Tänään odottelin kaveria osuuspankista ja seurailin autoilijoiden vilkun käyttöä ympyrässä. Pitäisköhän onnitella siitä että 2/3 osaa sitä käytti. Varsinkin eri firmojen autot jättivät sen käyttämättä. Koskahan siinä jälleen kilahtaa.
Kiertoliittymä
Laitumelainen
30761
0Äänestä
Vastaukset 30
Vanhimmat
Onkos muuten vielä kertaakaan siinä ajettu kolaria? Se itseä ärsyttää kun auto jää odotteleen toiselle puolelle ympyrää kun joku on tulossa vastakkaisesta suunnasta, vaikka autoja mahtuisi ainakin 3 siitä välistä.-
Itseäni tympivät ne sankarit kun vetävät metriä ennen nokan eteen "vielä ehtii" asenteella sellaiseen väliin että pitää itse hidastaa ettei tule kolaria. Ja sitä vilkkua ei tosiaan osata käyttää ja jotkut vilkuttavat vielä vasemmallekin. Ottaa tuosta nyt sitten selvää mihin kukakin menee, no tuurilla ne laivatkin seilaavat.
Tuo vasemalle vilkuttaminen näytti olevan yleistä kun tultiin osuuspankin parkkipaikalle. Sitä on perässä tulevan mahdotonta tulkita oikein.
Aikas hyvin tuo menee entiseen verrattuna,onhan niitäkin jotka vielä ajavat
kuten vanhassa risteyksessä väistäen kaikkea.Onneksi ovat vähemmistöna ja
poistumassa liikenteestä.Hetki vielä eikä ole yhtään vanhasta muistista ajavaa.
Vanha vaari.
Kum mää ajan torilta Lauttakylänkatua Miljoonaristeykseen päin,
ja arimoitten mennä Kolmikulmaan päin, nin ajatuksisani ,vanhaa
auvvoo, paan Virtasen kohralla vilkun vasemmalle.
Poijjaanpoika kyl sano ettei se oo nurin tehty.
Kyl mää sitten paan vilkun oikeelle kum mää lähren Kolmikulmaan
ympyrästä.
Niitä tullee viälä Ossuuskaupan kohrallaki semmosia joila on
vilkku päälä. Ne on niitä ko tullee Isoltasillalta päin eikä huamaa
että vilkku o jääny päälle ko ajetaan suaraan.
Noita pyäräilijöita saa varroo,ko ne saa mennä ajamalla tiän yli.
Hanki sääkin elämä ja mee töihin sieltä liikenneympyrästä kyttäämästä huittisten ääliö.
"Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa."
Vaikea mennä, olenhan valettu metallista.
Tuo ympyrä kyllä niin pieni,että tuo vilkuttaminen ei kyllä näy toisille,se kyllä hieman vaivasi,kun tuoeka kirjoittaja sanoi ,että ei tule kolareita jos vilkuttaa,tuo kyllä aika mahdoton yhtälö kiertoliittymässä.!!!!
mahtoko tänää nasahtaa? tai siis eile? ihan miten vaan...
nasauttakaa toisianne.....
Varmasti rytisee pian.Vaikka olen paljon ajanu niin en ennen tätä viikkoa ollu nähny että joku pysähtyy ympyrässä ja jää odottamaan oikealta tulevaa.
Onkos siinä muuten kolmiot,täytyypä katsoa tarkkaan.Jos ei niin eikös oikealta
tulevat aja ensin,elikkä ympyrä lakkaa vetämästä.
Ei voi olla totta: ympyrässä jo olevalla on aina etuajo-oikeus.
Ei pidä paikkaansa kyllä ympyröissä yleensä kolmiot vai täytyykö oiken käydä kattomassa.
Nykyaikaisessa liikenneympyrässä väistämisvelvollisuus on liittymään saapuvalla.
Huittislaisten liikenne käyttäyminen on ajalta kun siinä oli vielä se ensinmäinen risteys joskus kuuskyt luvulla sivusta seurannut.
Just näin. Mutta missä tahansa Huittisissa ajellessa kannattaa varautua väistämään, vaikka olisikin etuajo-oikeutettu. Pitää olla silmät niskassakin... Saattaapa ympyröissä kolmioita ollakin, muuta taatusti ne ovat ympyrään tulijoille tai kulkijoiden helmojen alla.
