Apuva! :(

pinkmangoful

Minulla on 2 11 viikkoista kissanpentua (poika ja tyttö). Tyttö syö jo hyvin kiinteää kissanruokaa, tosin välillä käy tissillä täydentämässä. Koska kyseessä on vasta ensimmäiset kasvattamani kissanpennut olen hieman huolissani siitä, että poika ei syö vielä OLLENKAAN kiinteää ruokaa, vaan on täysin imetyksen varassa. Onko tämä normaalia? Poikahan tulee luovutusikään viikon sisällä ja hälle jo uusi koti on, joten hieman huolestuttaa tuo ettei kissanruoka kelpaa?

Help, anyone??? :)

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luopua hyvästä

      Eihän tuo ole normaalia, ei myöskään se, että emo antaa imeä näin kauan.
      On syytä ottaa poju erilleen, laittaa hiekkis ja ruokaa omaan kammariin.

      Ja ehkä siirtää luovutusaikaa. Tissistä vieroitus voi viedä aikaa Suosittelen kammarihoitoa ensin 8 tuntia, sitten 12 ja lopuksi koko päivä.

    • pinkmangoful

      Pentu alkanut jo syödä hienosti, oppinut käymään laatikolla ja tissillä käy ehkä kerran päivässä. Joten luovutus onnistuu mahtavasti juuri ajoissa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      437
      5573
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      9
      3534
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      178
      3374
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2881
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2258
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2224
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      55
      2175
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      1917
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1631
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1503
    Aihe