästi kiimaisena, vehkeet pihalla. Häntä pyörii tuhatta sataa ympyrää, kun vain näkeekin tämän vanhemman uroksen. Vanhempi uros alistuu kohtaloonsa eikä yritä tehdä vastarintaa. Nuoremman käytöksestä olen tulkinnut samantapaista 'liehittelyä' kuin urokset tekevät juoksusia narttuja kohtaan.

Ylläoleva käytös loppui muutamaksi kuukaudeksi aikaisemmin, mutta nyt taas kuin taikaiskusta se on taas alkanut. Kiellot ei pahemmin auta, vain hetkellisesti. Nuorempi tekee jo selästä pois repimisen hankalaksi elopainollaan. (50kg>)

Mitä on tämä käytös ja miten sen saa loppumaan? Itsekin mietein tämän olevan jonkin sortin alistusta, mutta ei se kyllä taas toisaalta siltäkään vaikuta.

2

1656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuusnolkuus

      Tuossa iässähän ne hormoonit alkavat hyrrätä tosissaan. Yliseksuaalisuutta. Ehdotuksia:

      - nuoremmalle lisää aktiviteetteja ja kuria. Kiellon pitää aina mennä perille. Kieltäkää tehokkaammin! Osittain toiminta on nuoren lisääntynyttä tekemisen tarvetta, aloittakaa myös joku harrastus nuoremman kanssa.
      - pallit pois nuoremmaltakin.

      Meillä on sama asetelma, kaksi urosta joista vanhempi kastroitu. Nuorempi pyrkii käyttäytymään samalla tavalla, mutta kiellämme aina. Jos käytöksen sallii, se lisääntyy. Aika vähäistä ja satunnaista enää. Nuorempaa emme kastroi, kun on näyttelykoira.

    • nikssssssss

      joo ei muutaku pallit pois ja toisekseen vanhemmalta urokselta menee lonkat paskaks jos annat sen nylkyttää, eli nyt mars mars pallien poistoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      91
      1607
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      119
      1472
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1309
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1222
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1040
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      968
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      940
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      828
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe