Mistäköhän johtuu, että MDK 10.0 avaa Mozillalla nettisivut paljon hitaammin kuin Wintoosan puolella. Viivettä saattaa olla 5-10 sekuntia verrattuna Wintoosaan. Ei ole eroa pitääkö palomuuria päällä vai ei. Ero ei ole suuri, mutta ärsyttävä. Voisiko joitain asetuksia viilata vai johtuuko esim. itse Mozillan hitaudesta? Aukeaako nopeammin jollain muulla selaimella?
Sivut aukeavat hitaasti
6
969
Vastaukset
- Late
En tiedä Mozillasta mutta Opera on "sikanopea" ja muutenkin ominaisuuksiltaan mielestäni browserien ehdoton ykkönen tällä hetkellä. Wintoosa virityksistä ei kannata edes puhua samassa yhteydessä.
- jack n
Oletko kokeillut firefoxia. Ainakin minulla firefox ja mdk10 on tuplasti nopeampi, wintöötti ja firefox. Firefoxia voi yrittää viilailla vielä seuraavilla ohjeilla.
Kirjoita osoiteriville:
about:config
Muuta seuraavat arvot:
browser.turbo.enabled --> true
network.http.pipelining --> true
network.http.proxy.pipelining --> true (jos käyttää proxyä)
network.http.pipelining.maxrequests --> 8
network.http.max-connections --> 30
network.http.max-connections-per-server --> 8
network.http.max-persistent-connections-per-proxy --> 8 (jos proxy)
network.http.max-persistent-connections-per-server --> 8
nglayout.initialpaint.delay --> 100
Käynnistä selain uudelleen. "nglayout.initialpaint.delay"-kohtaan voi kokeilla pienempiäkin arvoja. - ttt
Tuli mieleen että vaikuttaisikohan välityspalvelimen käyttö.
- juu
Mulla hidasti kun adsl motu halusi leikkiä dns cachea..
Ongelmasi saattaa liittyä jollain tapaa dns kyselyihin.. - Keitsi
Huomasin myös, että sama ilmiö on sähköpostin kanssa. Miettii tosi pitkään ennenkuin tsekkaa postit.
- joo
Ei johdu Mozillasta, kokemusteni mukaan yleensä Mandrake on hilkun nopeampi netissä. Ilmeisesti vaan jokin asetus ei ole kohdallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708