Kastraatiosta

osaatteko sanoa kuinka kauna kastraation jälkeen menee, että hormoonitasapaino on leikatun kissan tasolla? Siis tarkoitan, että kuinka kauan kastraation jälkeen kissalla on kollimaisia elkeitä vai loppuvatko ne saman tien leikkauksen jälkeen? Ihan vaan noin mielenkiinnosta kun olen omaa kollia viemässä lähiaikoina kastroitavaks.
3409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Leikkautin kollipoikani noin seitsemän kuukauden iässä. Sen jälkeen ei minkäänlaisia vinkeitä ollut kollimaisuudesta. Pysyi kotona, oli rauhallinen, pissasi vain laatikkoon. Näin hyvin meillä meni.

Äänestä

Joten ole hyvin varovainen, mikäli sinulla on leikkaamaton tyttökissa taloudessasi! En nyt aivan tarkasti muista varoajan pituutta, olikohan se kolme viikkoa - varmista asia eläinlääkäriltäsi. Lähipiirissäni sattui tämmöinen "vahinko", mutta kyllä se on söpö :)

Äänestä

Hei!

Nuorimmainen (8kk) kolleistani muuttui kuukausi sitten leikkisän ja mukavan pentuvaiheen jälkeen muutamassa päivässä tappelupukariksi, joka kieriskeli, kurnutti ja hyökkäili muiden kimppuun loputtomasti. Karvat pöllysivät, kun naarmuuntuneet vanhat katit yrittivät pitää puoliaan vähän hämmästyneenä, mutta sitkeästi yrittäen.

Kiidätin nuorimmaisen viikon tappelujen jälkeen kastraatioon ja leikkaus tehosi. Jo seuraavana päivänä kodissa hyppeli taas entinen iloinen ja lauhkealuonteinen kollipoika. Onneksi välit eivät ehtineet mennä poikki muihin kissoihin.

Suosittelen kastrointia, vaikka se ei aina olekaan näin tehokas. Meillä toimenpide on onneksi tehonnut yhtä hyvin kaikilla kolmella katilla. Tiedän jo edemenneen kolliherran, jonka kastrointi ei tehonnut käytännössä ennen kuin viimeinenkin perheen naaraskissoista oli steriloitu. Hormonit jylläsivät lähes entiseen tahtiin niin kauan kuin leikkaamattomien naaraiden hajuja oli kodissa. Tosin pentuja ei tullut, mutta muuten meno oli entisenlaista.

tv: emäntä ja 3 kollia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kisuli kirjoitti:

osaatteko sanoa kuinka kauna kastraation jälkeen menee, että hormoonitasapaino on leikatun kissan tasolla? Siis tarkoitan, että kuinka kauan kastraation jälkeen kissalla on kollimaisia elkeitä vai loppuvatko ne saman tien leikkauksen jälkeen? Ihan vaan noin mielenkiinnosta kun olen omaa kollia viemässä lähiaikoina kastroitavaks.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu