Vuokrattiin 1.4.13 alkaen kerrostaloasunto, ilman vuokraennakkoa, opiskelijalle. Fiksun tuntuinen nuorimies oli, mutta mikä lie huijari kuitenkin. Hän vetkutteli vuokran maksua, kun oli saavinaan kesätöitä - nyt kesäkuussa kävi ilmeisesti toimeentulotukea hakemassa, koska kaupunki oli maksanut kesäkuun vuokran suoraan meille. Lisäksi tuli joku noin 150 euron suoritus kaupungilta, mutta siinä ei oltu yksilöity, mille kuukaudelle se on. Mutta miltei kaksi kuukautta on edelleen maksamatta. Onko näin ollen jo oikeus häätää henkilö pois asunnosta? Eikö se kuitenkin pidä tehdä viranomaistietä, haastemies asialle? Neuvokaa te, jotka enemmän olette olleet tekemisissä tämän kaltaisten asioiden kanssa, itse olen ensikertalainen häätö-asioissa.
Häätö vai mikä muu neuvoksi
1
223
Vastaukset
- anonymous_
Vuokranantajalla on oikeus purkaa vuokrasuhde, jos vuokralainen olennaisesti laiminlyö vuokranmaksua. Oikeuskäytännössä vuokrasopimuksen purkamiseen oikeuttavaksi perusteeksi on katsottu esimerkiksi tilanne, jossa asunnon vuokrat ovat kahden kuukauden ajalta maksamatta.
Vuokralaisen kanssa voi yrittää tehdä maksusuunnitelmaa, jos hänellä on tuloja, joista maksaa rästit. Muussa tapauksessa ainoaksi keinoksi jää haastehakemuksen tekeminen käräjäoikeuteen. Haastehakemuksessa on tietysti vaadittava vuokrasopimusta heti purettavaksi ja että vuokralainen velvoitetaan muuttamaan asunnosta viipymättä. Samalla haastehakemuksella yleensä esitetään myös muut vaatimukset vuokralaista kohtaan (vuokrarästit, perintäkulut, oikeudenkäyntikulut ja oikeudenkäynnin aikana erääntyvät vuokrat).
Vasta käräjäoikeuden tuomion jälkeen ulosottomies ryhtyy toimeen ja toimeenpanee häädön. Häädön toteutuksessa on jonkin verran paikkakuntakohtaisia eroja; häätöön liittyviä käytännön asioita kannattaa kysellä suoraan ulosottovirastosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2697107Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2613118SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521869Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11337Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31202Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51067- 1011013
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja40962Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0941