Mitä mieltä olette raskaana olevat jos mies tissuttelee koko ajan , jos se ei muuta yhtään tapojaan niin ei se sittenkään lopu kuin seinään kun lapsi syntyy . Minä en voi pakottaa miestä lopettamaan mut ei mieskään voi pakottaa mua katselemaan . en jaksa siivota toisen jälkii enää aikasemmin on antanut siihen mahdollisuuden mut kun lapsi syntyy niin mulla siinä lapsessa tarpeeksi hoidettavaa . Lapsi on kuitenkin tervetullut ja kumpakin onnellisia lapsen tulosta
tissuttelu
kysyvääiti
4136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Me olemme miehen kanssa sopineet että kun tulen raskaaksi niin myös mieheni lopettaa alkoholin juonnin, nyt kun esikoistamme odotan, raskaus ihan alussa, niin olen sanonut että ei kotona pieni tissuttelu/saunakaljan juonti haittaa, itse en koskaan kotona tissuttele, olen enemmän ollut menijä tyyppiä, mieheni toisinaan juo kotona enkä sano mitään, baariin hänellä ei myöskään näytä mitään halua olla mennä, mikä on hyvä vaan. Eiköhän siellä olla molemmat tarpeeksi jo käyty, miehen kuuluisi olla yhtälailla tukena tässä raskausajalla kuin silloinkin kun lapsi syntyy, oma mieheni onneksi onkin, ei pientä tissuttelua kannata ottaa noin vakavasti, eihän kukaan käske sinun siivota hänen jälkiään, käske siivota itse, meillä ainakin mies siivoaa omat jälkensä, eihän nainen mikään kotiorja ole, itse päätöksen teet siivoiletko miehesi jälkiä..
Ei muakaan se sauna kalja tai kaks haittaa . Oikeassahan sinä olet itse olen mahdollistanut miehelle sen käyttäytymismallin kun aina ennen sen jäljet siivosin . . Nyt saa siivoilla ihan itse ja muutenkin auttaa arjessa :)
No se nyt on varma, että mikään ei muutu siihen, KUN vauva syntyy. Jos sinua homma ärsyttää jo nyt ja olet asiasta sanonut, eikä hän käytöstään ole muuttanut nii kannattaa miettiä kahdesti. Toki kannattaa miettiä kuinka tiukka asenteesi on, sallitko yhtään mitään. Toki minun mielestäni jos asia toista häiritsee niin silloin se häiritsee ja toiselta on fiksua silloin olla juomatta.
Totta, kannattaa miehesi kanssa keskustella asiasta ja kertoa miltä itsestäsi tuntuu, eiköhän fiksu mies sen ymmärrä, jos lapsen tuloon ollaan valmistauduttu ja otettu se vastuu että lapsi tulee niin eiköhän tuo alkoholin tissuttelu ole helppo lopettaa ja valmistautua vauva-arkeen joka ei varmasti ole mistään helpoimmasta päästä.:) eiköhän asiat puhumalla selviä:)