Liikenneympyrä oikein hyvä ratkaisu harmi vaan kun siitä unohtui pari kolme hidastus töyssyä.
Ympyrä on helppo, jos muistaa että ympyrässä olevalla on aina etuajooikeus ja kiertää ympyrää oikeaan suuntaan. Se on sama minne vilkuttelee. Kyllähän liikenteessä pitää aina otttaa huomioon, että auto ei aina mene sinne, minne se vilkuttelee.
Pahempia on ne liikenneympyrät, joissa on kaksi kaistaa
Mikä siinä miljoonaristeyksessä on niin vaikeata? Monta kertaa kun siinä oon ajanut ,niin lykätään ihan eteen kolmion takaa ja sitten joutuu ympyrässä ajava jarruttelemaan ettei kolahda. Onko kauhean vaikea asia muistaa, että ympyrään ajavilla on väistämisvelvollisuus eli KOLMIO! Ja ympyrästä poistutaan VILKUN KANSSA, jolloin muu liikenne tietää mihin olet menossa. Kyllä huittislaisten pitäisi käydä isommissa kaupungeissa opettelemassa ympyrässä ajoa, samalla oppisivat kaistanvaihtoa ja liikennevaloissa ajamista. Ei millään pahalla, mutta mitä vanhempi auto, sen eteen lykätään varmasti. Ei tämmöisten vanhojen autojen mitään väliä ole millä minäkin ajan, mutta entäs sitten kun tulee uuteen mersuun lommo? Kun sitä menoa seuraa, huomaa ketkä ovat fiksuja autoilijoita ja ketkä niitä "tyhmiä", jotka eivät noudata sääntöjä. Mopoautokuskit ja iäkkäät autoilijat eivät käytä vilkkua.
Ihan asiaa puhut, mutta muistutetaanpas myös vielä siitä että on aivan sama oletko menossa vai tulossa sieltä ympyrästä niin sinun kuuluu väistää jalankulkijoita.
Kyllä jalankulkijakin voi käyttää järkeensä, eikä tarvi tunkee suojatielle aina sillä periaatteella, että "mää saan mennä ensin" sitä voi miettii, että jos tulee monta autoo peräkkäin, niin ei oo pakko mennä ylittään katua. Takana tuleva auto ei välttämättä ehdi jarruttaa ja tulee peräänajo. Sulla tuskin on niin kova kiire, ettet ehdi odottaan. Kyse on vaan liikenteen sujuvuudesta.
...ja kumman mahtaa käydä huonommin - sun tollon jalankulkijan vai auton, jos tulee tilanne, et jäät auton alle? Ei jalankulkijalla todella oo joka tilanteessa "oikeus" mennä ennen autoo. Sulla on KÄSITTÄMÄTÖN ajattelutapa.
Nuorisoa on kauan sitten oltu itsekkin ja tehtyäkin on tullut.Pelottaa noiden
mopoautokuskien puolesta kun ajetaan torilta pakarin suuntaan peräkkäin
ja ilmeisesti tavoite on kuka ajaa täysillä ympyrästä.Kolmekin voi tulla pe-
räkkäin niin että sisämmäiset pyörät ilmassa.
Eilen tuli seurattua kiertoliittymä käyttäytymistä. Nykyään on tultu siihen että vain noin puolet käyttää vilkkua poistuessaan ympyrästä. Olipa joku joka vilkutti vasemmalle poistuessaan. Ei näytä ainakaan paranevan suoritukset.
Onko siälä Sarkkilasa jo liikennevalot joita se tyttökunnanjohtaja sanoi tulevan.
Ei niitä valoja sinne kukaan ole luvannut. Kiertoliittymä on kuten Huittisissa. Siinä vaan ostaan ajaa huomattavasti paremmin kuin miljoonaympyrässä.
On kai sitten opittu kun on vanhempikin ja muutenkin porukka on sivistyneempää....
Vammalaan, siitä on sivistys kaukana. Tolloa porukkaa.
Niinpä täällä laitumella joidenkin ns.mittausten mukaan ajatellaan. Itse en ole törmännyt kuin kahteen sellaiseen joka Sastamalaan haluaisi. Kaikki muut haluaisi olla Huittislaisia. Jos siis on pakko.