Synnytyksestä on jo 1,3v aikaa. "kakkosella" käynti on 9/10 kerrasta tuskaa. Ei ole väliä mitä syö nii uloste tuppaa olee aika kiinteää. Monesti vessapaperiin jää verta jok atulee peräaukosta (ei vuoda vaa jää paperiin kun pyyhkäisee)
En ole kehannu asiasta lääkärissä mainita. Itse synnytys meni ok, sain 3 tikkiä. Ennen ei ole ollut mitään wc ongelmia mutta nyt tätä on kestänyt yli vuoden ja alkoi synnytyksen jälkeen.
En ole kehannu asiasta lääkärissä mainita. Itse synnytys meni ok, sain 3 tikkiä. Ennen ei ole ollut mitään wc ongelmia mutta nyt tätä on kestänyt yli vuoden ja alkoi synnytyksen jälkeen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Syö kuitua ja käy lääkärissä, sinulla lienee peräpukama/pukamia.
Kehdannut?? Kyllä ne lääkärit kuule on kuullut yhtä jos toistakin..
Olet ponnistanut niin kovasti, että sinulle on tullut peräpukamat, siksi paperiin tulee verta. Sen vaivan kanssa paras ystävä on bidesuihku, jolla peset takapuolen kakkosella käynnin jälkeen ja sitten vain taputtelet paperilla kuivaksi. Kun on pukamia ja hankaat niitä auki paperin kanssa, niin sitten on myös niitä kivuliaita haavoja, jotka tekevät seuraavistakin käynneistä epämiellyttäviä.
Peräpukamavoidetta saa myös ilman reseptiä. Minulla auttaa heti, kun joskus ärtyvät ja oikein kirvelee ulostaessa. Ulostuslääkettä olen myös joskus joutunut käyttämään ja se auttaa tosi hyvin. Siihen sain ihan TK-lääkäriltä reseptin. Miksi kärsit ongelmasta, jonka voi niin helposti hoitaa yhdellä lääkärikäynnillä?
Mulla ei ollu peräpukamia raskausaikana eikä edes heti synnytyksen jälkeen. Vaan odotappas, ku tyttö oli n. 9 kuukauden ikäinen :D Ihmettelin et mikä hitto tuolla pyllysilmässä oikein kutittaa ja p*askalla käyminen oli melkoista tuskaa! Verta jäi paperiin ku pyyhki. Mulla ei siis ole koskaan aiemmin ollut peräpukamia, joten en tunnistanu oireita. Pyysin ukkokultaakin vilkaisemaan näkyykö mitään, muttei kuulemma näkyny... diagnosoin itselleni sisäisen peräpukaman :D Oisko noin viikon verran vaivannu. Pidin pyrstön puhtaana, en hangannu paperilla, bepanthenia laitoin ainakin yöksi. Ja sit se pukama hävis, vaikka luulenpa et se lymyää jossain odottaen toista tilaisuutta tulla esiin :D Ummetus on ihan pahin, varmaan pukamat pullahtaa esiin, jos vatsa on kovana! Suosittelen luontaistuotekaupasta saatavaa Fructolaxia! Pitää vatsan toimivana ja sopivan löysänä, niin ei pukama ärsyynny. Eikä ainakaan mulla tee vatsaa niin löysäksi ettei huussiin ehtisi :) Kannattaa kokeilla!
Hae apteekista ulostuslääkettä. Se auttaa varmasti ja helpottaa.
Ei kutise enkä hankaa paperilla vaan oon taputellu synnytyksen jälkeen. Voiko siis kyseessä olla sisäinen pukama? Ja eikö se parane itestää ku aikaa kuiteski reippaasti yli vuosi??
Ei pukamat parane itsestään. Pidä uloste pehmeänä, esim syömällä magnesiumia tupla-annos iltaisin.