Heip!
Kaipaisin pikaisesti selkeitä mielipiteitä muilta siihen asiaan, että äitini on huomenissa ottamassa kissanpentua tutustumaan kotiinsa, jossa majailee vanha kissa. Kotona on siis entuudestaan 12-vuotias kollikissa ja äitini on nyt ottamassa miesystävältään tyttökissanpennun tämän lisäksi. Hän tahtoo ensin kuitenkin testata, miten vanha kissa reagoi uuteen pentuun.
Ongelmana tässä on vain se, että pentu on tällä hetkellä tietääkseni 9- tai 10-viikkoinen (ja varsinainen kotiuttaminenhan tapahtuisi korkeintaan 12-viikkoisena). Voiko tällaisesta lyhyestä tutustumiskäynnistä olla pennun kehitykselle paljon haittaa, kun automatka pennun "perheen" luota äitini luokse kestää korkeintaan 10 min ja vierailu reilusti alle tunnin?
Itse en pidä ajatusta kauhean mukavana, mutta äitini päätä on vaikea pyörtää. Oliisi hyvä kuulla vastaavista kokemuksista tai muuten vain mielipiteistä tällaisen toiminnan suhteen. Kiitos siis asiallisista vastauksista!
Vanhan kissan kotiin tutustuminen
3
151
Vastaukset
- elä huoli
Järkevintä on antaa pennun olla emonsa kanssa siihen 12 viikkoon, mutta kyllä tuo toinenkin sen tavoille opettaa, jos vain sovun löytävät.
Paha sanoa mitään noiden sopeuttamisesta toisiinsa, kun omat olivat suht nuoria toisensa tavatessaan ja vanha vain totesi, jaa että tollasen tänne toitte eikä mitään tappelua ole tullut ikinä. Vanha on yllättäen se POMO. - Mikä järkevintä?
Jep, tällaista olen itsekin ajatellut. Äitini haluaisi myös kissan ottaa lopullisesti kotiinsa 11-viikkoisena, sillä hänen työnsä alkavat heinäkuun lopulla, jolloin kissa olisi 12-viikkoinen. Hän tahtoisi siis viettää pennun kanssa aikaa tämän tullessa kotiin. Yritän nyt kuitenkin puhua hänet uskomaan 12 viikon järkevyyteen :D
Olen juurikin kyllä lukenut, että liian nuori kissa voi oppia vanhemmalta niitä taitoja ja tapoja, joita sen emoltaan/pentuseurueeltaan kuuluisi oppia 12 viikon aikana. Tänään nyt sitten kokeillaan, miten vanha kissa reagoi pentuun. Yritän takoa äitini päähän sen järjen, että jos vanha kissa käy pennun kimppuun, ei tätä ainakaan silloin kannata ottaa liian nuorena kotiin.- kurr-kurr
Kannattaa ensin laittaa kissat esimerkiksi eri huoneisiin. Hiekkis molempiin. Kun tullaan kotiin ovet auki ja tutustuminen käyntiin. Näin olen toiminut, monta kissaa on tullut taloon aikuisena ja talossa on koirakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247