Hei!
Olisin kysynyt neuvoja seuraavanlaisessa asiassa:
Henkilö A kuoli jo kauan sitten, jonka jälkeen tietysti ryhdyttiin selvittämään kuolinpesää. Riitaisuuksien vuoksi hankittiin käräjäoikeudelta pesänselvittäjä, joka sitten vihdoin ja viimein sai perunkirjoituksen valmiiksi.
Nyt ollaan siinä vaiheessa, että allekirjoitukset ja tilinumerot on annettu (osakkaat ovat hyväksyneet perunkirjoituksen). Missä vaiheessa perintö tilitetään eli milloin sen saa konkreettisesti haltuunsa? Perunkirjassa oli jokin maininta, että kolmen päivän kuluttua siitä, kun osakkaat ovat hyväksyneet sen allekirjoituksillaan? Onko näin?
Milloin perintö haltuun?
4
1093
Vastaukset
- Perijätär
Vielä täsmennykseksi:
JAkokirja (?) on siis tehty. Eli oikeuden määräämä pesänselvittäjä on jakanut omaisuuden osakkaiden kesken. Kaikki kiinteä omaisuus myytiin ja jaossa on vain käteistä rahaa. - abc
Riippuu pesänjakajasta. Jako on lainvoimainen, kun sen (= perinnönjakokirjan, EI perukirjan)kaikki osakkaat ovat allekirjoituksillaan hyväksyneet. Sen jälkeen pesänjakaja voi maksaa kunkin osuuden ilmoitetulle tilille. Jos pesänjakajalla on muita kiireitä, maksu voi tuosta kolmesta päivästä viivästyä. Odottele nyt kärsivällisesti ainakin ne luvatut kolme päivää.
- kysyvä
Miten se pesänjakaja osaa maksaa osuuden tilille, jos se ei tiedä tilinumeroa? Pitäisikö silloin soittaa vainajan pankkiin? Vai ottaa yhteys suoraan vainajaan meedion kautta? Apuun, abc!
- abc
kysyvä kirjoitti:
Miten se pesänjakaja osaa maksaa osuuden tilille, jos se ei tiedä tilinumeroa? Pitäisikö silloin soittaa vainajan pankkiin? Vai ottaa yhteys suoraan vainajaan meedion kautta? Apuun, abc!
"Nyt ollaan siinä vaiheessa, että allekirjoitukset ja tilinumerot on annettu"
Näin kirjoitti Perijätär alkuperäisessä kysymyksessään. Kenelle ne oli annettu, jos ei pesänjakajalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi564556Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal884262- 713718
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963647Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1172687- 352488
- 372382
- 242369
- 382359
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232234